Články / Recenze

Krása zvracení - HEALTH

Krása zvracení - HEALTH

Jakub Šponer | Články / Recenze | 08.10.2015

OHODNOŤTE DESKU

It's depressing when the only real reason to not kill yourself is that your mom will be upset. Zatím poslední status na facebookovém profilu HEALTH je trefným shrnutím pohledu, kterým čtveřice z Los Angeles nahlíží na svět kolem nás. Všudypřítomné odkazy na nesmyslnost lidského bytí, kritika problémů současné společnosti, deprese a drogy jako prostředky, jakým před prázdnotou života uniknout. Extrémní nihilismus je tím, co tvorbu HEALTH provází už počátku jejich desetileté existence.

Svou frustraci kapela zhudebňuje takovým způsobem, že i když nesdílíte jejich životní filosofii, nasměřují vaše uvažování alespoň o kousek tam, kam chtějí. Extrémní elektronický noise v jejich podání zní jako řítící se budovy zalidněného města a mocné dunění bicích symbolizuje příchod monstra, které naši prohnilou společnost navždy smete do propadliště dějin. To jsou pocity známé už z první, stejnojmenné desky, přelomová však byla až následující In Colour z roku 2009.

Za šestiletým čekáním nestojí nic jiného než do extrému vyhnaný perfekcionismus a práce s novými nahrávacími technikami. To vše má jeden zásadní výsledek - HEALTH do svého soundtracku k úpadku společnosti zakomponovali složku, která byla na starších deskách celkem nemyslitelná – pop. A v žádném případě se tak nestalo na úkor agresivity a vzteku.

Kapele tahle proměna neuvěřitelně sluší. Nevtíravá melodičnost a snadno zapamatovatelné popěvky jsou tím, co HEALTH oživují jako lajna čistého koksu (řečí jejich světa). Nejvýraznější moment popové intervence je v hitovce Life s neuvěřitelně chytlavým refrénem - text "Life is strange/ We die and we don't know why/ I don't know what I want but I know that I don't know what want/ Nobody does" je jako z učebnice popové tvorby. Podobně melodické vibrace vysílá i song L.A. Looks, balada Hurt Yourself nebo závěrečná Drugs Exist, která se nese v duchu hlavní myšlenky Death Magic – život je magický, i když všichni umřeme.

I na novince kapela stále plní nezastupitelnou úlohu v našich životech jako „music you’d like to hear when you want to punch your fucking boss in the face“ (slovy bubeníka Benjamina). Vůbec nejtvrdším momentem je epická Men Today, za ní stojí úderná Stonefist nebo temný singl New Coke. Ten se dočkal i klipu, kde HEALTH ve zpomalených záběrech otevřeně přiznávají svůj obdiv ke krásám procesu zvracení. Kontroverzní, a svým způsobem úchvatné.


Stejně jako HEALTH samotní. Ani z Death Magic se nevytratil silný životní nihilismus, frustrace a hněv. A i přes to, že jsou popovější než dříve, nemusíme se bát, že by se kdy stali komerční kapelou. HEALTH totiž zlidoví, až se ve společnosti začne o zvracení galonů mléka mluvit jako o umění.

Snad se toho nikdo z nás nedožije.

Info

HEALTH - Death Magic (Loma Vista, 2015)
www.youwillloveeachother.com

Live: Bohemian Like You: HEALTH (US)
17. 10. 2015 MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.

Celistvý zvukový příběh Frontier Guards

redakce 17.08.2019

Prokomponované IDM melodie se tu místy nebojí jít do minimal techno smyček, vše přitom doplňují i industriální rytmy a ruchy.

Barvitý obraz na bílém papíře (Hasan)

redakce 15.08.2019

Zatímco starým rapperům dochází nápady a kreativita, mladí se konečně dokázali vymanit z českého rapového archetypu obrovských teplákovek a čepic s rovným kšiltem.

Stále autentičtí Foals

redakce 04.08.2019

Už píseň Exits ukázala, že se Foals posouvají dál – a to jak pestřejší kombinací hudebních nástrojů, tak vokálními experimenty i novým obsahem.

Problémy, které vidět nechceme (Rafael Anton Irisarri)

redakce 02.08.2019

Deska Solastalgia je osobní výpovědí člověka, na kterého nejen dopadá všudypřítomný pocit bezmoci, ale který se neustále setkává se změnami klimatu.

Miesto s názvom Schlagenheim (black midi)

redakce 29.07.2019

Štvorica násťročných chlapcov z Londýna zaujala už skôr tohto roku, keď vydala dvojsingel Talking Heads/Crow’s Peach. Teraz prichádzajú s debutom Schlagenheim.

Gangsterská odysea s přešlapy (Schoolboy Q)

redakce 27.07.2019

Label Top Dawg Entertainment je na poli rapu za poslední dekádu jedním z nejzajímavějších. Jakou pozici v něm vedle Kendricka Lamarra nebo Ab-Soula zastává Schoolboy Q?

Stále stejné zásadní věci (Pád Hyperionu)

redakce 26.07.2019

Zrovna tak aktuální je jeho apel na vzájemnou empatii a všelidské hodnoty, které se v současné individualizované době vytrácí nebo značně relativizují.

Kniha pro ty, kdož stojí mimo zdi kostela (Kacířův kancionál)

redakce 24.07.2019

Kacířův kancionál je kniha-artefakt, který svádí k prohlížení a listování, ke kochání zrakem i hmatem. Insania si udělala radost a zřejmě nejen sobě.

Jehličí, kosti i uhlíky (Černý kov)

redakce 23.07.2019

Společenství poodhaluje roušku svého vlastního mysticismu, neoslavuje smrt, temnotu a zánik, ale přátelství, souručenství, sílu přírody.