Články / Profily

Maria Peszek – žena zbraň

Maria Peszek – žena zbraň

Veronika Miksová | Články / Profily | 10.07.2013

Divoká kočka, enfant terrible polské hudební scény, klukovsky svůdná téměř čtyřicátnice s charismatickým hlasem, oblíbená herečka Agniezsky Holland nebo vytrvalá provokatérka kopající do všeho, co je Polákům svaté – to je Maria Peszek, jež zanedlouho rozezní i vysoké pece v Ostravě.

Divadelní i filmovou herečku a kontroverzní písníčkářku předurčila k umění rodinná anamnéza - herectví. V devadesátých letech se Maria naplno věnovala divadlu a filmu, prohrála se řadou divadelních představení, celovečerních i televizních filmů. Než se definitivně rozhodla pro sólovou hudební dráhu, stihla si ještě krátce zaexperimentovat s kapelou Elektrolot. Její debut Miasto Mania vyšel v roce 2005, zanedlouho získal platinu a umístil se na šestém místě v polské hitparádě. A proč je Maria pro Poláky zosobněním slova kontroverze?

Hlavně na dalších albech rezonují typická peszekovská témata jako kritika vlasti, Boha a sociální role ženy v polské společnosti. Vyloženě tenký led vyholená divoženka pokouší s druhým koncepčně stavěným kusem Maria Awaria, které je o tabuizovaném sexu. Dělení Polska na lovers or haters mohlo začít. Text písně Hujawiak je břitký i na nás, a co teprve v Polsku. Navíc se naváží do tamního folkového tance kujawiak, což je nevídaný útok na solar národních citů. Výsledkem je nicméně i přesto platina a první místo v Polish Albums Chart.

K další aktivitě slečny nevymáchané patří dvouhodinový hudební pořad Radio Maria, který můžete naladit každý čtvrtek na radiu Roxy FM. Název ironicky odkazuje ke katolickému ultrakonzervativnímu Radiu Maryja, jež i šéfredaktor britských novin Catholic Herald označil za nejobskurnější rozhasovou stanici světa s rigidním pojetím křesťanství.

Poslední loňské album Jezus Maria Peszek vzniklo částečně jako výsledek nervového zhroucení a pohybu po dně. Peszek se z přepracování cítila „ jako Nicholson po lobotomii v Přeletu nad kukaččím hnízdem", neúspěšnou terapii vystřídal dlouhý pobyt v Thajsku, kde o ni pečoval přítel. Jezus Maria Peszek má rockovější a temnější nádech, Pán zde není pastýřem Marie Peszek, která si žije po svém, a Polsko nešetří ani za mák, i když ho miluje. V elektrodisco songu Sorry Polsko otevřeně huláká „gdyby była wojna, byłabym spokojna, nie musiałabym wybierać ani myśleć jak tu zyć". Fanoušci a kritika přijali album navzdory ožehavosti témat vřele. Placka je věnována lidem s démony v hlavě, protože i oni mají svobodnou vůli, jde jen o to, jak s ní naloží a kdo jim pomůže. Maria měla prozatím štěstí.

Info

Maria Peszek (pl)
www.mariapeszek.pl
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace