Články / Recenze

Krása zvracení - HEALTH

Krása zvracení - HEALTH

Jakub Šponer | Články / Recenze | 08.10.2015

OHODNOŤTE DESKU

It's depressing when the only real reason to not kill yourself is that your mom will be upset. Zatím poslední status na facebookovém profilu HEALTH je trefným shrnutím pohledu, kterým čtveřice z Los Angeles nahlíží na svět kolem nás. Všudypřítomné odkazy na nesmyslnost lidského bytí, kritika problémů současné společnosti, deprese a drogy jako prostředky, jakým před prázdnotou života uniknout. Extrémní nihilismus je tím, co tvorbu HEALTH provází už počátku jejich desetileté existence.

Svou frustraci kapela zhudebňuje takovým způsobem, že i když nesdílíte jejich životní filosofii, nasměřují vaše uvažování alespoň o kousek tam, kam chtějí. Extrémní elektronický noise v jejich podání zní jako řítící se budovy zalidněného města a mocné dunění bicích symbolizuje příchod monstra, které naši prohnilou společnost navždy smete do propadliště dějin. To jsou pocity známé už z první, stejnojmenné desky, přelomová však byla až následující In Colour z roku 2009.

Za šestiletým čekáním nestojí nic jiného než do extrému vyhnaný perfekcionismus a práce s novými nahrávacími technikami. To vše má jeden zásadní výsledek - HEALTH do svého soundtracku k úpadku společnosti zakomponovali složku, která byla na starších deskách celkem nemyslitelná – pop. A v žádném případě se tak nestalo na úkor agresivity a vzteku.

Kapele tahle proměna neuvěřitelně sluší. Nevtíravá melodičnost a snadno zapamatovatelné popěvky jsou tím, co HEALTH oživují jako lajna čistého koksu (řečí jejich světa). Nejvýraznější moment popové intervence je v hitovce Life s neuvěřitelně chytlavým refrénem - text "Life is strange/ We die and we don't know why/ I don't know what I want but I know that I don't know what want/ Nobody does" je jako z učebnice popové tvorby. Podobně melodické vibrace vysílá i song L.A. Looks, balada Hurt Yourself nebo závěrečná Drugs Exist, která se nese v duchu hlavní myšlenky Death Magic – život je magický, i když všichni umřeme.

I na novince kapela stále plní nezastupitelnou úlohu v našich životech jako „music you’d like to hear when you want to punch your fucking boss in the face“ (slovy bubeníka Benjamina). Vůbec nejtvrdším momentem je epická Men Today, za ní stojí úderná Stonefist nebo temný singl New Coke. Ten se dočkal i klipu, kde HEALTH ve zpomalených záběrech otevřeně přiznávají svůj obdiv ke krásám procesu zvracení. Kontroverzní, a svým způsobem úchvatné.


Stejně jako HEALTH samotní. Ani z Death Magic se nevytratil silný životní nihilismus, frustrace a hněv. A i přes to, že jsou popovější než dříve, nemusíme se bát, že by se kdy stali komerční kapelou. HEALTH totiž zlidoví, až se ve společnosti začne o zvracení galonů mléka mluvit jako o umění.

Snad se toho nikdo z nás nedožije.

Info

HEALTH - Death Magic (Loma Vista, 2015)
www.youwillloveeachother.com

Live: Bohemian Like You: HEALTH (US)
17. 10. 2015 MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace