Články / Reporty

Lahodný jak Bueno, ale my radši Surprise (Grape, den 1.)

Lahodný jak Bueno, ale my radši Surprise (Grape, den 1.)

Adam Vrána | Články / Reporty | 15.08.2015

Vztek z vedra začíná bublat a první kapičky skoro přetékají přes okraj. Šťáva se ale musí šetřit a navrch je mi líto si vybíjet zlost na letišti u Piešťan, kde je pořád daleko větší pravděpodobnost se potkat s lidmi, co nemají v hlavě nakydáno. Mlsné okukování stagí zahajujeme navečer po zčeknutí arzenálu dobrot (a že jich zase je, sweet, sweet Slovakia). Zastávka číslo 1 – Space Aréna, line-up nemáme a paměť neslouží. Bavíme se neznámem, užíváme klidu, kvílení kytar a paradoxně i klimatu, který pod stanem nemá daleko k rozpálené sauně. Z lidí kolem teče proudem, ale vzduch zůstává čistý, spíš než v pavilonu opic jsme v botanické zahradě. „Díky, my jsme Carnival Youth…“ Plácáme se do čela: „No jasně!“.

Se zbytkem Grapu se stahujeme pod hlavní stage, kde je nastoupená armáda čekající na pokyn k útoku. Velí Napoleon bez komplexů, belgická pardálka Selah Sue. Její věci nejsou a nikdy nebyly žánrově můj šálek, ale zajímá nás provedení a jestli nám třebas něco neprotéká mezi prsty. Dali jsme celý set, vyměnili kvanta názorů a došli k verdiktu: „Lahodný jak Bueno, ale my radši Surprise.“

Dochází k dělení, polovička směřuje na Balthazar, sám volím Bad Karma Boy. Jasně, mít možnost rozkrojit se vedví a stihnout obojí je hezká představa, žel, při ruce není nůž. Nakonec není čeho litovat, BKB mají naživo tak palčivou jiskru, že by se u vstupu ke stagi měl fasovat ohnivzdorný obleček nebo kanystr vody (té není nikdy dost). Nenápadné partnerské techtle mechtle mezi Jurajem a Adélou set rozvážně koření, celé je to tak pěkné, že div nezůstávám na přídavek.

Den ustupuje večeru, kytary se hlásí o slovo. The Maccabees po nás jdou ze všech stran, hlavní nápor vedou Orlando Weeks, Hugo & Felix Whiteovi a Rupert Jarvis. Snažíme se odolávat, ale oslabení ciderem se nezmůžeme na protiútok. Podléháme masakru.

Od Foals jsme, přiznám se, čekali o dost víc a je mi jasné, že kdyby se všechno sešlo, jak mělo, do stanů bychom se plazili po kolenou. Chemie mezi lidmi a kapelou ale nezafungovala správně, zjevně se očekávaly hopsačka a tanečky, které s Inhaler, Providence a What Went Down moc nejdou dohromady. Piešťany měly díky Yannisovi co dělat s trpasličím Poseidónem, který Krakena pouští z uzdy bez varování. A možnost poznat armagedon prokaučovaly na celé čáře, protože zanedbaly přípravu...

Info

Grape Festival 2015
14. - 15. 8. 2015, Letisko Piešťany

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace