Davo Krstič | Články / Offtopic / / Movie/dox | 03.07.2016
Seznamte se, Rebecca Millerová. Dcera slavného dramatika Arthura Millera, manželka Daniela Day-Lewise. A taky režisérka, o čemž ovšem český divák neměl dlouho ponětí. Snímek Maggie má plán je totiž prvním z její filmografie, který se dostal do naší kinodistribuce.
Trailer klame, protože láká na romantickou komedii. Očekávané vyznání lásky zazní přibližně ve dvacáté minutě, pak ale následuje všechno to, co romantické filmy důsledně zamlčují – vztahová hořkost, deziluze, únava. Maggie má plán je místy smutná podívaná. Lze ji popsat jako nejlepší tragikomedii Woodyho Allena, kterou nenatočil.
V úvodu se zdá, že titulní plán spočívá ve snaze intelektuálně založené Maggie otěhotnět bez nutnosti mít kvůli tomu vztah. Pak vstoupí na scénu John (Ethan Hawke si poslední roky vybírá čím dál zajímavější filmy a postavy) a rozpačitý start filmu je zapomenut. Sledujeme vztah Maggie s rozvedeným mužem se vším, co k tomu patří – střídavá péče o děti, nutnost setkávat se s bývalou ženou… A teprve pak následuje onen plán, který se nesluší vyzrazovat.
Film Rebeccy Millerové je přitažlivý v tom, že dokáže překvapit, obsahově i formálně – to když se v souvislosti s oním plánem objeví narážky na Shakespearův Sen noci svatojánské nebo když kamera několikrát zničehonic opustí hlavní hrdiny a začne si všímat anonymních obyvatel New Yorku. Herecké obsazení je bezchybné včetně Julianne Mooreové s iritujícím akcentem a Billa Hadera ve výjimečně nekomediální poloze. A okouzlí především neznámá Greta Gerwig v titulní roli. Zdánlivě nenápadná, přirozená, půvabná, jako film sám.
Maggie má plán / Maggie's Plan (2015)
www.sonyclassics.com/maggiesplan
Vít Kořínek 25.02.2021
Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře.
Bibiána Hajdanyová 08.02.2021
Čoraz väčší objem alkoholu ale postupne odhaľuje citlivé a boľavé miesta štyroch priateľov. Doľahne na nich samota, nepokoj, vyhorenie a problémy v rodine.
Bibiána Hajdanyová 06.11.2020
Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.
Bibiána Hajdanyová 30.10.2020
Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.
Bibiána Hajdanyová 16.10.2020
Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.
Bibiána Hajdanyová 12.09.2020
Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.
Jonáš Sudakov 30.08.2020
Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...
Lukáš Masner 27.08.2020
Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.
Bibiána Hajdanyová 23.08.2020
Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.
Bibiána Hajdanyová 02.08.2020
Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.