Články / Reporty

Loop Party aneb smyčky smyček (Battles/Vložte Kočku)

Loop Party aneb smyčky smyček (Battles/Vložte Kočku)

Jiří Akka Emaq | Články / Reporty | 09.09.2015

Do MeetFactory se sjeli (a sjeli se tam i Budvarem v zálohovaném kelímku) milovníci vypočítaných (nikoliv vypočítavých) rytmů math rocku. V nastávajícím podzimu se slunce za mraky klonilo k obzoru a pastelově laděná atmosféra lehce předznamenávala algebraickou bouři, která se strhne po jeho západu.

Kdo jiný by mohl z českých luhů a hájů předskakovat bitevní lodi Battles než Vložte Kočku? Snad jen budějovičtí profesoři hudební matematiky Depakine Chrono, ale ti zůstali tentokrát pod pódiem. Pekařina byla jasná volba. Vložte Kočku jsem viděl letos na festivalu Povaleč, kde opanovali hlavní stage, a taková jména jako Please the Trees nebo Kill the Dandies se museli spokojit s menším prostorem v sadu na “céčku”. Premiérou pro mě byl i set s kytarou, která vyplňuje prázdná místa po odchodu klávesisty Tomáše Kubína a která do jejich nekompromisního mixu elektroniky, hiphopové flow, breakbeatu a lidovek slušně zapadá. Když dostane prostor, zní riffařina téměř jako Prodigy na Music for the Jilted Generation. Vložte Kočku na posluchače vytáhli všechny triky i hity, na které čekali, ovšem zvuk sálu jim moc nepomohl. Byl přeci jen designován jako tovární výrobní hala a ani slušné péáčko víc nevykouzlilo. Na Jarka Nohavicu naštěstí nedošlo a soustředěný projev bří Kaplanů a spol. návštěvníky nakonec stejně dostal. Profesionálně zahraný set s lehkými srdečními arytmiemi postupně gradoval do matematických orgií, ovšem na zmiňovaném Povaleči ve venkovním prostoru roztáhli křídla mohutněji a drápky zaťali hlouběji a (alespoň pro mě) tam zastínili většinu ostatních účinkujících. Tolik jsem se namlsal, že zvuk smíchovské MeetFactory byl pak minimálně rozčarováním.

Battles si do Evropy odskočili jen na skok a vrátí se sem až zase ke konci září (nejbližší průlet Německem v říjnu). Rozehřívali se pomalu a znělo to, jako by Albert Einstein začal na tabuli rozvíjet svou teorii relativity, pomalu se propočítával k srdci temnoty a na konci se dopracoval k univerzálnímu vzorci pro mystický rituál nebo atomový výbuch. Chaos Pad na kytaře Iana Williamse, stratifikační crash bubeníka Johna Staniera příliš, ale opravdu příliš vysoko a brutální basa Davea Konopky (ví, z jakého kořene pochází jeho jméno?)! To vše zasmyčkované do gordických uzlů, které je třeba nikoliv rozvázat, ale rozetnout. K tomu samozřejmě mašinky, spousta mašinek černokněžníka Zababy. Postupně se prokousali skrze zvuk staré továrny a přes reichovský minimalismus nakonec objali prostor až tranceovou tečkou s vysamplovaným ženským vokálem, která roztančila i Josefa Sedloně. Posluchače si přitáhli neskutečnou gravitační explozí, v níž se jednotlivé nástroje scházely navzdory neustálým repeticím, jež vyplouvaly a zaplouvaly do masy oceánu zvuků a zapadaly do sebe jako vlna do vlny. Podivně pokřivený sound a la Residents se mísil s přehlednými krajinami rockových aranží, aby pak zase kormidlo nečekaně strhli až k breakcoreovým břehům. Tahle plavba byl jeden velký pád do Maelströmu a celý sál si ho užil až do dna.

Skvělá atmosféra, spousta lidí, enigmatický prostor, explozivní hudební produkce a naražený extra sud piva Matuška namíchali účinný molotov pro pondělní večer. Jediným kalným stínem v čiré kapalině současného okamžiku byl jen zvuk sálu tohoto dnes už legendárního multifunkčního prostoru.

Info

Battles (usa) + Vložte Kočku
7. 9. 2015 MeetFactory, Praha

foto © Kateřina Motýlová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace