Články / Rozhovory

La Petite Sonja: Je to jako řešit hlavolam

La Petite Sonja: Je to jako řešit hlavolam

mexhouse | Články / Rozhovory | 14.02.2017

Mezi nejslavnější díla výtvarníka Jindřicha Štýrského bývá řazena grafika Musa Somnambula, jíž si coby název alba zvolila zpěvačka La Petite Sonja, jinak členka Kill The Dandies! (dříve Moimir Papalescu & the Nihilists). Deska Musa Somnambula vychází na CD a digitálně právě dnes (jako přílohu ji dostanou předplatitelé časopisu Full Moon #70), na místě tedy bylo pár otázek pro autorku.

Název desky Musa somnambula naráží na výtvarnou ikonu Jindřicha Štýrského - jaký máš vztah k výtvarnému umění?
Musa Somnambula - múza nevědomí, múza náměsíčná, nevím, jak to Štýrský myslel, ale já hned věděla, že je to přesně ono. Název byl nápad Hanka J Manchiniho, který celé album produkoval. Vysvětlit souvislosti, to už je na vás. Novinářích.

Kdo dělal cover?
Cover dělal Hank a logicky vznikl v našem grafickém studiu. Fotografie je autoportrét.

Promomateriály mluví o tom, žes dělala sólovku, protože jsi to potřebovala, ale během toho jsi zjistila, že bez kapely to vlastně není úplně ono?
Přesně tak. Původně to mělo být jenom moje, pak mě napadlo přizvat Daniellu de Picciotto a ostatní. Necítím se v té osamocené pozici dobře. Potřebuju mít kolem sebe lidi, kterým důvěřuju a kteří řeknou, jestli se jim to líbí. Ani na pódiu bych nechtěla být sama.

Jak dlouho vznikala nahrávka?
Mě trvá složit písničku třeba deset minut. Píšu i skládám rychle, ale aranže jdou pak mnohem pomaleji. Takže základní materiál na desku byl hotový už dávno, jsou to věci, které se většinou nehodily do Dandies. Nejdéle trvalo asi rozhodnutí, že s tím půjdu ven.

Danielle de Picciotto - taková spolupráce asi není lusknutím prstů, jak to probíhalo? Uvažovala jsi o dalších hostech?
Daniella je spřízněná duše, známe se několik let. Je to ohromně všestranná kreativní bytost, jejíž výtvarná i hudební tvorba mě inspiruje. Překvapilo mě, že ke skládání hudby přistupuje podobně jako já, jsme na stejné vlně. Obě máme spoustu jiných aktivit, ale třeba se nám v budoucnu toho podaří udělat ještě víc. V každém případě to, že se mnou chtěla spolupracovat, bylo pro mě nesmírné potěšení. Další hosty jsem chtěla, ale už na to nebyl čas. A kdybych ty songy nevydala teď, tak možná nikdy. Už je hotovo a já se můžu soustředit na další projekty.


Jak to máš se sny, zdají se ti každou noc? Ptám se, protože s nimi vedu intenzivní rozhovor, nebo spíš rozhovor se svou minulostí a současností. Budoucnost tam žádnou nevidím…
Když se učíš chápat vlastní sny, je to jako řešit hlavolam. Nebo spíš matematickou funkci. Budeš-li dost chytrý, rozklíčuješ problémy, které se tvoje podvědomí snaží řešit. Na běžných snech nemusí být nic magického, spíš logického. Taky myslím, že s budoucností to nemá nic společného, ale co já vím. Moje vlastní sny jsou často hodně mystické, nezapisuju si je, ale ty zásadní si pamatuju a taky se mi vrací. A taky věřím, že tam určitě zůstává hodně toho, co vyvětlit nelze, nebo spíš k tomu nemám a nikdy nebudu mít správný klíč.

Bert Neven byl jasná volba?
Ano, Bert je špičkový zvukař a kamarád, který nemá problém s materiálem nahraným v naší ložnici. Netrpí zvukařskými předsudky a vždycky si ví rady.

NBDY?
NBDY je noise-experimentátor, dříve známý jako dj Johnny Inferno, který byl kámošem už v dobách The Nihilists. Dělali jsme spolu kdysi pár koncertů. Jeho zvukové stěny jsou napínavé, strašidelné a něžné. K těm snům se hodí dokonale.

Jak to vypadá s novou deskou Kill the Dandies? Hotovo, máte název, nebo v jaké jste fázi? Mám čekat nějakou novou polohu, nezvyklé hosty?
Novou polohu, nebo spíš určitý posun, čekej určitě, už jenom vzhledem k novému obsazení. Kdo nás trochu zná, ví, že určitou změnu a posun potřebujem k životu. Moc se těším do studia. Release party bude 25. 5. 2017 v klubu Futurum. To jediné je zatím dané.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…