Články / Recenze

Madi Diaz na konci příjezdové cesty

Madi Diaz na konci příjezdové cesty

Karolina Veselá | Články / Recenze | 27.01.2022

V roce 2017 se Madi Diaz rozešla se svým partnerem, všechny své věci ze společného bytu naložila do pickupu a opustila Los Angeles, ve kterém strávila pár předchozích let úspěšnou kariérou hudebnice a skladatelky. Vydala se zpět do Nashvillu, města country, kde bydlela již dříve po tom, co odešla z Berklee. Mrknutím oka přišla Diaz o vztah, kariéru a víru v sebe i své schopnosti. Chvíle dramatických událostí a emočního vypětí však často bývají ornou půdou kreativity a tak ve velmi krátké době napsala více než sto nových skladeb. V Nashville se zaměstnala za barem a volné večery využívala k ohrávání a třídění nové tvorby. Z té vykrystalizovalo 11 finálních písní, které o čtyři roky později utvořily první sólo album s názvem History of a Feeling.

Poměrně podstatným faktem je časové překrytí rozpadu vztahu s probíhající tranzicí bývalého partnera. V Diaz se objevuje jakási rozpolcenost, kdy jedna část potřebuje z nefungujícího vztahu utéct a ta druhá chce být po boku svého přítele během jedné z nejnáročnějších životních etap. Woman in My Heart je první skladbou, kterou Diaz po odjezdu z LA asi během hodiny napsala: „It just fell out.“ Trochu ublížená a trochu naštvaná, obalená silným rytmem a country feelingem působí v konečném důsledku smířlivě a láskyplně. Oproti tomu Man in Me, ve které také zpracovává genderová témata, si hledala svou finální formu několik měsíců. Ta je však mnohem intimnější. Tísnivější, výrazný a přesto líbivý hlas Diaz je zde doprovozen pouze rozostřenými zvuky kytar.

Úvodní akustické skladby velmi snadno navozují nepříliš příjemné, avšak každému dobře známé pocity. I přes to, že Diaz popisuje zcela osobní a jedinečné zážitky a situace, fungují tyto příběhy velmi univerzálně. Dříve zmíněnou Woman in My Heart vystřídá poměrně neuchopitelná Nervous, tematicky navazující, ale v kontextu celého alba působící zbytečně popově. V následující Forever se nálada však opět převalí do hutné deprese, kterou ke konci skladby rozjasní o něco pozitivnější smyčce. Zbytek alba se už nese ve značně smířlivějším duchu. Titulní skladba History of a Feeling sálá nejen country hudbou a folkem, ze kterých Diaz často čerpá, ale také pokorou k ukončenému vztahu, k sobě sama a ke svým emocím, které během celého alba bez okolků posluchači servíruje. Závěrečná Do It Now je sice plná durových akordů, zanechává ale trochu hořkou dochuť. Naléhavý hlas Madi Diaz je v ní propleten s mužským vokálem, doprovází je pouze piano. Konec alba vyznívá otevřeně, s otazníkem, avšak už bez tísnivých, nepříjemných pocitů.

History of a Feeling vypráví silný příběh, do kterého je jednoduché se nechat plně vtáhnout. S vypuštěním Nervous tvoří album komplexní celek, ve kterém se skladby navzájem dobře pojí, nepůsobí monotónně a ohraně, každá jedna by obstála i samotná. Akustické a intimní pojetí písní vyznívá mnohem upřímněji než předchozí alba Madi Diaz, na kterých pracovala s plnějším zvukem i obsazením. Takto album funguje přesně tak, jak si Diaz přála: „Konverzačně, jako bych právě přišla k tobě domů, seděli bychom na konci příjezdové cesty a povídali si tak, jako když v jednu ráno zavoláš nejlepšímu příteli, protože si potřebuješ promluvit o tom, co se právě stalo.“

Info

Madi Diaz - History of a Feeling (Anti-, 2021)
Bandcamp

foto © Lili Pepper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace