Články / Sloupky/Blogy

Má Satan smysl pro humor? (God Seed vs. Cult of Luna)

Má Satan smysl pro humor? (God Seed vs. Cult of Luna)

David Vo Tien | Články / Sloupky/Blogy | 08.05.2014

Už se nepíše 1987 ani 1994 Anno Satanas, ale kdyby někdo před rokem řekl, že God Seed a Cult of Luna spolu pojedou turné, asi bych nebyl jediný, kdo by na takovou zprávu reagoval stejně jako na déšť sleďů nebo ohlášení reunionu Pleasure Forever. Skandinávie dvakrát jinak, generačně, hudebně i myšlenkově jinde. Na první pohled to může působit, jako by Pan řekl při saturnáliích nymfám: dneska si dělejte, co chcete. Pusťte si třeba Isis nebo Neurosis. Může to být i reakce na vývoj současných blackmetalových skupin, které si eklekticky vypůjčují elementy z různých žánrů. To může být ovšem řečeno i obráceně a bude řeč o eklektických kapelách, co koketují s black metalem, pokud se budeme držet definice, podle níž je black metal především obsah.

Může to být cokoliv, jen ne krok do strany. Stačí ale společná bookingovka na společné turné? God Seed sice nezní jako pokračování toho, čím Gaahl a King ov Hell v Gorgoroth skončili, na druhou stranu starýho černokněžníka novým kletbám nenaučíš. Pro fanouška black metalu, co není ujetý trhlouš, je fajn vidět výměnu „True Norwegian Black Metal“ fasády za vcelku civilní projev. Když bubeník začne hrát jinou skladbu, než chce zbytek, Gaahl se omluví . Během setu v Rock Café si podává ruku s přední řadou a je taky jediný, kdo se obtěžuje každý večer s corpsepaintem. Jako by to nestačilo, na svém profilu si God Seed pochvalovali mashup video, vytvořené spojením videoklipu Push the Tampo od Fatboye Slima se skladbou God Seed od Gorgoroth. Trnovou korunku tomu nasadil opět Gaahl, když v rozhovoru prohlásil se, že při interview se Samem Dunnem nebylo moc prostoru pro humor . Koho neznechutil jeho coming out, smysl pro humor musí být pro ortodoxní black metalisty přespříliš.

Víc jak dvacet let a první, o čem se mluví, jsou stále sebevraždy, vraždy a pálení kostelů. Black metal je s největší pravděpodobností nenávratně zbulvarizovaný a zmytizovaný. Zpět ale k věci, jakkoli jsou God Seed open-minded a nepovažujou se za black metal , tohle neortodoxní spojení prostě nevyšlo. Fanoušci Cult of Luna koukali na „pravý norský“ jako na chlup na španělské omeletě anebo s nepochopením odcházeli. A metly, co se přišly podívat na metalovou show, dlouhá příprava švédských postmetalistů znervóznila natolik, že si to vynahradily hoblujpičováním, kdykoliv se naskytla (ne)vhodná příležitost. Snaha God Seed posunout se dál, je čertulibá ctihodná věc. Zatím to ale působí značně nepatřičně a v tomhle případě vycházejí spíš Cult of Luna jako ti, co jsou otevření novým věcem a mají smysl pro humor.

Info

Cult of Luna (swe) + God Seed (nor)
2. 5. 2014, Rock Café, Praha

foto © Zdeněk Němec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace