Články / Rozhovory

Martin Šafář (obsedante!): Radost z muziky a hluku

Martin Šafář (obsedante!): Radost z muziky a hluku

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 02.08.2016

Jeden z nejpracovitějších lidí úplného podzemí současného hudebního undergroundu v Čechách. Pardubičák Martin Šafář působí v hudebních projektech Paregorik či Klutz a dnes především v Lionel Dixit. Dříve vedl label Meziprostor, dnes je to vydavatelství obsedante!, krom toho v Pardubicích a okolí pořádá čas od času koncerty na zajímavých a netradičních místech. Doma je nejvíce v oblastech jako noise, power violence, zvukové experimenty, industrial a další příbuzné směry. A kouzelný je i hlavní důvod, proč label provozuje. Je to především obrovská radost z výměn a poznávání produkcí dalších podzemních vydavatelství u nás i v zahraničí.

Proč mít v době, kdy lidi stále méně kupují klasické nosiče a nejsou ani příliš ochotni kupovat si hudbu z placených downloadů, label? Proč provozuješ ten svůj?
Původní záměr byl vydávat si vlastní věci, měl jsem z toho ohromnou radost, jak to je jednoduchý a jak se díky tomu dostanu skrze výměny ke spoustě zajímavý muziky a hluku. Když jsem ještě "vydával" pod značkou Meziprostor, byl v tom naprosto nulovej příjem peněz z prodeje a maximální vzrušení z vyměňování, až později mi ruplo v kebuli a začal jsem s obsedante! plánovat, na moje poměry, megalomanský věci, jako třeba vinyly nebo stokusový edice kazet. Blbost, úplně jsem tím přišel o to vzrušení, vracím se teď tedy zpátky ke svým "vydavatelským" kořenům, malý edice a výměny.


Myslíš, že přijde čas, kdy labely zaniknou a hudbu si budou vydávat kapely samy s tím, že naprostá většina produkce bude na internetu?
Já myslím, že už to tak funguje hodně dlouho a je to super.

Jaký je u vás poměr vinyly/CD/kazety? Měnil se v průběhu let? A pokud klasické nosiče ani nevydáváte a děláte jen downloady, proč a jaký to má pro label význam?
Začínal jsem s kazetama a cd-r, potom pár vinylů, tak nějak se to střídalo rovnoměrně. Skoro u všech obsedante! releasů jsou downloady zdarma a tak to chci nechat. Je fajn, když se z prodeje nosičů něco vrátí, ideální stav je podle mě být na nule tak, aby se zaplatily náklady. Co se týče downloadů, myslím, že by měla být samozřejmost, že to dá kapela zadarmo nebo za symbolickou dvacku. Takový ty řeči, že se musí zaplatit studio, fotky, klip, chlebíčky a kdovíco, s tím ať mi všichni políbí prdel, pardon, v tomhle smysl downloadu nevidím.


Jak se labelu vedlo v roce 2015 a co všechno jste vydali?
Tohle byl ten úplně nejhorší rok, kterej právě vrcholil stokusovýma edicema dvou kazet, což se ukázalo jako naprosto nevyhovující a nepřirozený. A teď nemyslím muziku, co na nich byla, za tou si stojím, samozřejmě, ale to množství a s tím spojený finanční a potom distribuční věci jsou něco, co mě absolutně a definitivně od dalších takovým počinů odradilo. Opravdu jediná věc, která mě z roku 2015 těší i teď, je disketa Klutz, kterou jsem vydal za grafické pomoci kamaráda a spoluhráče Honzina. Jinak jsem vydal kazety Dead Neanderthals / Nick Millevoi split, potom Ericka Jacksona, a v kooperaci 7" Klutz / Rabies, potom jsem ještě přispěl finančně na 7" Oppenheimer / Mr. Nobody split. Na sublabelu Compulsive Covenant Club to bylo cd-r Uncle Grasha's Flysing Circus a dvě cd-r Static Mantra.


Co chystáte nebo jste už vydali letos?
Letos ještě nic, chystám se vrátit k vlastním věcem, který jsem teď zanedbával, a splitům s kamarádama a podobně, chystám se to držet na té osobní rovině a obnovit "hlavně to srdíčko". Co jsem nikdy neměl rád, jsou limitovaný edice za nesmyslný peníze, podlejzání s "originalitou" a další blbosti, to je určitě cesta, kterou to vést nechci.

Která z vámi vydaných desek je ti nejbližší, pokud se to dá říct?
Těžko říct a nechci říkat, že všechny stejně, to by taky nebyla pravda. S odstupem času mi jsou čím dál víc sympatický ty nejstarší věci z 2011/2012.

Sleduješ produkci dalších českých labelů? Máš mezi nimi nějaký oblíbený? Funguje na tak malém písečku něco jako řevnivost?
Něco sleduju se zájmem, něco s úšklebkem. Vychází toho hromada, furt něco, často dobrý věci, často cosi, co mě vždycky nějak až skoro naštve. Pro mě jakási falešná exkluzivita vždycky byla na blití a vidím to i u nás, to je jasný, ale nikomu to neberu a nic jako řevnivost nikde ani necítím, nešířím, nemám potřebu to filtrovat. Mám svoje favority i svoje nevímco, ať každej dělá, kupuje a poslouchá, jak je mu libo.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cash Savage: To, že jsem žena, neznamená, že jsem máslo

redakce 18.06.2019

V diáři australských The Last Drinks, kteří jsou známí divokými koncerty, jsou tři neobvyklé tuzemské štace. Rychlé otázky a ještě rychlejší odpovědi Cash Savage.

Jiří Moravčík (Czech Music Crossroads, Colours of Ostrava): Příběhy přibývají každý den II.

redakce 17.06.2019

V první části rozhovoru jsme se s ním bavili zejména o showcasech obecně a jejich vnímání v tuzemském prostoru, v druhé části se rozletíme po world music.

Jiří Moravčík (Czech Music Crossroads, Colours of Ostrava): Příběhy přibývají každý den (část první)

redakce 10.06.2019

S Jirkou Moravčíkem nejen o festivalech, africké hudbě či relevanci termínu world music, ale také o tom, že „duši hladící hudby“ se jen tak nezbavíme.

Pořadatelská: Jan Bartoš (Prague Music Performance)

redakce 07.06.2019

Prague Music Performance je mezinárodní festival a institut zaměřující se na organizování koncertů i interpretačních kurzů sólové hry i komorní hudby. Zpovídáme zakladatele a šéfa Jana Bartoše.

Tonda Kocábek (Boskovice, Kaštan): Mám své jistoty

redakce 03.06.2019

Na Bílou horu si znovu našly cestu kapely z temných sklepů i popového výsluní, a to zdaleka nejen ty domácí. Tradiční klub Kaštan proživá obrození, Tonda Kocábek je u toho.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Vystavovat divadelní zážitky a neztratit přitom identitu

redakce 31.05.2019

Rozhovor s uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale o vystavování současné scénografie a udržování identity scénografické profese. Živé umění, živý prostor.

Protokol: Anna Calvi

redakce 28.05.2019

V protokolu Anna Calvi nepřekvapí jmény jako David Bowie nebo Grace Jones. Kvitujeme nominaci londýnského obchodu Fopp.

Pořadatelská: Adam Svoboda (Kavárna Potrvá)

redakce 27.05.2019

Malý prostor, velké koncerty. Kavárna potrvá oslavila prvních deset let a i letos se podílí na programu festivalu v Boskovicích.

Vstupní prohlídka: Walter Schnitzelsson

redakce 24.05.2019

Slovenští indie rockeři Walter Schnitzelsson vydali začátkem roku nové album a už se chystají na festivalovou sezonu.

Moimir Papalescu (United Islands): Hlavně pomoci novým a zajímavým projektům

redakce 22.05.2019

Letošní ročník multižánrového festivalu United Islands of Prague se odehraje pod taktovkou nového ředitele Moimira Papalescua.