Články / Rozhovory

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 02.12.2021

Akce Střed zájmu: Moc žen a kultura, která nakonec kvůli epidemiologické situace proběhne pouze online, a to v pondělí 6. prosince, se bude zabývat rovností žen a mužů v kulturních oborech a kulturních organizacích. Bude rozdělena na dvě části, na konferenci pro odbornou kulturní veřejnost a prezentaci inspirativních projektů, na níž vystoupí například hudebnice Mary C nebo Ridina Ahmedová. Akci pořádá Kancelář Kreativní Evropa a jejich zástupkyň jsme se ptali na podrobnosti, ale i na jejich další aktivity.

Střed zájmu: Moc žen a kultura má za cíl tematizovat rovnost žen a mužů v kulturních oborech a kulturních organizacích. Jaká je podle vás situace v českém prostředí obecně?

Hana Kulhánková (dramaturgie konference): Situace v Česku není pro ženy z hlediska rovných příležitostí příliš příznivá. Sice máme například antidiskriminační zákon, který zabraňuje diskriminovat ženy na trhu práce i v jiných oblastech, ale realita je jiná, existuje mnoho systémových i společenských bariér, přes které je pro ženy velmi těžké se dostat. Například na vysokých školách studuje víc žen než mužů, ale v mnoha oborech se uplatní mnohem více mužů než žen. Celkově Česko ve srovnání s dalšími zeměmi EU výrazně zaostává v oblasti ekonomického rozhodování žen a například přetrvávající pandemie covid-19 dopadá výrazněji na ženy, které se často musejí vzdát své práce ve prospěch péče o rodinu a své nejbližší. Proč není možné, aby si péči o děti a nejbližší spravedlivě rozdělili mezi sebe muži i ženy? Situace není lepší ani na poli politiky, například v Parlamentu ČR je nově pouze čtvrtina žen a o počtu ministryň v nové vládě ani nemluvě. Zároveň muži stále dostávají často za stejnou práci vyšší mzdy než ženy, není dostatek míst v předškolních zařízeních, aby se tak mohly ženy vrátit do práce dříve než po třech letech atd. Toto vše se pak promítá i do kulturních oblastí.

Když se podívám na náš magazín Full Moon obecně, jsme genderově „namixovaní”, aniž bychom si hlídali nějakou rovnoměrnost. Totéž platí i pro subjekty, se kterými spolupracujeme nebo jsme spolupracovali v poslední době, tedy pokud jde o promotérské kolektivy. Jak je to u vás, v kanceláři Kreativni Evropa Kultura?

Daniela Staníková (Kreativní Evropa Media): V kanceláři Kreativní Evropa nás pracuje celkem devět a máme převahu žen, aniž bychom o to nějak výrazně usilovali. Zástupci kanceláří v ostatních členských státech programu jsou také častěji ženy, v poměru dvě ku jedné.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa Kultura): Poměr kopíruje situaci v kultuře, kde je více žen, ovšem na vedoucích pozicích mužů přibývá.

Co přesně si představujete pod rovností? Mělo by jít o nějaké poměrné zastoupení? Kvóty se skloňují často, ale matematické modely se na realitu nasazují dost těžko…

Daniela Staníková: Kvóty rozhodně nejsou univerzální řešení, ani se jimi příliš nezabýváme. Důležité je především vytvářet takové podmínky, které umožní ženám (a nejen jim) pracovat, zůstat v práci, i když se stanou rodiči, vytvářet pro práci bezpečné prostředí. Začíná to už jazykem, kterým mluvíme - i v něm se dá vytvořit více prostoru pro ženy.

Magdalena Müllerová: Rovnost znamená mít rovnost příležitostí. Možná v legislativě rozdíly nejsou, ovšem ve společnosti ty rozdíly vidíme silněji a změna trvá desítky let. Proto jsem pro kvóty, protože nevěřím, že je bez nich změna možná. Změna musí nastat u mužů, ale i u žen. Ženy v politice budou přirozeně přinášet témata péče, rodičovství, výchovy, a to bude mít pozitivní vliv na celou společnost. Problém vidím i v horším hodnocení žen na stejných pozicích.

Hana Kulhánková: Já se celý dospělý život pohybuji v oblasti filmu a tam jsou nerovnosti naprosto zřejmé. Po ukončení studia na filmových školách má pouze 20 % filmařek možnost natočit svůj první film a více než 80 % veřejných financí, které jsou na podporu kinematografie určeny, jdou na projekty, které překládají a realizují muži. Toto vyplývá z průzkumů, který provedla organizace EWA European Women's Audiovisual Network v sedmi evropských zemí, bohužel pro Česko tyto statistiky zatím veřejné nemáme. Velkou roli hraje také reprezentace, tedy koho například v populární kultuře vidíme ve filmech a seriálech a jaké role tyto postavy mají. Pokud by v českém filmovém průmyslu bylo více žen, tak bychom viděli i více reálnějších a komplexnějších ženských postav než pouze hysterky a nadávající důchodkyně.

Konferenční program je postavený zajímavě a taky vyváženě, jsou tam zástupci/zástupkyně kulturních odvětví napříč, empatičtí moderátoři/moderátorky, nosná témata. Jeden by si řekl, jestli byl problém něco takového sestavit, ale mám vlastně pocit, že lidí, pohledů a námětů je tolik, že tohle by uneslo i několikadenní program. Neberete to pouze jako nějakou první vlaštovku nebo už navazujete na podobné aktivity?

Daniela Staníková: Tato konference určitě není první a poslední, doufáme, že navážeme dalšími aktivitami. Rovnost pohlaví a přístupnost kultury jsou jednou z priorit programu Kreativní Evropa pro období 2021-2027, takže příležitostí bude určitě ještě dost. Další priorita, které se více věnujeme, je udržitelnost kultury.

Hana Kulhánková: Já věřím, že během konference nasbíráte mnoho příkladů dobré praxe, které se v jednotlivých oborech již dějí nebo se je snaží jednotliví lidé prosazovat, ať už v systému nějaké organizace nebo kolektivu anebo ve své vlastní autorské umělecké praxi. A že jednotlivé příspěvky budou velkou inspirací nejen pro další hosty, ale i pro publikum, a že toto vše bude dobrým základem, jak začít kulturní oblastí měnit a dělat rovnější. Důležité je nejen otevřít mysl a začít o tom přemýšlet, ale hlavně konat.

Zatímco konferenční část je daná, podvečerní „prezentace inspirativních projektů” je neznámá. Co můžete prozradit, na koho se budeme těšit? Celá akce bude živě streamována, týká se to i večerního programu?

Hana Kulhánková: Program večerní části máme hotový a bude také streamovaný. Zde je deset vystupujících, kteří budou mluvit o svých inspirativních iniciativách a projektech: Ufftenživot!, Andrea Slováková (FAMU a Institut ombudsmanky), Nesehnutí, Tamara Moyzes (Artivist Lab), Ivana Veselková (Radio Wave), Marie Čtveráčková aka Mary C (Synth Library Prague), Zuzana Štefková (Galerie Artwall), JsemFeministka, Tereza Tara, Ridina Ahmedová.

Jaké akce chystáte zkraje příštího roku, co vás v tuhle chvíli zaměstnává nejvíce?

Magdalena Müllerová: V lednu očekáváme otevření nových výzev, budeme připravovat semináře, pro potenciální žadatele a žadatelky o podporu z programu Kreativní Evropa, ale chceme také představit ostatní programy Evropské unie, ze kterých je možné čerpat na projekty z kultury a kreativních průmyslů.

Info

Střed zájmu: Moc žen a kultura
6. 12. 2021 10:00 online
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.

Ira Mimosa: Sny mě hladí po rukou

Adéla Polka 26.04.2023

Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.

Dušan Vlk: Vybral som si život

Jonáš Sudakov 11.04.2023

Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!

Bára Netopilová (KUMST): Tenhle proces nikdy nekončí

Adéla Polka 04.04.2023

Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.

Cécile Da Costa (Tanec s uměním): Dát lidem prostor k tvorbě

Zuzana Malá 20.03.2023

Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023

Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.

Opus magnum, co ošálí i vzdělané muzikanty aneb surrealistická opera Miroslava Černého Frankenstein očima (hudebních) přátel

redakce 22.02.2023

Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

A.M.180 Collective 16.02.2023

Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. A proto - rozhovor, pak na koncert!

Rory Hinchey (Alpha Strategy): Tu sú stále nové kapely

Bianca Krajčovičová 14.02.2023

Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace