Články / Recenze

Madi Diaz na konci příjezdové cesty

Madi Diaz na konci příjezdové cesty

Karolina Veselá | Články / Recenze | 27.01.2022

V roce 2017 se Madi Diaz rozešla se svým partnerem, všechny své věci ze společného bytu naložila do pickupu a opustila Los Angeles, ve kterém strávila pár předchozích let úspěšnou kariérou hudebnice a skladatelky. Vydala se zpět do Nashvillu, města country, kde bydlela již dříve po tom, co odešla z Berklee. Mrknutím oka přišla Diaz o vztah, kariéru a víru v sebe i své schopnosti. Chvíle dramatických událostí a emočního vypětí však často bývají ornou půdou kreativity a tak ve velmi krátké době napsala více než sto nových skladeb. V Nashville se zaměstnala za barem a volné večery využívala k ohrávání a třídění nové tvorby. Z té vykrystalizovalo 11 finálních písní, které o čtyři roky později utvořily první sólo album s názvem History of a Feeling.

Poměrně podstatným faktem je časové překrytí rozpadu vztahu s probíhající tranzicí bývalého partnera. V Diaz se objevuje jakási rozpolcenost, kdy jedna část potřebuje z nefungujícího vztahu utéct a ta druhá chce být po boku svého přítele během jedné z nejnáročnějších životních etap. Woman in My Heart je první skladbou, kterou Diaz po odjezdu z LA asi během hodiny napsala: „It just fell out.“ Trochu ublížená a trochu naštvaná, obalená silným rytmem a country feelingem působí v konečném důsledku smířlivě a láskyplně. Oproti tomu Man in Me, ve které také zpracovává genderová témata, si hledala svou finální formu několik měsíců. Ta je však mnohem intimnější. Tísnivější, výrazný a přesto líbivý hlas Diaz je zde doprovozen pouze rozostřenými zvuky kytar.

Úvodní akustické skladby velmi snadno navozují nepříliš příjemné, avšak každému dobře známé pocity. I přes to, že Diaz popisuje zcela osobní a jedinečné zážitky a situace, fungují tyto příběhy velmi univerzálně. Dříve zmíněnou Woman in My Heart vystřídá poměrně neuchopitelná Nervous, tematicky navazující, ale v kontextu celého alba působící zbytečně popově. V následující Forever se nálada však opět převalí do hutné deprese, kterou ke konci skladby rozjasní o něco pozitivnější smyčce. Zbytek alba se už nese ve značně smířlivějším duchu. Titulní skladba History of a Feeling sálá nejen country hudbou a folkem, ze kterých Diaz často čerpá, ale také pokorou k ukončenému vztahu, k sobě sama a ke svým emocím, které během celého alba bez okolků posluchači servíruje. Závěrečná Do It Now je sice plná durových akordů, zanechává ale trochu hořkou dochuť. Naléhavý hlas Madi Diaz je v ní propleten s mužským vokálem, doprovází je pouze piano. Konec alba vyznívá otevřeně, s otazníkem, avšak už bez tísnivých, nepříjemných pocitů.

History of a Feeling vypráví silný příběh, do kterého je jednoduché se nechat plně vtáhnout. S vypuštěním Nervous tvoří album komplexní celek, ve kterém se skladby navzájem dobře pojí, nepůsobí monotónně a ohraně, každá jedna by obstála i samotná. Akustické a intimní pojetí písní vyznívá mnohem upřímněji než předchozí alba Madi Diaz, na kterých pracovala s plnějším zvukem i obsazením. Takto album funguje přesně tak, jak si Diaz přála: „Konverzačně, jako bych právě přišla k tobě domů, seděli bychom na konci příjezdové cesty a povídali si tak, jako když v jednu ráno zavoláš nejlepšímu příteli, protože si potřebuješ promluvit o tom, co se právě stalo.“

Info

Madi Diaz - History of a Feeling (Anti-, 2021)
Bandcamp

foto © Lili Pepper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Eva Mrázková 09.03.2022

Něžnost, intimita, ale také odhodlanost a rozjímání nad věcmi, které už nikdy nebudou jako dřív. To vytváří atmosféru provázející sólový debut Observatory od Aeon Station.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace