Články / Reporty

Liima, charisma jako zážitek

Liima, charisma jako zážitek

Anna Pleslová | Články / Reporty | 18.10.2015

Když Efterklang v únoru 2014 odehráli svůj The Last Concert, všichni se báli, co bude dál. Vypadalo to jako konec jedné z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších skandinávských kapel. Naštěstí se ze třech členů - zpěváka Caspera Clausena, basáka Rasmuse Stolberga a klávesisty Madse Brauera - zrodil nový projekt Liima. Přizvali si ještě slavného finského alternativního perkusistu Tatua Rönkköa, který s nimi ostatně bubnoval už na k tour k albu Piramida.

Liima je taková zvláštní kapela. Dávají si „soustředění“ po evropských městech, pořád někde koncertují, ale ještě nic nevydali. Ani singl. Zvuk je těžko popsatelný, alternativní ambientní elektronika s táhlým zpěvem, místy zvuky přírody a nejrůznějších věcí, jež nás obklopují. Vytvářejí koláž zapletenou do sebe, nic nevystupuje, nic nemizí. Nejblíže má jejich hudba k experimentálním počátkům Efterklang, ještě bez smyčců a velkého aranžmá.

V pátek se Liima zastavili i v pražské MeetFactory. Předskakovalo jim triphopové francouzské duo Overland Inn, dnes usazené v Praze, což znamenalo příjemný poslech dramaturgicky vhodné kapely. Liima nastoupili něco po desáté a Casper shodil bytelný řetěz se zámkem, do té doby pověšený na mikrofonu. Teprve teď se mohlo začít. Nástroje spustily, Tatu si bubnoval do elektro padů na žehlícím prkně, basák vysouval hlavu dopředu a dozadu jako želva, ale to pravé přišlo, až když spustil i Casper. Jeho hluboký charismatický hlas povyšoval hudbu Liima o další úroveň a zdařile evokoval Dead Can Dance a ikonické vokály Brendana Perryho. Dánové a Fin odehráli skvělý intimní koncert s nezapomenutelnou atmosférou. MeetFactory byla spíše poloprázdná, přeci jen je zatím zná málokdo, ale o to větší mělo vystoupení účinek. Jako secret gig pro pozvané.

Mezi songy prozradili, že se brzy chystají nahrávat album, a po tomhle koncertu vyšroubovali očekávání na maximum. Snad přijedou i s debutovou deskou.

Info

Liima (dk) + Overland Inn (fr)
16. 10. 2015, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace