Články / Recenze

Madebythefire aneb Jak debutovat po dvaceti letech

Madebythefire aneb Jak debutovat po dvaceti letech

gaga | Články / Recenze | 06.02.2014

Plzeňští madebythefire nejsou nováčky, na jejichž album by se čekalo jako na zrození nové hvězdy. Spíš by se deska BUDET dala přirovnat k výbuchu supernovy, který náš malý vesmír obohatil o možnost poslechnout si madebythefire v celé jejich živoucí síle. A v tomhle případě se nejedná pouze o příměr, protože BUDET disponuje energií, kterou by lecjaká supernova hledala marně.

Může se zdát podivínské čekat s první deskou téměř dvě desetiletí, výsledek je ale o to zajímavější. Jedná se o velmi hutný materiál z předchozích let, dostatečně prověřený časem a živým publikem, který je tak bravurně zahraný, až vám ta bezchybnost kolikrát leze na nervy.

Z alba čiší tolik dravé energie, že už první vteřiny Flowers Power zarazí hluboko do křesla. Natož pak když dojde na Ferlinghettiho – pro ty, jimž tohle jméno není cizí, nebude problém spojit si hudbu s verbální, futuristickou ideou a ti, jimž to nic neříká, si i bez toho užijí parádní nářez. BUDET je doslova zahlcený zvukem, což téměř eliminuje možnost najít moment, který by nezněl plně a v němž by nebyly slyšet všechny nástroje. Dech beroucí vyváženost, nic se neztrácí a ničeho není přespříliš. Zapadá to do sebe neobyčejným způsobem a každý sebešílenější přechod zní jako rajská hudba. Toto všechno se s odzbrojující dokonalostí snoubí v Kytici, která nejenže nenudí ani jedinou vteřinu z celkových sedmi minut, ale má tak všeobjímající, kontemplativní atmosféru... ležím na louce v lehkém opojení, vpíjím se do hvězdné oblohy a chápu absolutně všechno.

Ovšem highlightem je Čarovějník, který jako by v sobě skrýval tři skladby najednou. A to je dojem příznačný pro celé album – skladeb slyšíte víc, než jich BUDET ve skutečnosti nabízí, což je kompliment. Ani dvouhodinová stopáž by nebyla mnoho.

Info

madebythefire – Budet (Piper Records, 2013)

http://madebythefire.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace