Články / Recenze

Krása zvracení - HEALTH

Krása zvracení - HEALTH

Jakub Šponer | Články / Recenze | 08.10.2015

OHODNOŤTE DESKU

It's depressing when the only real reason to not kill yourself is that your mom will be upset. Zatím poslední status na facebookovém profilu HEALTH je trefným shrnutím pohledu, kterým čtveřice z Los Angeles nahlíží na svět kolem nás. Všudypřítomné odkazy na nesmyslnost lidského bytí, kritika problémů současné společnosti, deprese a drogy jako prostředky, jakým před prázdnotou života uniknout. Extrémní nihilismus je tím, co tvorbu HEALTH provází už počátku jejich desetileté existence.

Svou frustraci kapela zhudebňuje takovým způsobem, že i když nesdílíte jejich životní filosofii, nasměřují vaše uvažování alespoň o kousek tam, kam chtějí. Extrémní elektronický noise v jejich podání zní jako řítící se budovy zalidněného města a mocné dunění bicích symbolizuje příchod monstra, které naši prohnilou společnost navždy smete do propadliště dějin. To jsou pocity známé už z první, stejnojmenné desky, přelomová však byla až následující In Colour z roku 2009.

Za šestiletým čekáním nestojí nic jiného než do extrému vyhnaný perfekcionismus a práce s novými nahrávacími technikami. To vše má jeden zásadní výsledek - HEALTH do svého soundtracku k úpadku společnosti zakomponovali složku, která byla na starších deskách celkem nemyslitelná – pop. A v žádném případě se tak nestalo na úkor agresivity a vzteku.

Kapele tahle proměna neuvěřitelně sluší. Nevtíravá melodičnost a snadno zapamatovatelné popěvky jsou tím, co HEALTH oživují jako lajna čistého koksu (řečí jejich světa). Nejvýraznější moment popové intervence je v hitovce Life s neuvěřitelně chytlavým refrénem - text "Life is strange/ We die and we don't know why/ I don't know what I want but I know that I don't know what want/ Nobody does" je jako z učebnice popové tvorby. Podobně melodické vibrace vysílá i song L.A. Looks, balada Hurt Yourself nebo závěrečná Drugs Exist, která se nese v duchu hlavní myšlenky Death Magic – život je magický, i když všichni umřeme.

I na novince kapela stále plní nezastupitelnou úlohu v našich životech jako „music you’d like to hear when you want to punch your fucking boss in the face“ (slovy bubeníka Benjamina). Vůbec nejtvrdším momentem je epická Men Today, za ní stojí úderná Stonefist nebo temný singl New Coke. Ten se dočkal i klipu, kde HEALTH ve zpomalených záběrech otevřeně přiznávají svůj obdiv ke krásám procesu zvracení. Kontroverzní, a svým způsobem úchvatné.


Stejně jako HEALTH samotní. Ani z Death Magic se nevytratil silný životní nihilismus, frustrace a hněv. A i přes to, že jsou popovější než dříve, nemusíme se bát, že by se kdy stali komerční kapelou. HEALTH totiž zlidoví, až se ve společnosti začne o zvracení galonů mléka mluvit jako o umění.

Snad se toho nikdo z nás nedožije.

Info

HEALTH - Death Magic (Loma Vista, 2015)
www.youwillloveeachother.com

Live: Bohemian Like You: HEALTH (US)
17. 10. 2015 MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Porouchané rádio Devina Townsenda

redakce 15.05.2019

V jedinečném bodě se celý Townsendův neuspořádaný vesmír sjednotí a vznikne řád. Novinka Empath trápí i překvapuje.

Hauschka v lese bez nástrah?

redakce 07.05.2019

Technika „připraveného klavíru“ se stala brzy proslulou a německého tvůrce dokázala bezpečně odlišit od dalších pianistů, jako jsou Nils Frahm nebo Ólafur Arnalds.

Vykouzlit ten okamžik (Anna von Hausswolff)

redakce 03.05.2019

Vyslovit se proti vykořeněné současnosti, prožít kouzlo přítomnosti. Zmrazit čas a vnímat sama sebe v celé svojí zranitelnosti.

Kronika spomienok Maggie Rogers

redakce 02.05.2019

Celé to odštartovalo video z jej hodiny na New York University, kde prezentovala svoje demo jednému z najúspešnejších producentov pop music, Pharellovi.

Propracovaná kytarová alchymie Swervedriver

redakce 25.04.2019

Drží se osvědčené indierockové receptury, která těží převážně z tradic ostrovního shoegazingu, tedy z žánru, jehož základy pomáhali zkraje 90. let sami budovat.

Obyčejnost narkomanů / Modlitba

redakce 21.04.2019

Nabízí se srovnání se snímkem Beautiful Boy, který poněkud povrchně popisoval rozpadající se vztah otce a závislého syna, zatímco Modlitba sleduje jedince bojujícího s...

Svět pomalu hoří… (Ladytron)

redakce 20.04.2019

Z alba není ani tak cítit politická angažovanost, jako spíš pocit bezmoci a odcizení v dystopickém světě.

Gregor Sailer: Pastelová nervozita opuštěných budov

redakce 14.04.2019

Rakouský fotograf Gregor Sailer ve svém posledním projektu důkladně prozkoumává fenomén Potěmkinových vesnic.

Žádné suché variace (Emil Viklický Trio Hraje Suchého a Šlitra)

redakce 07.04.2019

Viklický není typem muzikanta, který by se držel melodických schémat, jež mu předepisuje původní píseň...

Zvukový ambient ve své nejčistší podobě (IQ + 1)

redakce 03.04.2019

Sdružení IQ+1, tedy lidé, které najdete třeba také v Gurun Gurun, Pražském improvizačním orchestru, Poisonous Frequencies, B4 a dalších.