Články / Recenze

Love + War = povedený experiment (Kwabs)

Love + War = povedený experiment (Kwabs)

Kateřina Pohlová | Články / Recenze | 17.11.2015

Po vydání několika EP z roku 2014 (Wrong Or Right, Pray for Love, Walk) konečně vyšel očekávaný debut britského zpěváka vystupujícího pod jménem Kwabs. Pětadvacetiletý objev britské hudební scény je často srovnáván se Sealem, zejména díky osobité barvě hlasu, nebo i s Jamesem Blakem, kvůli svému vztahu k elektronice.

Album Love + War se snaží o skloubení Kwabsova jedinečného hlasu a jeho soulového cítění s moderní elektronikou. Jak samotný zpěvák naznačuje v jednom rozhovoru pro britský internetový deník Evening Standard: „Mým cílem je kombinace všech těch věcí, na kterých jsem, co se týče hudby, vyrostl: old school soulu, elektroniky, klasické hudby a jazzu.“ Už dva nejúspěšnější singly (Walk a Wrong or Right; celkově už jich má pět) naznačují, že by tento hudební experiment mohl fungovat. Navíc když se k tomu ještě přidají hluboké vokály (Perfect Ruin, Father Figure), může se jít elektronická basová linka rovnou zahrabat. Kwabsovy hlasové možnosti jsou v tomto ohledu úctyhodné.


Skladba Perfect Ruin je postavena čistě na vokálu a odpoutává se od celkového, elektronického ladění alba. Jen doprovod klavíru, dunivý buben a citlivý text. Kwabs zde ukazuje svou druhou, intimnější tvář. V tomto kontextu je nutné zmínit, že ke Kwabsově objevu přispěly i covery publikované na YouTube, např. cover Like a Star for You od Corinne Bailay Rae, který stoprocentně chytne za srdce.

A právě na YouTube si máte možnost poslechnout Kwabsovy akustické předělávky skoro všech písní z Love + War. Potom vás napadá, jestli bylo nezbytné vrhnout se do elektroniky a vyhovět tak aktuálním hudebním trendům. Unikátní hlas, to, co Kwabsovi zaručilo úspěch a na čem zakládá celou tvorbu, se v komorním provedení skladeb projeví v plné síle. Dříve zmíněná Perfect Ruin působí ještě pravdivěji a křehčeji, až z toho mrazí. Nezbavíte se dojmu, že komornější styl sedí mladému zpěvákovi i písním mnohem víc.

Z celého alba je snad postradatelná jen poslední skladba Cheating on Me, která se stylově (čistý soul a gospel) vymyká celkovému kontextu. Nicméně pokus experimentovat, který mohl dopadnout katastrofálně, vyšel a výsledek snahy zasadit majestátní hlas do elektronického stylu, tedy dát dohromady dva zdánlivě neslučitelné prvky, na Love + War příjemně překvapil.

Info

Kwabs - Love + War (Warner Music, 2015)
www.kwabsmusic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace