Články / Profily

Madball: Prudit po svým

Madball: Prudit po svým

redakce | Články / Profily | 04.07.2014

Není nad to, umět se pořádně nasrat a trošku si zanadávat na téma pro hardcore tak klasické, svoboda, přátelství, trocha toho politickýho marastu a především veliký fuck off. A tak se vydávají Madball poprvé od roku 2010 opět do studia natočit další bublavé basy a hopsavé rytmy NYHC staré školy. Pojďme si načrtnout informační linku, ať na Mighty Sounds 2014 nečumíme s otazníkem nad hlavou…

Roger Miret se takhle jednou v osmdesátejch letech, přesněji v roce 1988, probudil a rozhodl, že nemá co na práci. Frontman legendárních Agnostic Front vyzval svoji partu k vedlejší akci, vystřídal zpěv za baskytaru (Vinnie Stigma – kytara, Will Shepler – bicí), za mikrofon postavil svýho mladšího brášku Freddyho Criciena a rozjeli Madball. Zlé jazyky tvrdí, že Roger vlastně nevěděl, co s Freddym, a tak mu zkonstruoval vlastní kapelu, která zpočátku hrála pouze jako předskokan Agnostic Front a repertoár pak byl plnej nepoužitejch věcí právě zmiňovaný hardcorový legendy. Není divu, že ostřílenej klubovej hopsal chtěl mít svýho mladýho sourozence pod kontrolou, při založení kapely totiž Freddymu ještě nerašily ani vousky a brzlík mu stále říkal „pane“… První koncert jako zpěvák si totiž dal ve svejch dvanácti letech!

Rok poté (1989) přichází na svět sedmipalec Ball of Destruction a s ním se Madball poprvé začínaj distancovat od Agnostic Front a ukazují vlastní koule. Začíná šňůra koncertů především lokálního ražení, ale New York s přilehlým okolím není zase tak malý, aby si Madball postupně nevyšlapali cestičku a nevyřvali do světa svůj boj s tupostí davu a systému. Přichází menší sestavová rošáda, druhé kytary se chopí Matt Henderson, kapela vyprdne další EP Droppin‘ Many Suckers a definitivním přestřižením pupeční šňůry se stane odchod Rogera Mireta. Freddy si do sestavy natáhne kámoše Hoyu Rocu, čerstvou krev, a není problém začít pořádně prudit po svým.

Madball se nestyděli, co se pódiového projevu týče, jejich divokost dobývala klub za klubem, kam vlezli, rozdupali davy. Není divu, že si jich brzo všimly vyšší instance soudobý scény, která v 90. letech tak kvetla. Léta páně 1994 přichází s nabídkou newyorský label Roadrunner Records (Sepultura, Biohazard, Machine Head, Slipknot) a Madball pod jejich značkou vydávají alba Set It Off (1994), Demonstrating My Style (1996) a roku 1998 Look My Way, kterou už odbubnoval novej bijec John Lafata. V mezičase se hardcorová omladina dostala nejen mimo svůj lokál, ale jejich vystoupení doplula i na druhou stranu zeměkoule, přičemž vrcholem byl rok 1995, kdy si šlápli do kopáku na Dynamo Open Air festivalu před 120 000 diváky, a o čtyři roky později se stali součástí dokumentárního filmu N.Y.H.C.

I když kořen kapely byl čistej NY hardcore, postupně vyzrála i do punkrockovejch modelů (ačkoli tvrdšího zrna) a získala spousta fanoušků žánru. Album Hold It Down, vydaný v roce 2000 pod Epitaph Records, je toho důkazem a Madball se jím vnutili do povědomí dalším uctívačům bordelu a náročných tanečních kreací. V tom nejlepším je ale třeba přestat, a tak si šel Freddy sednout za držení zbraně a kapela si dala roční pauzu. Po další obměně sestavy vydali EP N.Y.H.C., alba Legacy, Infiltrate the System a poslední Empire (2010).

Co nás čeká letos? Nechme se překvapit a sejděme se na Mighty Sounds 2014 u pódia, Madball nás i letos obohatí svou přítomností. Mimochodem… Freddy se nejspíš pobratřil nejen v projevu k davům, ale i láskou k vedlejším projektům. V roce 2004 založil společně se členy Madball (Hoya Roc), H2O (Toby Morse) a Shai Hulud (Chad Gilbert) kapelu Hazen Street, jež se pyšní jednou (eponymní) deskou a předvedla se naživo na loňském ročníku Groezrocku.

Info

text © Zelí (vyšlo v Mighty Freezinu)

live: Mighty Sounds 2014
11. – 13. července 2014, letiště Čápův dvůr, Tábor
www.mightysounds.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace