Články / Reporty

Liima, charisma jako zážitek

Liima, charisma jako zážitek

Anna Pleslová | Články / Reporty | 18.10.2015

Když Efterklang v únoru 2014 odehráli svůj The Last Concert, všichni se báli, co bude dál. Vypadalo to jako konec jedné z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších skandinávských kapel. Naštěstí se ze třech členů - zpěváka Caspera Clausena, basáka Rasmuse Stolberga a klávesisty Madse Brauera - zrodil nový projekt Liima. Přizvali si ještě slavného finského alternativního perkusistu Tatua Rönkköa, který s nimi ostatně bubnoval už na k tour k albu Piramida.

Liima je taková zvláštní kapela. Dávají si „soustředění“ po evropských městech, pořád někde koncertují, ale ještě nic nevydali. Ani singl. Zvuk je těžko popsatelný, alternativní ambientní elektronika s táhlým zpěvem, místy zvuky přírody a nejrůznějších věcí, jež nás obklopují. Vytvářejí koláž zapletenou do sebe, nic nevystupuje, nic nemizí. Nejblíže má jejich hudba k experimentálním počátkům Efterklang, ještě bez smyčců a velkého aranžmá.

V pátek se Liima zastavili i v pražské MeetFactory. Předskakovalo jim triphopové francouzské duo Overland Inn, dnes usazené v Praze, což znamenalo příjemný poslech dramaturgicky vhodné kapely. Liima nastoupili něco po desáté a Casper shodil bytelný řetěz se zámkem, do té doby pověšený na mikrofonu. Teprve teď se mohlo začít. Nástroje spustily, Tatu si bubnoval do elektro padů na žehlícím prkně, basák vysouval hlavu dopředu a dozadu jako želva, ale to pravé přišlo, až když spustil i Casper. Jeho hluboký charismatický hlas povyšoval hudbu Liima o další úroveň a zdařile evokoval Dead Can Dance a ikonické vokály Brendana Perryho. Dánové a Fin odehráli skvělý intimní koncert s nezapomenutelnou atmosférou. MeetFactory byla spíše poloprázdná, přeci jen je zatím zná málokdo, ale o to větší mělo vystoupení účinek. Jako secret gig pro pozvané.

Mezi songy prozradili, že se brzy chystají nahrávat album, a po tomhle koncertu vyšroubovali očekávání na maximum. Snad přijedou i s debutovou deskou.

Info

Liima (dk) + Overland Inn (fr)
16. 10. 2015, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.