Články / Reporty

Let’s Dance (The Wombats)

Let’s Dance (The Wombats)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 18.04.2018

Hutnou hudební nadílku si pro kodaňské fanoušky britského indie připravili liverpoolští výstředníci The Wombats. Novou desku Beautiful People Will Ruin Your Life přijeli představit v doprovodu hned dvou vycházejících kapel stejného žánru a malý sál hudebního domu Vega se tak svižně plnil hned od začátku.

Jako první se pódia ujali The Night Café, které si Wombats pro letošní tour nabalili ve vedlejší čtvrti. O žádný kopírák slavnějších sousedů se ale nejednalo, mladé kvarteto připomnělo spíše The Kooks na vrcholu jejich slávy. Bohužel ale existuje důvod, proč britskému indie před pár lety odzvonilo. Skladby velice příjemné na poslech, o tom žádná, ale do paměti se nevryla jediná. Pokud se The Night Café budou chtít vyhrabat z věčné role předkapely, bude zapotřebí víc osobitosti a nejen nezaměnitelný liverpoolský přízvuk a chytlavé, leč taky zaměnitelné riffy.

Pak se Kodani poprvé představila brightonská čtyřka The Magic Gang a obavy z další kopie The Kooks byly ale zažehnány během první skladby. Frontman Jack Kaye si z jihu Anglie přivezl slušné bravado a vystupováním připomněl Maca DeMarca. Hudebně se výkon dal přirovnat ke Car Seat Headrest, a to včetně průměrných ukňouraných vokálů a produkcí zavánějící Soundcloudem. Kde ale chyběla kvalita, kraloval charakter – The Magic Gang se publiku dokázali prodat a během závěrečné All That I Want Is You se už naplno tančilo a kytarový riff mi v hlavě hrál ještě ráno poté.

Čekání na hlavní chod večera se protáhlo, což vydýchanou, vyprodanou Vegu nechalo lehce rozladěnou. O to větší byl potlesk, kterého se The Wombats dostalo s nástupem na pódium. Set načali stejně jako čerstvé album skladbou Cheetah Tongue a pak diváky vzali na cestu do historie kapely, která skončila u debutového alba songem Kill the Director. I po jedenácti letech krotil frontman Matthew Murphy frenetické vokály perfektně, sál skákal nadšením a řval „if this is a romcom, kill the director!“. Party nebrala konce, ze širokého repertoáru vytáhli The Wombats taneční pecku Techno Fan, diváci si šplhali na ramena a nadšení ovládlo celý dům. Kromě doprovodných vokálů měl Murphy k dispozici i na pět set neúnavných hlasů v publiku, které se nejvíce činily během starších skladeb Moving to New York a Tokyo. Naprostý vrchol přišel ovšem s novinkou Turn, jejíž „it won’t get better than this“ se sálem neslo, až mrazilo v zádech. Poslední horečnou tancovačku jsme si užili během žánrové klasiky Let’s Dance to Joy Division – energie dostala punkový nádech a když se trio na okamžik odebralo z pódia, vyvolání k návratu na sebe nenechalo dlouho čekat.

Greek Tragedy byla bohužel slabším zavírákem, než by si koncert zasloužil. A drobná kaňka na závěr charakterizovala celý večer – průměrný výkon předkapel a občasný zádrhel ve vokálech The Wombats narušily jinak skvělý indie mejdan se skupinou, která svými lehce vyšinutými texty krmila jednu generaci ostrovních fanoušků.

Info

The Wombats (uk) + The Magic Gang (uk) + The Night Café (uk)
17. 4. 2018 Lille Vega, Kodaň

foto © Japs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace