Články / Recenze

M83 sní tentokrát ve vesmíru

M83 sní tentokrát ve vesmíru

Eliška Zamouřilová | Články / Recenze | 18.04.2016

OHODNOŤTE DESKU

V pořadí sedmá studiovka převážně elektronické hudební skupiny M83 s názvem Junk navazuje na předchozí Hurry Up We‘re Dreaming (2011), která obsahovala megahit Midnight City. Zakladatel skupiny Anthony Gonzalez o nejnovějším albu prohlásil, že je velmi energické, plné eklekticismu a liší se od předchozích. A při jeho poslechu mu nelze než dát za pravdu.

Vrací se v čase už v instrumentálce Moon Crystal, kterou můžeme označit jako znělku pořadu z dob minulých. V éře 80. let zůstává i songem For the Kids, který umocňuje saxofon a hlas norské zpěvačky Susanne Sundfor. Naopak píseň Do It, Try It začíná nevinně jen s klavírním doprovodem, ke kterému se přidají údery bicích, a Gonzalez se pomalu, ale jistě nechává unést na shoegazových vlnách. Stejně jako track Go!, se zpěvačkou Mai Lan v popředí, má popovější nádech, volný průběh a postupně graduje. Skladba Solitude napovídá už svým názvem a jde o samotu snoubenou s prázdnotou a brilantně znějící elektrickou kytarou. Song Time Wind ani s vokálním křovím Becka nepřináší nic nového ani překvapivého, další truchlivá balada o životě.

Proč ta vesmírná image alba? „Mám představu o kouscích lidstva, které se vznašejí ve vesmíru, navždy ztraceny,“ říká Gonzalez, který je přesvědčen o zvrácenosti dnešního světa.


Deska obsahuje změť odlišných žánrů - od bluesových prvků přes ambient k elektronice -, ale spojuje je Gonzalezovo nostalgické kňourání po něčem, co už se nedá vzít zpět. Chtěl se distancovat od přemrštěného úspěchu Midnight City, díky kterému se vetřel do povědomí posluchačů, ale tohle album není to, co bychom od něj po pěti letech čekali. Chtěl vytvořit dílo, které mu bude připomínat dobu, kdy vyrůstal, a nostalgicky se vrací do dětství. Schází mu ale ten typický elektronický drive a na úspěch předchozí nahrávky takhle dozajista nenaváže.

Info

M83 – Junk (Mute Records, 2016)
www.ilovem83.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Temné, minimalistické i taneční okamžiky (Dead Janitor)

redakce 11.07.2019

Výsledkem soudobé IDM elektroniky mixované s industriální špínou a syrovostí je zvukově pestré album, které přináší temné, minimalistické i taneční okamžiky.

Bez práce není budoucnost? (Práce na budoucnosti)

redakce 07.07.2019

V brněnské Fait Gallery právě probíhá rozsáhlá výstava uměleckého i partnerského dua Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského s názvem Práce na budoucnosti.

Vzpomínání pouze s úsměvem (Keb' Mo')

redakce 04.07.2019

Keb' Mo' je nejsilnější v podobě, která je předložena na aktuální nahrávce. Hudba je to nanejvýš hravá, má v sobě nostalgii po starých časech, auru vzpomínání.

Rokec par excellence (Arrogant Twins)

redakce 29.06.2019

Tahle deska je prostě sakra zábavná i bez nadstavby historek z podsvětí, i když právě ta ji ale v ringu často zvedá z průměru.

Košické morské panny vracajú úder (Business Mermaid)

redakce 26.06.2019

Album Light Delight zhudobňuje práve pocity stiesnenosti, všadeprítomnej šedivosti všedných dní, stereotypného kolobehu a stresu z nezvládania valiacich sa deadlinov.

Kde jsem tohle naposledy slyšela? (Jungle)

redakce 25.05.2019

Nahrávka míchající soul, disco a funk prestižní cenu sice nevyhrála, ale i nominace zajistila jejím autorům nemalý zájem.

Porouchané rádio Devina Townsenda

redakce 15.05.2019

V jedinečném bodě se celý Townsendův neuspořádaný vesmír sjednotí a vznikne řád. Novinka Empath trápí i překvapuje.

Hauschka v lese bez nástrah?

redakce 07.05.2019

Technika „připraveného klavíru“ se stala brzy proslulou a německého tvůrce dokázala bezpečně odlišit od dalších pianistů, jako jsou Nils Frahm nebo Ólafur Arnalds.

Vykouzlit ten okamžik (Anna von Hausswolff)

redakce 03.05.2019

Vyslovit se proti vykořeněné současnosti, prožít kouzlo přítomnosti. Zmrazit čas a vnímat sama sebe v celé svojí zranitelnosti.

Kronika spomienok Maggie Rogers

redakce 02.05.2019

Celé to odštartovalo video z jej hodiny na New York University, kde prezentovala svoje demo jednému z najúspešnejších producentov pop music, Pharellovi.