Články / Offtopic / / Komix

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.03.2016

„Diana.”

Od nepaměti se mělo za to, že Wonder Woman si její matka uplácala z hlíny, protože její lůno bylo vyschlé jako bankovní konto před výplatou. Ryzí žena, která nebyla stvořena z mužského sémě, ale byla darem bohů. Nebylo tomu tak. Pricenzna Diana (ne ta princezna z Wallesu, která zahynula v Paříži při automobilové nehodě se svým přítelem Dodim al-Fayedem, za nejasných okolností v roce 1997), ale dcera královny Amazonek - známá spíše jako Wonder Woman - se má nyní dovědět krutou pravdu a protrpět strašlivou ztrátu.

„Co mám říct? Mám ráda chlapy.”

Kurevník Zeus zmizel a Héra (ne ta na pečení) začíná svou osobní misi vedoucí k likvidaci dalšího malého spratka, kterému má v žilách kolovat božská krev. Na jeho ochranu je povolána Wonder Woman a bitky, rvačky a šokující odhalení na sebe nenechají dlouho čekat. Brian Azzarello bez větších problémů skáče do vod mainstreamu a náročnější dívčí fantasy (poznámka pro kluky: Diana je sice čas od času neoblečená, ale chybí full frontaly, sexistické narážky, i Steve Trevor, jakkoliv příběh rozhodně neurazí). Kdykoliv se objeví nějakých z dekadentních řeckých bohů, stojí to za to. Diskuze Války s Apollónem stylem připomene 100 nábojů - a i když si kromě skutečnosti, že Válka je strašný frajer, nic jiného neodnesete, potěší to. Přece jen jde o úvod a rozdávání karet. Ne všechny postavy mají dostatek prostoru a jejich motivy nejsou zcela nebo vůbec jasné, očividně mají zatím pouze ohromovat a dějem snad zahýbou později. Výraznějšími hráči jsou pouze amazonky a Dianina matka. Šikana od ostatních Amazonek, jejíž ozvěny se odráží i v současnosti, je velice dobře zpracovaná a svěží. Azzarello staví na lidských chybách, a i když se nemůže plně odvázat, odvádí solidní práci.

„Královna proti královně.”

Kresba Cliffa Chianga je osobitá, retro-moderní styl k celé dějové linii, propojující moderní svět s řeckou mytologií. Wonder Woman nemá typicky modelkovské rysy jako u jiných kreslířů, je to spíš holka krev a mlíko (což je v kontrastu s hubenou Gal Gadot, která ji ztvární ve filmu). Bohové rovněž vypadají netradičně - ebenový Apollón, stařec Válka nebo nahá Héra s pavím pláštěm spuštěným přes ramena budí respekt a je radost je pozorovat. Vizuálně nejproblematičtější je Svár, protože ve světě Bohů prostě vypadá nepatřičně, i když to byl očividně záměr. Příšery vypadají zajímavě a ostrovní scény mají nádech jak krásy, tak tajemna.

„Teď jsme rodina.”

Rozjíždí se nám zajímavá série, která cílí na dívky, ale pánové po ní rádi sáhnou také, hlavně díky Azzarellovu jménu na obálce. Fantastika okolo řeckých bohů a zároveň moderní pohled na ženy, které mají pro strach uděláno a chtějí si užívat života, jsou, zdá se, tématem Wonder Woman ze světa New 52. Zatím tady neotravuje žádný jiný superhrdina z DC. Dokonce i na laškování se Supermanem musíme počkat do Ligy spravedlnosti 3: Trůnu Atlantidy…

Info

Brian Azzarello, Cliff Chiang - Wonder Woman 1: Krev (BB/art, 160 stran, překlad Martin D. Antonín)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3121

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.

Není Jodorowsky jako Alejandro (Metabaron)

3DDI3 10.10.2020

I když zatím poslední přírůstek do takzvaného Jodowerza nenese plnou péči svého tvůrce, je třeba podotknout, že Frissen je velice schopným následovníkem.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.