Články / Reporty

Malá noční Vídeň (Waves Vienna 2016)

Malá noční Vídeň (Waves Vienna 2016)

Karolina Fialová | Články / Reporty | 08.10.2016

Další večer na Waves sliboval opět nepřetržitý sedmihodinový koncertní blok. Z úvodních Rival Kings, kteří z nahrávek nezněli příliš slibně, se vyklubala skvělá kapela naživo. Kytary, chytlavé popové melodie a milé vystupování nakonec vytvořily bezstarostnou atmosféru s nadprůměrným hudebním zážitkem. Z hudby šesti kluků ze Švýcarska je cítit dravost, naděje i čistá radost, a zanechává v posluchači potřebu jít si okamžitě po koncertě poslechnout písničky znovu. Což jim nahrávalo do karet, protože Rival Kings si s sebou přivezli své druhé album War, které vycházelo přesně v den vídeňského vystoupení.

Každou dávku kytar musela vykompenzovat minimálně trojnásobná dávka elektroniky, a tak nastoupili němečtí Vimes. Duo Azhar Syed and Julian Stetter zůstalo v popových kolejích a přímočarost beatů a syntezátorů podtrhovala lehkost pátečního večera. Až se člověku nechtělo pokračovat do dalších klubů, aby si náhodou nezkazil dojem. Členové Vimes mají zároveň překvapivou minulost, Azhar se totiž narodil indickému páru humanitárních pracovníků v Nigérii a Juliana potkal, až když odjel studovat do Německa vizuální umění.

Posledním výraznějším interpretem toho dne byla Norma Jean Martine, původem Američanka žijící v Londýně. Okouzlující písničkářka se smutnýma očima a nakřáplým hlasem nadchla nejen svého otce, evidentně velkého fanouška kralujícího první řadě, kterému věnovala několik písní.

Největším „hypem“ soboty se stal Noep, estonský elekropopový sólo projekt. Ten ale mezi desítkami dalších elektronických interpretů poněkud zanikl a připomínal alternativní verzi Aviciiho. O kus dál naopak hrála jedna z nejbizarnějších kapel, ruští Oligarkh, které si nešlo s nikým splést. Mix žánrů jako folk, rave nebo hip hop s tvrdým, industriálním zvukem, kde se občas vyskytovaly geniálně matoucí pasáže kostelní a tradiční ruské hudby, doprovázely projekce z historických filmů, dokumentů nebo i pohádek.

Dlouhá fronta před vchodem do Ottakringer stage odradila nejednoho zájemce o vystoupení Loly Marsh, izraelské Lany del Rey. Okolnosti tedy nasměrovaly některé návštěvníky festivalu na koncert Mavi Phoenix. Vlastním jménem Marlene Nader pochází z Lince, i když může klamat zajímavým, lehce blízkovýchodním vzhledem. Vypadalo to, jako by si na Waves odskočila z Fashion Weeku, kde by z fleku mohla dělat modelku, ale je dobře, že se vydala na hudební dráhu - bylo až s podivem, jakou energií drobná rapperka místnost naplnila. Její taneční beaty nejlépe vystihovaly náladu noční Vídně, která se ještě rozhodně nechystala ke spánku.

Info

Waves Vienna 2016
29. 9. – 2. 10. 2016 Vídeň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace