Články / Rozhovory

Martina Hončíková (8smička): Továrna už nám začíná být trochu těsná

Martina Hončíková (8smička): Továrna už nám začíná být trochu těsná

Zuzana Malá | Články / Rozhovory | 09.02.2022

Bývalá textilní továrna se před pár lety začala měnit v kulturní centrum Humpolce. Takzvaná 8smička je dnes místem, kam s oblibou chodí místní za uměním i dobrou kávou a které výrazně oživuje městské centrum. Nespornou výhodou je i poloha na půl cesty mezi Prahou a Brnem, projíždějícím návštěvu doporučujeme neméně. Výkonné ředitelky Martiny Hončíkové se ptáme na fungování kulturní fabriky, která dnes zdaleka nenabízí jen umělecké výstavy, ale své aktivity rozprostírá všemi směry, i online. A srdečně zveme na vernisáž výstavy Skrze tebe vidím sebe, která proběhne 11. února a bude ke zhlédnutí až do poloviny května.

Humpolecká 8smička dnes sdružuje kavárnu, výstavní prostor, nakladatelství, podcast… K tomu máte nabitý program výtvarných dílen, promítání filmů, přednášek… Kam chcete mířit dál?
Hlavní cíl je pro nás udržet vysoký standard ve všem, co jsme si na začátku vytyčili – chceme dál dělat skvělé výstavy a vydávat výjimečné knížky, které dalece překračují klasické katalogy k výstavám. Kromě toho pokračuje naše „srdcovka” - soupis kompletního díla Josefa Čapka Pracoval jsem mnoho. To je opravdu mimořádný a náročný projekt, ale díky němu k nám přicházejí další tvůrčí impulzy a nápady, jako třeba online databáze Čapkova díla, kterou chceme zpřístupnit na jaře.

Téma, které nás opravdu hodně zajímá, je veřejný prostor, proto jsme loni poprvé vyráželi z 8smičky ven. Výstavou umělců na plakátovacích plochách během lockdownu, edicí originálních map, které vás vezmou na procházku Humpolcem, spolu s městem a odborníky jsme konečně otevřeli debatu o veřejném prostoru a umění v něm. Rovněž jsme realizovali site specific umělecké projekty k výstavě Ruka na konci ramene – landartový projekt Dominiky Kunzové Láska v bloku bytovek nebo uměleckou zastávku Richarda Loskota uprostřed města, kde se střídají začínající umělci.

Jak se vaše plány odráží na velikosti týmu?
Na to všechno, co 8smička dělá, je její tým poměrně malý. Zaměstnanci jsme jen čtyři, zbytek jsou externisté, kteří s námi spolupracují na trvalejší bázi nebo se podílejí pouze na konkrétních projektech. Do budoucna máme samozřejmě spoustu plánů, naše ambice jsou veliké, ale musíme také respektovat naše možnosti.


Můžete prozradit, co chystáte na letošní rok?
Seznam našich plánů je docela dlouhý. Ono nám to nedá a pořád vymýšlíme nové věci. Jednak nás to baví a taky chceme, aby lidi měli důvod se k nám vracet.

Především se chceme konečně vrátit k původnímu výstavnímu plánu, tedy tři výstavy ročně. To je samo o sobě docela náročné. Začínáme 11. února vernisáží první 8smičkové fotografické výstavy Skrze tebe vidím sebe: Dialogy o portrétu, která divákům přiblíží posledních třicet let v české a slovenské portrétní fotografii. Na tu se opravdu moc těším a všechny zvu! Následovat bude letní „reynkovská” výstava - Reynek, Diviš, Kubin vs. současní autoři a na podzim pak třetí, zatím bezejmenná výstava, která by měla zahájit nový pravidelný podzimní výstavní cyklus. Ke všem výstavám samozřejmě vyjde kniha a kromě toho nás na konci roku potěší nový díl Čapkovy tetralogie, tentokrát věnovaný malbě.

Továrna už nám začíná být trochu těsná, takže si otevřeme další minigalerii ve městě, takovou light verzi 8smičky. K tomu jednáme s Artmatem, rádi bychom provozovali vlastní automat s díly lokálních umělců, s městem jednáme o umístění plastiky z naší sbírky do veřejného prostoru, chystáme oživení stálé sbírkové expozice 7+1: Byt sběratele a k dubnovým narozeninám si chceme nadělit něco nového na fasádu 8smičky nebo na naše umělecká garážová vrata. Takže kdo ještě neviděl, jak nám vrata vloni skvěle ztvárnili Anežka a Jakub Hoškovi, vypravte se do Humpolce!

Kteří fotografové se na výstavě Skrze tebe vidím sebe: Dialogy o portrétu objeví a kdo ji kurátoroval?
Kurátorkami jsou Anežka Kořínková a Kateřina Sýsová, které do výstavy vybraly velmi zdařilý soubor fotografů střední generace a mladých autorů. Myslím, že se jim podařilo vytvořit reprezentativní přehlídku fotografické portrétní tvorby posledních třiceti let. Na výstavě se potkají Pavel Baňka, Veronika Bromová, Jakub Delibalta, Iryna Drahun, František Fekete, Pavel Hečko, Julie Hrnčířová, Salim Issa, JaCobra, Libuše Jarcovjáková, Alena Kotzmannová, Pavel Mára, Adéla Matasová, Jan Matýsek, Martin Odehnal, Dita Pepe, Ivan Pinkava, Štěpánka Stein, Václav Stratil, Jiří Thýn, Marie Tomanová a Martin Wágner.

V jakém stavu byl objekt továrny před rekonstrukcí? Jak 8smička vlastně vznikla?
Zóna 8smička se nachází v komplexu bývalého soukenického areálu specializovaného od konce 19. století na výrobu hrubých suken. Továrna na vlněné látky Karla Trnky se roku 1948, stejně jako další humpolecké textilky, stala součástí národního podniku Sukno. V ten moment přestaly být závody spojovány se jmény svých bývalých vlastníků a začaly být označovány pořadovými čísly 01 až 18. Továrna pana Trnky dostala číslo 08, odtud tedy naše jméno.

Zchátralý objekt byl zrevitalizován v roce 1995 jako sídlo společnosti Hranipex, generální partner 8smičky, a dnešní podobu získala budova během rekonstrukce v letech 2016-2018. Projekt konverze bývalé textilky na kulturní centrum iniciovali naši mecenáši a velcí milovníci umění Bára a Zdeněk Rýznerovi, kteří pro tento účel založili nadační fond. Rekonstrukce se ujal významný humpolecký architekt Luděk Rýzner a se svým ateliérem OK Plan Architects v 8smičce vytvořili skvělé výstavní prostory a zázemí pro naše aktivity, které využívají nejmodernější technologie, a přesto mají velmi příjemnou a vstřícnou, až domácí atmosféru.


8smička město jistě výrazně oživila, jakou další instituci by si Humpolec zasloužil?
Humpolec je opravdu skvělé místo pro život a nabízí toho spoustu – divadlo, galerii, kino, park Stromovka a Platforma Humpolec, sportovní vyžití jako koupaliště, sportovní hřiště, běžecké trasy, krásnou přírodu hned za městem… Myslím, že jestli něco Humpolci chybělo, byla to instituce, jakou je Zóna pro umění 8smička. Místo, kam se místní, a nejen oni, mohou i s dětmi vypravit za výbornými výstavami, kurzy, přednáškami nebo prostě jenom na něco dobrého, potkat se s přáteli.

Co z našeho pohledu v Humpolci, ale obecně v českých městech chybí, je ucelené pojetí veřejného prostoru a jeho kultivace, včetně uměleckých prvků. Právě proto se snažíme návštěvníky 8smičky vzdělávat i v tomto směru a rádi bychom se spolu s obyvateli Humpolce a s odborníky v příštích letech pokusili o změnu. Je to běh na dlouhou trať, ale těšíme se na to.

Je ve hře i zásah do humpoleckého náměstí?
Takové ambice (zatím) nemáme, ale Humpolec je svou rozlohou velmi sympatický, všude je blízko, a ačkoliv momentálně cílíme na jiná, neméně zajímavá prostranství mimo přímé centrum, svoje publikum si naše snahy o zkrášlení veřejného prostoru zcela určitě najdou. Zatím se nám to po malých krůčcích daří a dialog s městem pokračuje úspěšně, takže věřím, že se nám letos povede realizovat další zajímavou uměleckou intervenci.


Kde by se mohl Humpolec inspirovat? Máte sama nějaká oblíbená veřejná prostranství?
Mým velkým vzorem a láskou je norské Oslo, vřele doporučuji všem, kdo se o umění ve veřejném prostoru zajímají. Koexistence skvělé architektury a citlivě umístěných kvalitních děl je pro mě zatím nepřekonaná. Nejen přímo ve městě, ale i v bezprostředním okolí. Ekeberg Park nad Oslem je až snový zážitek, v lesoparku je tam umístěno zhruba třicet děl od světových autorů ze soukromé sbírky. Jsou rozmístěné zdánlivě náhodně, takže při nedělní procházce jen tak „potkáte” třeba plastiku Louise Bourgeoise, která se vám vznáší nad hlavou, spolu s Marinou Abramovič si můžete nad fjordem pořádně zařvat, jako legendární Munchův obraz, který vznikl na tom samém místě, nebo se můžete pohroužit do meditace v kapli Jamese Turrella, kde vás doslova pohltí naprosté ticho a hra světla a barev.

Jste napůl cesty mezi Prahou a Brnem, jak často k vám jezdí přespolní? Jaká je vaše cílová skupina?
Přespolní k nám jezdí velmi často, dokonce tvoří většinu našich návštěvníků. Naše cílová skupina je velmi široká, myslím, že v tomto směru jsme velmi demokratičtí. Složení našich návštěvníků je opravdu různorodé - nadšenci do umění a architektury, rodiny s dětmi, studenti, ale i milovníci dobrého jídla. Právě proto je náš program tak bohatý, chceme, aby si vybral každý. Jestli budete chtít zastavit na D1, zastavte se v 8smičce!

Jaké knihy ve vašem nakladatelství vychází?
Letos vyjde třetí ze čtyř dílů našeho velkého projektu - zpracování souborného díla Josefa Čapka Pracoval jsem mnoho, v rozsahu, v jakém doposud nebylo soustředěno ani vydáno. Tento bude věnován Čapkovu odkazu na poli malby a jsem si jistá, že si najde mnoho čtenářů.

Pak jsou to samozřejmě katalogy k výstavám. Ty prostřednictvím textů odborníků a umělců komplexně zpracovávají téma výstavy a za svou výjimečnou obsahovou a vizuální stránku několikrát vyhrály Nejkrásnější knihu roku. A pokud si nevyberete z naší produkce, je tu pořád 8smičkový Bookshop, kde máme přepestrý kurátorský výběr knih o umění a dětských knih.

Co máte nejraději z vaší kavárny?
Umění a dort je vynikající kombinace, osobně dávám ale přednost dobré kávě a zaposlouchání se do 8smičkového playlistu, který pro nás sestavil náš nejoblíbenější DJ a fanoušek 8smičky, Pierre Urban.

Info

8smička
web

foto © se svolením centra 8smička

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Matěj Velek (Kasárna Karlín): Zažil jsem neuvěřitelné věci

Jarmo Diehl 22.06.2022

Klasicistní pětipodlažní vojenská budova z roku 1844, která zůstala v téměř původním stavu? Kasárna Karlín slaví pod patronací Pražského centra páté narozeniny a my chceme být u toho. Rozhovor.

Marcin Dubrawski (Dr. Fleischman): Hodně všeho kromě metalu!

redakce 31.05.2022

Dr. Fleischman chystají v Česku hned dva koncerty. Chvíli na zodpovězení pár otázek si udělal Marcin Dubrawski, který v kapele hraje na bicí a má na starosti texty.

Zach Choy (Crack Cloud): Spojuje nás to, že jsme odpadlíci

David Čajčík 16.05.2022

Jako pozvánku na květnový koncert postpunkových Crack Cloud odemykáme rozhovor, který vyšel ve Full Moonu #113.

Ťukání do termosky a jiné výpravy do zvukové reality (Viera Marinová)

Viktor Palák 12.05.2022

Viera Marinová je zvuková designérka, která stojí mimo jiné za ceněným krátkým filmem Milý tati.

Poly (Insania): Tenkrát po tom byl hlad

Adéla Polka 09.05.2022

Falešný kněz Poly si ve svých obsáhlých kázáních rád rejpne a nechá být. Ať si každý přebere sám. Rozhovor.

Jan Bartoš (Prague Music Performance): Osvobození koncertního formátu mám v hlavě několik let

Jarmo Diehl 05.05.2022

Přední český klavírista, nebo přední český umělecký ředitel, v obou případech přesahující hranice naší země? Jan Bartoš je obé. Rozhovor k festivalu, jehož program budí respekt.

Alona Dmukhovska (Music Export Ukraine): Píšeme příběh lidstva

Anna Mašátová 02.05.2022

S Alonou a jejími kolegyněmi jsme se potkávaly během konferencí a festivalů v zahraničí, v loňském roce navázaly hlubší spolupráci, která vyústila v česko-ukrajinský workshop...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace