Články / Recenze

Labutí písně podvraťáků (The Pogues)

Labutí písně podvraťáků (The Pogues)

Akana | Články / Recenze | 28.09.2013

Dost možná jde o labutí píseň irských podvraťáků, a stydět se za ní rozhodně nemusí. Od roku 2001, kdy si Shane McGowan se zbytkem party po desetiletém exilu znovu potřásl rukou, kapela nevydala žádný nový materiál, jen nárazově koncertovala pro potěchu fanoušků. Žádné novinky tedy nenajdeme ani na záznamu výročního koncertu v pařížské Olympii, ale komu by to překáželo? Důležité je, že The Pogues to šlape jako zamlada, málokterá zásadní pecka v setlistu chybí a dokonce i Shane, ač je to při jeho životním stylu udivující, má pořád jiskru. Jistě, krákorá ještě o něco drsněji než dřív, trochu šišlá, ale vzhledem ke stavu jeho dentální výbavy není divu. Chvíli mu trvá než se rozehřeje (podobné to bylo při jeho sólové návštěvě pražské Štvanice v roce 2004), ale po třech, čtyřech rozpačitějších kusech už je to zase on.

Jedinou připomínkou časů po McGowanově vyhazovu je hitovka Tuesday Morning, jinak se skupina probírá svým klasickým obdobím s logickým důrazem na první tři desky, takže Streams of Whiskey, If I Should Fall..., A Pair of Brown Eyes nebo Dirty Old Town nemůžou chybět. Finále pak obstarává nezapomenutelná antikoleda Fairytale of New York, v níž původní pěvecký part Kirsty MacColl nepříliš oslnivě přebírá dcera banjisty Jema Finera Ella, a nakonec rozparáděná Fiesta. Pařížané byli ten večer evidentně spokojení a vděční. Bylo za co.

Info

The Pogues – The Pogues in Paris: 30th Anniversary Concert (Universal, 2012)
www.pogues.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace