Články / Recenze

Manu Delago, ten, který učaroval Björk

Manu Delago, ten, který učaroval Björk

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 20.01.2016

OHODNOŤTE DESKU

Manu Delago vyniká svými instrumentálními schopnostmi, stejně dobře ovšem skládá. Mladý a talentovaný hráč na hang-drum dobyl youtube, učaroval Björk, se kterou odjel Biophilia Tour, a letos na jaře vydává druhé sólové album. Crossoverovou desku, která je zároveň poctou zmíněnému nástroji.

Pro Delaga není problém přecházet od pohádkových melodií k elektronice. Hned první píseň Discustingly Beautiful s krásnou dikcí Isy Kurz je křehce romantická, zdobená vzdálenými žesti. V závěrečné Almost Thirty naopak simuluje dance music; pomalé i rychlé landscapy neustále doplňuje vlnobití kovového zázraku, a nahrávka tím získává na náladě i bohatosti. Frekvence tepání na „hang“ má velmi silné účinky: sluchu lahodí a dlouze rezonuje. Působiví jsou i hosté – Katie Noonan v písni Dearest, nádherná Rahel v Chemical Reaction nebo Anil Sebastian v Drumheart. Vrcholem je Wandering Around – smyslné orientální abstrakce mají až meditativní obřadnost a skladba je dokonale napínavá. Zaujme také Down to the Summit, truffazovská balada s vášnivými zvraty, v níž ruchový signál graduje do jazzových poloh a bicí intermezzo střídá v závěru usínající piano…

Kompozice jsou velmi proměnlivé a Delagova produkce výpravná. Flétny, housle, zvonky kol, orchestr, pianová preludia, všechno hraje. Manu Delago balancuje mezi analogem a technologiemi a představuje funkční celek, z něhož má (ne)jeden upřímnou radost.

Info

Vyšlo v magazínu Full Moon #50.

Manu Delago - Silver Kobalt (Tru Thoughts, 2015)
www.manudelago.com

Live:
Spectaculare: Manu Delago (at) + Will Samson (uk)
26.01. Jazz Dock, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Třetí rozměr aneb Štěstí jistě přijde

Valentýna Žišková 11.12.2021

Šťastná hledá zdroj své tvorby v těch nejběžnějších situacích, ve kterých se snaží objevovat na první pohled skryté napětí – například v rozhovoru dcery a matky.

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký 10.12.2021

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace