Články / Offtopic / / Komix

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.03.2016

„Diana.”

Od nepaměti se mělo za to, že Wonder Woman si její matka uplácala z hlíny, protože její lůno bylo vyschlé jako bankovní konto před výplatou. Ryzí žena, která nebyla stvořena z mužského sémě, ale byla darem bohů. Nebylo tomu tak. Pricenzna Diana (ne ta princezna z Wallesu, která zahynula v Paříži při automobilové nehodě se svým přítelem Dodim al-Fayedem, za nejasných okolností v roce 1997), ale dcera královny Amazonek - známá spíše jako Wonder Woman - se má nyní dovědět krutou pravdu a protrpět strašlivou ztrátu.

„Co mám říct? Mám ráda chlapy.”

Kurevník Zeus zmizel a Héra (ne ta na pečení) začíná svou osobní misi vedoucí k likvidaci dalšího malého spratka, kterému má v žilách kolovat božská krev. Na jeho ochranu je povolána Wonder Woman a bitky, rvačky a šokující odhalení na sebe nenechají dlouho čekat. Brian Azzarello bez větších problémů skáče do vod mainstreamu a náročnější dívčí fantasy (poznámka pro kluky: Diana je sice čas od času neoblečená, ale chybí full frontaly, sexistické narážky, i Steve Trevor, jakkoliv příběh rozhodně neurazí). Kdykoliv se objeví nějakých z dekadentních řeckých bohů, stojí to za to. Diskuze Války s Apollónem stylem připomene 100 nábojů - a i když si kromě skutečnosti, že Válka je strašný frajer, nic jiného neodnesete, potěší to. Přece jen jde o úvod a rozdávání karet. Ne všechny postavy mají dostatek prostoru a jejich motivy nejsou zcela nebo vůbec jasné, očividně mají zatím pouze ohromovat a dějem snad zahýbou později. Výraznějšími hráči jsou pouze amazonky a Dianina matka. Šikana od ostatních Amazonek, jejíž ozvěny se odráží i v současnosti, je velice dobře zpracovaná a svěží. Azzarello staví na lidských chybách, a i když se nemůže plně odvázat, odvádí solidní práci.

„Královna proti královně.”

Kresba Cliffa Chianga je osobitá, retro-moderní styl k celé dějové linii, propojující moderní svět s řeckou mytologií. Wonder Woman nemá typicky modelkovské rysy jako u jiných kreslířů, je to spíš holka krev a mlíko (což je v kontrastu s hubenou Gal Gadot, která ji ztvární ve filmu). Bohové rovněž vypadají netradičně - ebenový Apollón, stařec Válka nebo nahá Héra s pavím pláštěm spuštěným přes ramena budí respekt a je radost je pozorovat. Vizuálně nejproblematičtější je Svár, protože ve světě Bohů prostě vypadá nepatřičně, i když to byl očividně záměr. Příšery vypadají zajímavě a ostrovní scény mají nádech jak krásy, tak tajemna.

„Teď jsme rodina.”

Rozjíždí se nám zajímavá série, která cílí na dívky, ale pánové po ní rádi sáhnou také, hlavně díky Azzarellovu jménu na obálce. Fantastika okolo řeckých bohů a zároveň moderní pohled na ženy, které mají pro strach uděláno a chtějí si užívat života, jsou, zdá se, tématem Wonder Woman ze světa New 52. Zatím tady neotravuje žádný jiný superhrdina z DC. Dokonce i na laškování se Supermanem musíme počkat do Ligy spravedlnosti 3: Trůnu Atlantidy…

Info

Brian Azzarello, Cliff Chiang - Wonder Woman 1: Krev (BB/art, 160 stran, překlad Martin D. Antonín)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3121

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace