Články / Rozhovory

La Petite Sonja: Je to jako řešit hlavolam

La Petite Sonja: Je to jako řešit hlavolam

mexhouse | Články / Rozhovory | 14.02.2017

Mezi nejslavnější díla výtvarníka Jindřicha Štýrského bývá řazena grafika Musa Somnambula, jíž si coby název alba zvolila zpěvačka La Petite Sonja, jinak členka Kill The Dandies! (dříve Moimir Papalescu & the Nihilists). Deska Musa Somnambula vychází na CD a digitálně právě dnes (jako přílohu ji dostanou předplatitelé časopisu Full Moon #70), na místě tedy bylo pár otázek pro autorku.

Název desky Musa somnambula naráží na výtvarnou ikonu Jindřicha Štýrského - jaký máš vztah k výtvarnému umění?
Musa Somnambula - múza nevědomí, múza náměsíčná, nevím, jak to Štýrský myslel, ale já hned věděla, že je to přesně ono. Název byl nápad Hanka J Manchiniho, který celé album produkoval. Vysvětlit souvislosti, to už je na vás. Novinářích.

Kdo dělal cover?
Cover dělal Hank a logicky vznikl v našem grafickém studiu. Fotografie je autoportrét.

Promomateriály mluví o tom, žes dělala sólovku, protože jsi to potřebovala, ale během toho jsi zjistila, že bez kapely to vlastně není úplně ono?
Přesně tak. Původně to mělo být jenom moje, pak mě napadlo přizvat Daniellu de Picciotto a ostatní. Necítím se v té osamocené pozici dobře. Potřebuju mít kolem sebe lidi, kterým důvěřuju a kteří řeknou, jestli se jim to líbí. Ani na pódiu bych nechtěla být sama.

Jak dlouho vznikala nahrávka?
Mě trvá složit písničku třeba deset minut. Píšu i skládám rychle, ale aranže jdou pak mnohem pomaleji. Takže základní materiál na desku byl hotový už dávno, jsou to věci, které se většinou nehodily do Dandies. Nejdéle trvalo asi rozhodnutí, že s tím půjdu ven.

Danielle de Picciotto - taková spolupráce asi není lusknutím prstů, jak to probíhalo? Uvažovala jsi o dalších hostech?
Daniella je spřízněná duše, známe se několik let. Je to ohromně všestranná kreativní bytost, jejíž výtvarná i hudební tvorba mě inspiruje. Překvapilo mě, že ke skládání hudby přistupuje podobně jako já, jsme na stejné vlně. Obě máme spoustu jiných aktivit, ale třeba se nám v budoucnu toho podaří udělat ještě víc. V každém případě to, že se mnou chtěla spolupracovat, bylo pro mě nesmírné potěšení. Další hosty jsem chtěla, ale už na to nebyl čas. A kdybych ty songy nevydala teď, tak možná nikdy. Už je hotovo a já se můžu soustředit na další projekty.


Jak to máš se sny, zdají se ti každou noc? Ptám se, protože s nimi vedu intenzivní rozhovor, nebo spíš rozhovor se svou minulostí a současností. Budoucnost tam žádnou nevidím…
Když se učíš chápat vlastní sny, je to jako řešit hlavolam. Nebo spíš matematickou funkci. Budeš-li dost chytrý, rozklíčuješ problémy, které se tvoje podvědomí snaží řešit. Na běžných snech nemusí být nic magického, spíš logického. Taky myslím, že s budoucností to nemá nic společného, ale co já vím. Moje vlastní sny jsou často hodně mystické, nezapisuju si je, ale ty zásadní si pamatuju a taky se mi vrací. A taky věřím, že tam určitě zůstává hodně toho, co vyvětlit nelze, nebo spíš k tomu nemám a nikdy nebudu mít správný klíč.

Bert Neven byl jasná volba?
Ano, Bert je špičkový zvukař a kamarád, který nemá problém s materiálem nahraným v naší ložnici. Netrpí zvukařskými předsudky a vždycky si ví rady.

NBDY?
NBDY je noise-experimentátor, dříve známý jako dj Johnny Inferno, který byl kámošem už v dobách The Nihilists. Dělali jsme spolu kdysi pár koncertů. Jeho zvukové stěny jsou napínavé, strašidelné a něžné. K těm snům se hodí dokonale.

Jak to vypadá s novou deskou Kill the Dandies? Hotovo, máte název, nebo v jaké jste fázi? Mám čekat nějakou novou polohu, nezvyklé hosty?
Novou polohu, nebo spíš určitý posun, čekej určitě, už jenom vzhledem k novému obsazení. Kdo nás trochu zná, ví, že určitou změnu a posun potřebujem k životu. Moc se těším do studia. Release party bude 25. 5. 2017 v klubu Futurum. To jediné je zatím dané.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Sherlocks: Arctic Monkeys jsou moderní Beatles, my chceme hrát na Měsíci

Ondřej Čížek 16.11.2019

První album Live for the Moment si ukradlo šestou pozici v britském prodejním žebříčku, pokračování Under Your Sky se masivnějším kytarovým zvukem rozeznělo letos v říjnu. Rozhovor.

Douška vydavatelská: Nona Records

redakce 13.11.2019

Matěj Kotouček z labelu Nona Records po třech letech fungování v symbióze podpory klubových akcí a vydávání experimentálního elektra migruje do Prahy.

Pojď ven s Dominikem Zezulou

redakce 06.11.2019

Na co se teď nejvíc těší textař, zpěvák, polovina post-hudby a zakladatel projektu Děti mezi reprákama Dominik Zezula?

Kevin Morby: Udělat víc lidí šťastných než nešťastných

Jakub Peřina 31.10.2019

Smutný pohodář Kevin Morby míří poprvé do Prahy a v rozhovoru prozrazuje, s jakými pocity psal svou novou desku Oh My God. Tedy mimo jiné.

Jana Bitterová: Obrazovka působí jako magnet

Anna Mašátová 24.10.2019

Jeden večer, dvě města, dva divadelní prostory propojené současným tancem, hudbou a technologiemi. Proč? To nám řekla autorka projektu.

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

Petr Ferenc 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

Michal Pařízek 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

Maria Pyatkina 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

Jarmo Diehl 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?