Články / Recenze

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 22.04.2021

Lael Neale je americká folk-popová zpěvačka, původem z Virginie. Zde na venkově strávila celé dětství, později se přestěhovala do LA, které ji otevřelo cestu do hudebního světa a kde také vzniklo její druhé album Acquainted with Night. Ve snaze zachytit co nejautentičtější, surovou hudbu spolupracovala s nesčetnou řadou hudebníků a nahrávacích studií, ale vždy ji nakonec odradilo, jak písně, původně plné vitality, vrstvením kytary, bubnů a varhan zaplavují člověka tíhou. Chtěla udělat něco jednoduchého a prostého, čím by se nejvíce přiblížila živému výstupu.

K tvorbě nových skladeb ji inspiroval zpěvák a producent Guy Blakeslee, se kterým sdílela lásku k jemné, intimní, ovšem zároveň neupravené, nezkrášlené hudbě. A nesmíme zapomenout na její objev elektronického omnichordu – jeho plný varhanní zvuk a tlumená monotónní "plechová" rytmická stopa spolu s pronikavým hlasem zpěvačky posluchače dostávají do jiného časoprostoru. Vše je navíc podtrženo bzučením kazeťáku, které dodává retro nádech. Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Texty jsou místy velmi jednoduché, stručné, se snahou věci vylíčit napřímo, viz třeba opakující se naléhavý refrén „What will I do? Who will I be?“ v písni White Wings. Na druhou stranu jsou její texty velmi poetické, je z nich cítit melancholie a nostalgie. Dotýkají se témat jako izolace, smrtelnost, ale i například touha a naděje, jako je tomu ve For No One for Now, kde je vyhlídka lepší budoucnosti přirovnávána k malému paprsku světla pronikajícího ulicí. Album začíná jedinou kytarovou písní Blue Vein a dokonale nás naladí na poklidnou vlnu sépiové nálady, stačí jen nechat se unášet intimním světem Lael Neale. Píseň Let Me Live by the Side of the Road má díky omnichordu až církevní nádech, naopak v Every Stars Shivers in the Dark tóny stejného nástroje zase připomínají ony zářící hvězdy na obloze.

Celé album bylo nahráno na čtyřstopý kazetový magnetofon, ale i když má tento způsob snímání značně omezené možnosti, výsledek dokáže zapůsobit plností zvuku a až orchestrálním dojmem. A i přestože jsou zde malé nedokonalosti, vzniklé snahou nahrát vše na jeden „take“, zapadají do minimalistického konceptu a posluchač tak může slyšet něco opravdu jedinečného v té nejpřirozenější formě.

Info

Lael Neale – Acquainted with Night (Sub Pop, 2021)
Bandcamp interpretky

foto © Guy Blakeslee

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace