Články / Reporty

Liima, charisma jako zážitek

Liima, charisma jako zážitek

Anna Pleslová | Články / Reporty | 18.10.2015

Když Efterklang v únoru 2014 odehráli svůj The Last Concert, všichni se báli, co bude dál. Vypadalo to jako konec jedné z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších skandinávských kapel. Naštěstí se ze třech členů - zpěváka Caspera Clausena, basáka Rasmuse Stolberga a klávesisty Madse Brauera - zrodil nový projekt Liima. Přizvali si ještě slavného finského alternativního perkusistu Tatua Rönkköa, který s nimi ostatně bubnoval už na k tour k albu Piramida.

Liima je taková zvláštní kapela. Dávají si „soustředění“ po evropských městech, pořád někde koncertují, ale ještě nic nevydali. Ani singl. Zvuk je těžko popsatelný, alternativní ambientní elektronika s táhlým zpěvem, místy zvuky přírody a nejrůznějších věcí, jež nás obklopují. Vytvářejí koláž zapletenou do sebe, nic nevystupuje, nic nemizí. Nejblíže má jejich hudba k experimentálním počátkům Efterklang, ještě bez smyčců a velkého aranžmá.

V pátek se Liima zastavili i v pražské MeetFactory. Předskakovalo jim triphopové francouzské duo Overland Inn, dnes usazené v Praze, což znamenalo příjemný poslech dramaturgicky vhodné kapely. Liima nastoupili něco po desáté a Casper shodil bytelný řetěz se zámkem, do té doby pověšený na mikrofonu. Teprve teď se mohlo začít. Nástroje spustily, Tatu si bubnoval do elektro padů na žehlícím prkně, basák vysouval hlavu dopředu a dozadu jako želva, ale to pravé přišlo, až když spustil i Casper. Jeho hluboký charismatický hlas povyšoval hudbu Liima o další úroveň a zdařile evokoval Dead Can Dance a ikonické vokály Brendana Perryho. Dánové a Fin odehráli skvělý intimní koncert s nezapomenutelnou atmosférou. MeetFactory byla spíše poloprázdná, přeci jen je zatím zná málokdo, ale o to větší mělo vystoupení účinek. Jako secret gig pro pozvané.

Mezi songy prozradili, že se brzy chystají nahrávat album, a po tomhle koncertu vyšroubovali očekávání na maximum. Snad přijedou i s debutovou deskou.

Info

Liima (dk) + Overland Inn (fr)
16. 10. 2015, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hranice komplexnosti (Caroline Shaw + Attacca Quartet)

Jan Starý 21.10.2021

Naštěstí i tyto variace mohou být skutečně silné, jak se ukázalo ve druhé půlce večera, kdy se ke kvartetu připojila Shaw v roli zpěvačky...

Přiškrtit, povolit, explodovat (Squid)

Akana 21.10.2021

Squid jsou neurotičtí a výbušní tak akorát, aby vám to nezačalo být nepohodlné, a soustředěně ukáznění jen do té míry, aby nebyl důvod k nařčení z hráčské exhibice.

Unsound 2021: To nejlepší

David Čajčík, Jan Starý 21.10.2021

Letošní Unsound se potýkal s méně viditelnými omezeními, v důsledku kterých byl kratší, skromnější a méně členitý. Ale měl svoje jasné, dynamické vrcholy.

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace