Články / Reporty

Letní Letná a nervy v kýblu (Le Poivre Rose)

Letní Letná a nervy v kýblu (Le Poivre Rose)

Dominika Prokopová | Články / Reporty | 20.08.2014

Letní Letná zahájila a ti, kteří se zúčastnili hned prvního festivalového dne, měli možnost vidět unikátní světovou premiéru Le Poivre Rose a být svědkem toho, jaké zázraky se mohou dít, spojí-li se světová akrobacie a česká alternativa. Iva Bittová a Compagnie du Poivre Rose a desítky kbelíků a lavorů. Bylo to velkolepé! Snad proto ten závěrečný aplaus vestoje.

Compagnie Le Poivre Rose. Amaury Vanderborght, Claude Doucet, Antoinette Chaudron, Valérie Doucet, Thomas Dechaufour. Čtyři akrobaty a jednu ženu neuvěřitelného charakteru (Antoinette Chaudron je fotografkou mnoha talentů) z Belgie, Kanady a Francie spojila společná touha dělat si všechno po svém a vytvořit představení na úrovni osobní zpovědi. Vznikla dechberoucí podívaná v režii herce a režiséra Christiana Lucase o hledání skutečné podstaty rolí žen a mužů. A když už se jim podařilo vytvořit si představení k obrazu svému, zvolili k němu i nanejvýš vhodnou hudbu. Společně vyrazili na koncert Ivy Bittové a po jeho skončení ji požádali o možnost použít její hudbu. Souhlasila a nabídla sebe samu jako živý hudební doprovod. A souznila s nimi od začátku až do konce.

I když jsme si jako muži a ženy vědomi své pohlavní příslušnosti, víme, co to vlastně znamená? Pořádek i nepořádek pohlaví. Zúčtujeme? A co byste ještě chtěli. Rovnoprávnost? No tak prosím! Výmluvný pohled na ženu v červených večerních šatech ověšenou desítkami kbelíků. Však ona to unese. A když bude třeba, ponese na svých bedrech i muže. Celou silou své ženské mužnosti, zatím co on na ní bude viset celou vahou své mužské zženštilosti. Dříve se schovával za máminy sukně, někdy snad i pod ně, teď se opře o další ženu. A taková žena něco vydrží! Mysleli snad muži někdy na to, jak je obtížné dostat se do šatů s čerstvě nalakovanými nehty? A přemýšleli snad ženy někdy nad tím, že by se muži, z toho všeho, co od nich očekáváme, mohli taky zbláznit? Příklady táhnou a vzory taky a každý si za sebou táhne kýbl vlastní špíny.

Iva Bittová hraje na závěsný kovový xylofon, kalimbu, hang drum, housle a klidně i na kbelík. Ozvučí všechno kolem a od svého nástupu, kdy se ve ztichlém šapito rozléhá jen její podmanivý hlas, dodává celému představení velkou vnitří sílu. A nezůstane jen na pevné zemi... Velmi vhodnou volbou byl také výběr moravských lidových nápěvů, které dobře korespondují s tematikou představení. Vždyť v jakých jiných písních se víc prolíná mužský a ženský princip než právě v moravských lidových? Švarné děvuchy čekají a švarní šohajové jsou buď na odchodu nebo právě přišli. Iva Bittová zpívá a opět se ukazuje, že jsou témata, která jsou tak mezinárodní, až to bolí. Beze slov chápeme a buď nevěřícně pokyvujeme hlavou zprava doleva, nebo nahoru a dolů v němém souhlasu.

Kromě úžasných akrobatických výkonů se podařilo celému souboru udržet po celou dobu působivý herecký výraz a především příběhovost. Neviděli jsme tedy pouze velkou show, která by byla sledem oslnivých, ale nenavazujících čísel, ale mikropříběhy, které se odehrávají v jedné svérázné rodině. Celá produkce je prodchnuta vlídným humorem a lehkou nadsázkou, přesto nechybí momenty, kdy je ten smích hořkosladký. Když najdete správné koření, je to holt ono. A téhle lahůdce svědčí růžový pepř!

Jediné, co si nemohu odpustit, je to, že odstup mezi hledištěm a jevištěm byl možná až zbytečně velký a ti, kteří seděli jako já na bocích, neměli zrovna ideální výhled, takže se vyplatí dorazit s předstihem a být v centru dění. Představení Le Poivre Rose bude festival Letní Letná hostit až do svého konce, nenechte si ho ujít!

Info

Christian Lucas: Le Poivre Rose
Le Compagnie du Poivre Rose & Iva Bittová
Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná 2014
17. 8. - 2.9. 2014, Letenský park, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace