Články / Recenze

Makabrózní atmosféra Cancer na Totem

Makabrózní atmosféra Cancer na Totem

Jiří Mališ | Články / Recenze | 08.03.2017

V čele dánské ambientně rockové kapely Cancer stojí Nikolaj Manuel Vonsild a Kristian Finne Kristensen. Obě jména jsou na severu známá – Kristensen má sólový americana projekt Chorus Grant, zatímco Vonsild zpívá v jedné z nejvýznamnějších dánských kapel současnosti When Saints Go Machine. Když v roce 2014 společně pod jménem Cancer vydali debutové EP Ragazzi, vyvolali na tamní scéně senzaci. S nejpopulárnějším trackem Same Colours As Digital Photography se dostali i do zahraničních rádií a po necelých dvou letech na úspěch navazují prvním albem.

První singl z nové desky Die One More Time ztělesnil vše, co kapela nabídla na Ragazzi a ještě něco navíc, když čitelnější vokály daly vyniknout propracovaným textům. Temná, makabrózní atmosféra nástrojů v pozadí skvěle doplnila témata smrti, opuštění a strachu, všemu pak nasadilo korunu fenomenální falsetto Nikolaje Vonsilda. Úvodní skladby nahrávky jsou jako řeka, ve které se frontman topí a snaží si prozpívat cestu ke spasení. Na písni Esca naříká „Say you'll love me again“ a volání o pomoc neustává ani dále, naslouchat jeho utrpení bolí, jakkoliv se jedná o bolest poetickou a posilující. Jednoduše načrtnutému albu nechybí hloubka, ale trpí nedostatkem výrazných momentů.


Cancer vyvolávají pochmurnou magii a evokují dospělou rockovou verzi debutové desky The xx. Instrumentálně je Totem téměř nahý, klade se důraz na text, jen místo samoty romantické se zpívá o údolí smrti. A Nikolaj Vonsild je v těchto místech výtečným průvodcem.

Info

Cancer - Totem (Tambourhinoceros, 2017)
www.tambourhinoceros.net/product/totem

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Promyšlená porce podzimní mizérie (The Lumineers)

Anna Valentová 05.11.2019

Skladby na albu III jsou seřazené za sebou tak, že postupně vypráví životní příběhy tří členů rodiny Sparksových, jejichž předobrazy nacházeli autoři ve svém okolí.

Vnitřní dítě Jacoba Colliera

Karolina Veselá 04.11.2019

Během následujících dvou let vydá nové čtyřalbum, projekt padesáti skladeb nesoucí název Djesse. Ten evokuje Collierovy iniciály, ale prý jde o náhodu.

Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky

Jakub Šíma 02.11.2019

Laterna magika je multimediální fenomén, který již od počátečního úspěchu na výstavě Expo 58 v Bruselu poutal pozornost nejen české, ale i světové veřejnosti.

Kdo tady co posral? (Mucha)

Adéla Poláková 29.10.2019

Pro novou desku Muchy je příznačná fúze žánrů, prolínání jazyků a vypůjčování si jak melodií, tak slov odjinud.

Nejsem mladý a nejsem starý (TaxiWars)

maxim 27.10.2019

Oproti předchozím deskám TaxiWars je Artificial Horizon lehčí, více se tančí, více se fouká kouře na parket, ubylo hřmotnosti, důrazu, aniž by kapela ztratila groovy.

Za hranice harmonie a zpět (Thurston Moore)

Vojtěch Březík 22.10.2019

Spirit Counsel je dostatečně stravitelné album, aby se do něj mohli ponořit i ti Mooreovi příznivci, kteří preferují jeho konvenčnější písňovou tvorbu.

Prechod do serióznej roviny (Rich Brian)

Jonáš Sudakov 12.10.2019

Z Rich Briana sa stala virálna senzácia, ale z jeho novšej tvorby a rozhovorov je zjavné, že ambície má iné.

Ahhhh, ten surf rock! (Songs from the Utopia)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2019

Na novince pojmenované extatickým (či snad bolestivým?) výkřikem Ahhhh! se vydali na západ a pomyslně zakotvili někde na Západním pobřeží.

Smutně a zároveň s největší vášní k životu (Mueran Humanos)

Jakub Koumar 05.10.2019

Ačkoli zpívají takřka výhradně španělsky, rafinovaná atmosféra odstavuje znalost jazyka na vedlejší kolej.

Neurvalý punk s koulí u nohy (Victims)

Dantez 28.09.2019

Victims zde sice stále sázejí na ověřené postupy žánru a přímočarost, kterou koriguje agresivní d-beat materiálu, jasně vévodí, překvapuje však produkce.