Články / Recenze

Krása zvracení - HEALTH

Krása zvracení - HEALTH

Jakub Šponer | Články / Recenze | 08.10.2015

OHODNOŤTE DESKU

It's depressing when the only real reason to not kill yourself is that your mom will be upset. Zatím poslední status na facebookovém profilu HEALTH je trefným shrnutím pohledu, kterým čtveřice z Los Angeles nahlíží na svět kolem nás. Všudypřítomné odkazy na nesmyslnost lidského bytí, kritika problémů současné společnosti, deprese a drogy jako prostředky, jakým před prázdnotou života uniknout. Extrémní nihilismus je tím, co tvorbu HEALTH provází už počátku jejich desetileté existence.

Svou frustraci kapela zhudebňuje takovým způsobem, že i když nesdílíte jejich životní filosofii, nasměřují vaše uvažování alespoň o kousek tam, kam chtějí. Extrémní elektronický noise v jejich podání zní jako řítící se budovy zalidněného města a mocné dunění bicích symbolizuje příchod monstra, které naši prohnilou společnost navždy smete do propadliště dějin. To jsou pocity známé už z první, stejnojmenné desky, přelomová však byla až následující In Colour z roku 2009.

Za šestiletým čekáním nestojí nic jiného než do extrému vyhnaný perfekcionismus a práce s novými nahrávacími technikami. To vše má jeden zásadní výsledek - HEALTH do svého soundtracku k úpadku společnosti zakomponovali složku, která byla na starších deskách celkem nemyslitelná – pop. A v žádném případě se tak nestalo na úkor agresivity a vzteku.

Kapele tahle proměna neuvěřitelně sluší. Nevtíravá melodičnost a snadno zapamatovatelné popěvky jsou tím, co HEALTH oživují jako lajna čistého koksu (řečí jejich světa). Nejvýraznější moment popové intervence je v hitovce Life s neuvěřitelně chytlavým refrénem - text "Life is strange/ We die and we don't know why/ I don't know what I want but I know that I don't know what want/ Nobody does" je jako z učebnice popové tvorby. Podobně melodické vibrace vysílá i song L.A. Looks, balada Hurt Yourself nebo závěrečná Drugs Exist, která se nese v duchu hlavní myšlenky Death Magic – život je magický, i když všichni umřeme.

I na novince kapela stále plní nezastupitelnou úlohu v našich životech jako „music you’d like to hear when you want to punch your fucking boss in the face“ (slovy bubeníka Benjamina). Vůbec nejtvrdším momentem je epická Men Today, za ní stojí úderná Stonefist nebo temný singl New Coke. Ten se dočkal i klipu, kde HEALTH ve zpomalených záběrech otevřeně přiznávají svůj obdiv ke krásám procesu zvracení. Kontroverzní, a svým způsobem úchvatné.


Stejně jako HEALTH samotní. Ani z Death Magic se nevytratil silný životní nihilismus, frustrace a hněv. A i přes to, že jsou popovější než dříve, nemusíme se bát, že by se kdy stali komerční kapelou. HEALTH totiž zlidoví, až se ve společnosti začne o zvracení galonů mléka mluvit jako o umění.

Snad se toho nikdo z nás nedožije.

Info

HEALTH - Death Magic (Loma Vista, 2015)
www.youwillloveeachother.com

Live: Bohemian Like You: HEALTH (US)
17. 10. 2015 MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Barevné spektrum Hiromi

Karolina Veselá 06.12.2019

Kolosální Rhapsody in Various Shades of Blue skrývá další písně – objevuje se motiv z Coltraneovy Blue Train a středovou část zabírá rocková balada Behind Blue Eyes od The Who.

Téma smrti a konečnosti (Pixies)

Jaroslav Myšák 28.11.2019

Vykročení mimo tradiční pole působnosti na sebe strhává pozornost, přesto některé skladby působí nedotaženě.

Smutek, co vám udělá radost (Wilco)

Jakub Lang 25.11.2019

Wilco dokázali vyzdvihnout meditativní stránku vlastní tvorby, která je více nebo méně přítomná po celou jejich pětadvacetiletou existenci.

Baterie temných nomádů (Koonda Holaa)

Jiří Vladimír Matýsek 24.11.2019

Koonda Holaa je stvoření z jiného časoprostoru, který tím naším jen tak mimochodem proplouvá, vyzbrojen jen kytarou a baterií efektů.

Třikrát a dost? (Temples)

Veronika Myšková 20.11.2019

Hot Motion uvádí stejnojmenná písnička, která zní podobně jako předchozí singly, včetně prvků garážového rocku typických pro The Horrors či The Black Keys.

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Jiří Vladimír Matýsek 19.11.2019

Finále v podobě tandemu Thankful a I Need a Hero spolehlivě patří k tomu nejlepšímu, co Beth Hart coby autorka a interpretka vytvořila.

Život přichází (The Comet Is Coming)

Jakub Koumar 18.11.2019

The Comet Is Coming si pohrávají s kosmickými zvuky a afrofuturistickým vizionářstvím Sun Ra (Lifeforce I), s nimiž si King Shabaka měl tu čest zahrát.

Zpověď rebelky elektropopu (Tove Lo)

Veronika Svrčinová 14.11.2019

Je to pořád elektropop, ale už nestaví na prostě líbivých a opakovaných melodiích. Tentokrát si Tove Lo s hudbou vyhrála, přidala dynamiku, složitější kompozice, hlubší texty.

Promyšlená porce podzimní mizérie (The Lumineers)

Anna Valentová 05.11.2019

Skladby na albu III jsou seřazené za sebou tak, že postupně vypráví životní příběhy tří členů rodiny Sparksových, jejichž předobrazy nacházeli autoři ve svém okolí.

Vnitřní dítě Jacoba Colliera

Karolina Veselá 04.11.2019

Během následujících dvou let vydá nové čtyřalbum, projekt padesáti skladeb nesoucí název Djesse. Ten evokuje Collierovy iniciály, ale prý jde o náhodu.