Články / Recenze

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 22.04.2021

Lael Neale je americká folk-popová zpěvačka, původem z Virginie. Zde na venkově strávila celé dětství, později se přestěhovala do LA, které ji otevřelo cestu do hudebního světa a kde také vzniklo její druhé album Acquainted with Night. Ve snaze zachytit co nejautentičtější, surovou hudbu spolupracovala s nesčetnou řadou hudebníků a nahrávacích studií, ale vždy ji nakonec odradilo, jak písně, původně plné vitality, vrstvením kytary, bubnů a varhan zaplavují člověka tíhou. Chtěla udělat něco jednoduchého a prostého, čím by se nejvíce přiblížila živému výstupu.

K tvorbě nových skladeb ji inspiroval zpěvák a producent Guy Blakeslee, se kterým sdílela lásku k jemné, intimní, ovšem zároveň neupravené, nezkrášlené hudbě. A nesmíme zapomenout na její objev elektronického omnichordu – jeho plný varhanní zvuk a tlumená monotónní "plechová" rytmická stopa spolu s pronikavým hlasem zpěvačky posluchače dostávají do jiného časoprostoru. Vše je navíc podtrženo bzučením kazeťáku, které dodává retro nádech. Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Texty jsou místy velmi jednoduché, stručné, se snahou věci vylíčit napřímo, viz třeba opakující se naléhavý refrén „What will I do? Who will I be?“ v písni White Wings. Na druhou stranu jsou její texty velmi poetické, je z nich cítit melancholie a nostalgie. Dotýkají se témat jako izolace, smrtelnost, ale i například touha a naděje, jako je tomu ve For No One for Now, kde je vyhlídka lepší budoucnosti přirovnávána k malému paprsku světla pronikajícího ulicí. Album začíná jedinou kytarovou písní Blue Vein a dokonale nás naladí na poklidnou vlnu sépiové nálady, stačí jen nechat se unášet intimním světem Lael Neale. Píseň Let Me Live by the Side of the Road má díky omnichordu až církevní nádech, naopak v Every Stars Shivers in the Dark tóny stejného nástroje zase připomínají ony zářící hvězdy na obloze.

Celé album bylo nahráno na čtyřstopý kazetový magnetofon, ale i když má tento způsob snímání značně omezené možnosti, výsledek dokáže zapůsobit plností zvuku a až orchestrálním dojmem. A i přestože jsou zde malé nedokonalosti, vzniklé snahou nahrát vše na jeden „take“, zapadají do minimalistického konceptu a posluchač tak může slyšet něco opravdu jedinečného v té nejpřirozenější formě.

Info

Lael Neale – Acquainted with Night (Sub Pop, 2021)
Bandcamp interpretky

foto © Guy Blakeslee

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace