Články / Recenze

MacGyver – inženýr samouk

MacGyver – inženýr samouk

Tereza Posturová | Články / Recenze | 12.06.2013

Brno je stále v plamenech a z popela Pazi Snajper si před časem uplácalo svého MacGyvera. Povolání: striktní diy technik, chlap pro všechno. Neříkej, že umíš udělat bombu ze žvýkačky. Proč? Máš ji?

Punk servírovaný na zrezivělém tácu verbální stručnosti. Vyřknutá slova nepotřebují zálohu jinde agresivně podaného řevu. Termín „distingovaný projev“ možná vyzní moc nabubřele, s fajnovkou tady ale nepochodím. Snad klidná nekompromisnost a budeme zase kámoši. Dvojhlasné refrény si místy pohrávají se zpěvnými tendencemi, avšak vědomy si svých limitujících možností o to více přidávají na intenzitě. Krotké hácéčko s průzračnou alternativou si vyleptávají klikaté cesty – tohle je vzácná kyselina s přídomkem projasňující. Zanechává sice zarudlou popáleninu, ale jen do stupně přechodně štiplavé vynucené pozornosti. Jak říkávala babička: do svatby se ti to zahojí.

Tady není cítit nasranost rožnovského diktátu, přestože k Innoxia Corpora mají z vrahovského ranku co do ráznosti nejblíž. Proti gustu, víme. Naproti tomu jdou Complicité Candidé s podobnou schopností zručně si pohrávat s lehce metaforickou lyrikou. A zatímco Co-Ca se museli kdysi přenést přes textově uštěpačnou prvotinu, Brňáci už měli debutové ep jasně nalajnované. V rámci žánru v obou případech nadstandard. Rafinovaná glosa stereotypu, lidské zabedněnosti a společnosti. Burcující přímočaré polovýkřiky („Lepší řvát, než jen brečet/ lepší stát, než-li klečet...“) střídají vymezovací postoje („A naše vlajka je černá/ Golfský proud nese náš vor...“). Zkusme se ale pro změnu obrátit jiným směrem, poněkud severozápadněji. Na dosah je totiž Nebezpečí, které trvá. Bestia Triumphans a jejich plivání do vládních korýtek, znepokojivá rezignace. Tihle hoši se nedají zadarmo, když nekompromisní kulky hněvu sypou heslovitě a s větší kadencí. Vybírají si ale pořád stejně vděčné cíle. Jistota bývá nevyzpytatelně indisponující podobně jako nalačno pozřený panák na kuráž. Toho si jsou MacGyver dobře vědomi, a proto oslňují jinak. Tu vezmou do ruky akustickou kytaru (což je oproti akordeonu z první desky velice vítané zjištění) a vybrnkávají úvod k Osudu, případně zcoverují Paziho šlágr Bezmoc, tu v Kořenech předvedou krátké rock’n’rollové sólo.

MacGyver mají v záloze jednu důležitou vlastnost, která je od podobných úderek odlišuje charakterově. Působí totiž rozvážněji a ty roky, během kterých se deska rodila, pomohly důkladně probrat výběrové bobule. Opečovávaný kvas stihl vyzrát. Do posledního aranžmá promyšlené songy, žádný akord ani úder navíc. Přesná matematika znamená zbloudilou výjimku potvrzující anarchistická pravidla. Punková ohrádka slouží pouze jako ukotvovací vyjadřovací prostředek, hrací pole působnosti, jehož základy zpevňují stabilní slova a podporuje pár seřízených, ostře řezajících kytar. Spojme to s naprosto chladnokrevným podáním a máme co dočinění s jednou z nejsemknutěji působících kapel.

Neklidná voda prvohorní Panthalassy pomalu podemlívá nahlodané břehy Pangey. Jako slova, jež nutí přemýšlet, jako smířlivý klid při zdánlivě nekonečné plavbě na červeném voru po hladině ne/promarněných let. „Kdo hledá, většinou najde, jenže kdo hledá?“ Máme dost času pátrat. Přesně 26 minut.

Info

MacGyver – Panthalassa (PHR, 2012)
www.macgyverpunk.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace