Články / Recenze

Let dýmem Sylvie Krobové

Let dýmem Sylvie Krobové

Jakub Koumar | Články / Recenze | 11.05.2015

Let dýmem se zdá být vůbec ošemetnou záležitostí. Nabízí totiž jen velmi omezené možnosti k nadechnutí; plíce s ním zápolí, dech se krátí a hlas krabatí. Když ale dým alespoň na chvíli profoukne vítr a oblaží alveoly čerstvým kyslíkem, následuje spásné nadechnutí. A to je pocit, který by nikdo nevyměnil za nic na světě. Podobně působí i nové album Sylvie Krobové. Je plné doutnajících nástrojů a chraplavého hlasu, který umí být i překvapivě vzletný. Krobová moc dobře ví, co hlasivky dokáží a jak toho využít, má k tomu ostatně slušné předpoklady, jelikož vystudovala operní zpěv na konzervatoři.

Bez něj by bylo album poloviční, ale zároveň není tím největším potěšením. Tím je nápadité zvukové aranžmá, kde si nástroje přehazují dominantní pozici, tedy až na jednu výjimku. Žestě tonálního demiurga Jana Jiruchy. Ten ve studiu Jámor rozezněl mikrofony pozounem a eufoniem a jeho práce na desce je dechberoucí. Málokdy se najde tak poutavá fúze undergroundu, jazzu, vážné hudby a improvizace. S kontrabasistou Pavlem Tichým vytvářejí až neznatelně podprahové mikrosvěty, které prorůstají řídkou atmosférou, dýmí a zaplňují každý kout. Plech drní a každý pohyb smyčce je brunátným rozezněním mohutného dřevěného těla, chvíli na to smyčec skřípe a probarvuje Sylviin akordeon, klavír i hlas.

Rýmy jsou po úvodní Fibichově básni poněkud těžkopádné a připomínají atmosféru pozdního romantismu, ovšem novodobé opilé usínání nad Schopenhauerem je koncepční a celistvé. Je to jazyk desky, kvůli němuž po ní (ne)sáhnete. Neplatí to ale o závěrečné trojkombinaci zhudebněných básní Sylvie Plath, jejíž obrazotvorná syrovost trudné existence koresponduje se zemitostí použitých nástrojů, mezi něž je potřeba zařadit i zpěvaččino nakřáplé i nasládlé hrdlo.

Album je komplexní jak rozmáchlý písňový cyklus s tu více, tu méně dramatickou atmosférou. Kantáta plná bloudění mezi živočišností a existencialismem. Duše není bezradná z neuchopitelného stavu, naopak si v něm libuje, přijímá svou rozervanost jako sebezničující jedinečnost. Jako nevyhnutelnou sebeidentitu, nenávratně směřující k zániku.

Let dýmem je vrzající, dávivý počin plný svérázu. Vedle vzdáleně podobných desek nepůsobí sebejistě, ale stojí na své niternosti, intimitě a zbídačeně krásné lidskosti. Chraptivý, kakofonní, dekadentní, i libozvučný a zpěvný. Pro nikoho, a pro všechny.

Info

Sylvie Krobová - Let dýmem (Polí5, 2015)
www.sylviekrobova.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace