Kateřina Pohlová | Články / Sloupky/Blogy | 06.12.2015
Třetí den olomouckého PAFu nabídl nejočekávanější audiovizuální performanci festivalového programu. Vessel a Pedro Maia vystoupili se svým projektem v Divadle hudby a už teď lze říct, že letošní festival nemohl návštěvníkům přichystat lepší vrchol. Večerní program projekcí spojených s živou hudbou pak v divadelním sále zakončil Stanislav Abrahám.
Dokonalejší propojení experimentálního filmu s elektrem si snad ani nešlo představit. Portugalský filmař Pedro Maia ve své tvorbě využívá klasického filmu, který pod jeho rukama dostává moderní nádech. Rychlé střihy, rytmicky se opakující záběry, zdůraznění detailů, místy lehce hororová atmosféra. Včerejší projekce se nesla v duchu lidské sexuality. V rozhovoru pro PAF Maia vysvětluje, jak tento prvek společně s britským hudebníkem Vesselem pojali: „Naší myšlenkou bylo, podobně jako u hudby samotné, prozkoumat zásadní prvky sebepodceňování a sexu, ne ale sexu v ‚sexy’ smyslu slova, spíše v tom jak lidé zažívají sexuální tužby divnými, nepříjemnými, extrémními způsoby.“
Vessel za mixážním pultem nenechal přítomné odpočinout, dav se svíjel pod nepřetržitým tokem rytmů, křepčících tónů a mohutných basů. Jestliže Lotic v pátek Divadlo hudby rozduněl, Vessel ho rovnou roztřískal. Performance následující po vystoupení Vessela přišla vhod. Klidná, pomalu plynoucí hudba z nejnovější desky Shapescapes Stanislava Abraháma působila jako sluchový balzám, ve druhé polovině Abrahámovu improvizaci doplnilo promítání. Dvacetiminutová audiovizuální projekce Spectral Scenery s meditativním charakterem byla založená na jednoduchosti a čistotě obrazu a zvuku.
Přehlídka animovaného filmu 2015
5. 12. 2015 Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
www.pifpaf.cz
redakce 09.02.2021
Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.
Michal Pařízek 05.02.2021
Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.
redakce 19.01.2021
Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.
prof. Neutrino 19.01.2021
Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.
redakce 18.01.2021
Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.
redakce 17.01.2021
Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.
redakce 16.01.2021
Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...
redakce 15.01.2021
Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.
redakce 14.01.2021
Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?
redakce 13.01.2021
Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?