Články / Recenze

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 20.04.2021

OHODNOŤTE DESKU

Po úspěšném Norman Fucking Rockwell! přichází minstrelka amerického snu Lana Del Rey s ještě úsporněji laděným albem, na němž předkládá intimní, klidné a místy zcela minimalistické písně.

Reflektuje v nich, jak jí sláva proměnila život, vyjmenovává dávné kamarády a jako vždy nás bere na projížďku po Spojených státech a zároveň po vlastních vzpomínkách. Opět zavítáme do Los Angeles na známý Sunset Boulevard, do Brentwood Marketu, kam chodí bosá nakupovat, do Lincolnu v Nebrasce, anebo do Tulsy v Oklahomě, odkud pocházel jeden z jejích partnerů. Octneme se i na místě, kde se dobře situovaní Američané schází po golfu u lahve bourbonu – v country klubech, nad nimiž se ovšem vznáší zlověstné chemtrails. Del Rey tu v šikovné zkratce, která dala jméno celé desce, vystihla obavy a deziluzi ze vzrůstající popularity konspiračních teorií a potažmo i názorového rozdělení své země.

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky, z nichž zpěvačka svými melancholickými songy dělá věčné pomníčky, otázkou je, jak moc to stále funguje.

První čtyři skladby včetně titulní Chemtrails Over the Country Club jsou velmi jemné a v detailu nápadité písně, v nichž se projevuje textařský talent a cit pro zprvu nenápadné melodie, co zůstávají silné i s dalšími poslechy. Del Rey tu ukazuje, že vedle osudové a teatrální Miss America, jak sama sebe nazvala v jedné dávné písni, umí být i mnohem skromnější písničkářkou, která dovede zaujmout jen pár tóny. Na Chemtrails se střídají velmi civilní, skoro až volné řeči blížící se pasáže, s křišťálově čistým, zasněným zpěvem. S oběma těmito polohami si zpěvačka pohrává už od prvních desek, ale až na Norman Fucking Rockwell!, a zejména zde, na nové desce, mizí mnoho z dřívější velkolepé stylizace a veškerá pozornost se upíná jen na vokál.

I tentokrát nám Del Rey dopřeje silný song, byť pouze jedinkrát. Wild at Heart a jeho omamný refrén vyvolávající tolik chtěné mrazení v zádech zní jako píseň z geniální desky Ultraviolence. Bohužel, po tomto kusu upadá album do obtížně zapamatovatelného průměru, z něhož vystoupí až závěrečný cover For Free od Joni Mitchell.

Hlad nekriticky nadšených fanoušků je možná utišen, těm ostatním pro udržení obrazu geniální umělkyně nezbývá než se v tvorbě Lany Del Rey ohlížet do minulosti.

Info

Lana Del Rey – Chemtrails Over the Country Club (Interscope | Polydor, 2021)
web interpretky

foto © Mat Hayward

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace