Články / Recenze

Kyklos Galaktikos jako lovci mezer

Kyklos Galaktikos jako lovci mezer

Jakub Šíma | Články / Recenze | 04.04.2016

Poslední dobou mám dojem, že rap v Čechách konečně dospěl. Ne snad že by získal fanouškovskou základnu nebo zavedené interprety – obojí už dávno má. Ale konečně se našli hudebníci, kteří se s ním nebojí experimentovat a bez zbytečného respektu prozkoumávají nové hudební terény. Za malou renesancí stojí kromě dnes již obligátních WWW především kruhy různě sepnuté s divadelním prostředím. Takto vody čeřila debutová deska Kyklos Galaktikos Osa dobra, nedávno pak následovali Mutanti hledající východisko se svým sebraným materiálem a vynechat nelze ani setrvale zběsilý Edoshův Kurník. Všechny tyto kapely sice mají v základu rapové dědictví, ale minimálně stejnou měrou jej neustále překračují a dovádějí do míst, kam tradiční zástupci žánru většinou ani nedohlédnou. Není pak s podivem, že i jejich fanoušci se rekrutují spíše z řad otevřenějších posluchačů a zaťatí rovnokšiltovkáři o jejich existenci nemají ani tušení.

Novinka Mezi lovci mezer představuje anabázi do dosud neprozkoumaných vod, které sice lze žánrově vymezit jako experimentální hip hop, ale velmi často mají blízko také k noisu nebo elektronice. Zůstaňme na chvilku u slova experiment, které se při přemýšlení o desce několikrát vrací. Nejprve k číslům: délka tracků se pohybuje od dvou a půl až k osmnácti minutám a poslechnout deset albových tracků vám zabere sedmdesát minut čistého času. Další důvod, proč mluvit o experimentu, je lyrická stránka. Singl Nemehlo sice připomněl WWW, ale jinak má většina slovních obratů k typltovské poetice relativně daleko. Místo ní přicházejí těžko rozklíčovatelná slovní spojení útočící především na pudovou stránku. Někdy tak působí jako jen částečně srozumitelná soustava abstraktních obrazů, jindy je třeba na smysl zcela rezignovat a poslouchat je jako zvukomalebný doplněk. Nalézt v lyrice uchopitelný význam není snadné, tím spíše dráždí k opakovaným poslechům. Při nich na vás bude vykukovat něco slovních hříček, trochu mystiky a nejspíše i několik gramů čistého nonsensu a dětských vyprávění. A zapomenout nemůžu ani na nezbytné broušení existenciálních hran.


K opakovaným poslechům nemotivují jen náznakové texty, ale také inovativní zvuk, založený na pulzující basové lince a nečekaných vpádech refrénových melodií. Občas zaslechnete Shabbazz Palaces nebo Clipping, ale inspirace desku o svébytnost neokrádá. Energií prosycené momenty se střídají s meditativními rovinami a zběsilé tempo kopáků omývá šum hlukových vln. Oproti Ose dobra obsahuje novinka více hudby, méně slov a atmosféra je sevřenější. Možná je na vině záliba v nejasném, nejednoznačném nebo neproniknutelném, ale nahrát takovou desku vyžaduje odvahu. A to se cení.

Info

Kyklos Galaktikos - Mezi lovci mezer (Polí5, 2015)
www.kyklosgalaktikos.cz

Live: 5+5 let Polí5 (Benefiční festival)
8. 4. 2016 19:00
Malostranská Beseda, Praha
www.facebook.com/events/457105317815103

Text vyšel v magazínu Full Moon #46.

foto © rionka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.