Články / Recenze

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá | Články / Recenze | 23.02.2020

OHODNOŤTE DESKU

Montreal, Berlin, jedna zlomená noha a jedno zlomené srdce. Právě to stálo na začátku vzniku čtvrtého alba Blue Hawaii s příznačným názvem Open Reduction Internal Fixation. Raphaelle “Ra” Standell–Preston z kanadského Montrealu procházela těžkým rozchodem, už několikátým v řadě. Druhý člen tělesa, Alex “Agor” Kerby, žijící v Berlíně, si těsně před plánovaným turné v roce 2018 přivodil zlomeninu nohy a musel podstoupit operaci. Ta dala název projektu, který byl přirozenou náplastí za zrušenou šňůru.

Melancholie a plačtivé texty Ra jsou ústředním motivem celého alba. Ať už je to úvodní skladba All the Things, Trust nebo Sparkle nenechte se zmást zářivými názvy. Každá píseň je prošpikovaná steskem, starými dobrými časy a touhou po zapomnění, zasazená do překvapivě pozitivních a veselých melodií. Z tohoto pohledu lze Open Reduction Internal Fixation vnímat jako ozdravnou kůru každého zlomeného srdíčka, během níž má posluchač možnost utopit duši v teskných textech a zároveň protančit noc na zářivě blikajícím parketu.

Album se žánrově vzdaluje obvyklé elektronické tvorbě tělesa. Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty. Ne že by se dnes všechno neotáčelo za minulostí, ostatně i co se týče vizuální stránky jsou Blue Hawaii od začátku naprosto hipster a retro, ale postavit na tom celou desku je chyba. Open Reduction Internal Fixation má své výborné momenty, celkově se ale album jeví monotónně a splývá do jediné dlouhé písně. Ve srovnání s Untogether (2013) nebo Tenderness (2017) mu chybí trocha nápaditosti a neotřelosti, které činí Blue Hawaii jedinečnými.

Info

Blue Hawaii – Open Reduction Internal Fixation (Arbutus Records, 2019)
bandcamp kapely

foto © Stephanie Ago

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zbytky cukrkandlu (Tindersticks)

Richard Kutěj 07.04.2020

Asi takto. Pinky in the Daylight je ode dne, co vyšlo tohle album, nejlepším slaďákem ever.

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.