Články / Reporty

Masáž zrezivělým nářadím a třpyt lesklých legín (Old Man Gloom & co.)

Masáž zrezivělým nářadím a třpyt lesklých legín (Old Man Gloom & co.)

David Vo Tien | Články / Reporty | 12.04.2014

Pokaždé, když čtu report, ve kterém stojí „ujela mi tramvaj, předkapelu jsem neviděl/a“, vyvolá to ve mně hluboký nezájem číst dál. Ale „pokora je dar“, takže vždycky dočítám. Horší je, když pak na konci čtu o „třešničce na dortu“. Pak už to je pryč celý. To bych radši napsal, že jsem první kapelu prosral, protože tofu, co jsem ráno před týdnem nesnědl, mě vyhnalo provést exorcismus kako démona. Jak se znám, napínal bych uši i v kabince. Naštěstí chodím včas.

Na pódiu se zjeví postava mířící k pedalboardu, technik říkám si. Jenže si všimnu, že vypadá jak zplozenec románku mezi Scarecrowem a členem Hell’s Angels, co pouští pulsující, industriální beaty. Řve do publika s pytlem na hlavě a oprátkou kolem krku. Chvíli si říkám „kurvadrát, tajnej koncert The Body“, ale pak se vracím zpátky do MeetFactory. One man rituální dark ambient. Okultismus v kusech hypnotického hluku. Blbne mu mic a bojím se, aby mi ho nehodil do ksichtu nebo tak něco. Zvukařovi trvá dvě zaříkávání (čti songy), než mu ho vymění. Chápu, nenutím. Taky bych si nebyl jistý, zda je OK ho rušit uprostřed jeho kázání plného litanií a kleteb. Pozorovat, jak si vydupává tempo na krabičce, byl němý hororový kraťas. Trepaneringsritualen.

Asi takhle. Congleton dá nonstop maraton teplých filmů na Outfestu, po posledním snímku usne a zdají se mu divoké sny, jak ho hair metalová kapela chce obsadit do své avantgardní divadelní hry. První věc, co mě napadla, když se kruh Circle roztočil. Šest borců ve třpytivých legínkách, stahovácích a barevných, o číslo menších, možná i dámských tričkách. Svébytná hudební forma vycházející z heavy metalu, který ale hravým způsobem dekonstruují prvky avant-rocku a krautrocku. Zběsilá jízda à la Iron Maiden hadr, rozbitá kakofonií tří kytar a kláves. Genderfuck/queer divadlo. Pózičky vystřižené z hair metalového katalogu. Precizně zahrané, hudebně i herecky.

Nakonec Old Man Gloom, jak se později ukázalo, taky řádně vyšinutí. Vnitřní konzistence večera zachována (kromě toho Circle jeli tour s Isis). Poznámka pro ty, co to nedali. Prohlásit, že Old Man Gloom spustili nekompromisní caveman blues, a dovolávat se jejich kapel na plný úvazek, to nestačí. Cítím to jako zhudebněnou akupunkturu šroubováky a slyším jako Kerberosův trojitý štěkot, trojitý stisk tří tlam. Hlukové řeznictví nabízející ponuré fláky, cáry a drobty negativity, co vyluzují Turner a Newton ze svých strun. S krásou je třeba naložit tak, aby krásná přestala být. Přídavek? Konec posledního songu v rozličných verzích podle toho, kdo se chopil jakého nástroje. Aaraon Turner za bicími? Frenetické šílenství v pohybu.

Info

Old Man Gloom (us) + Trepaneringsritualen (swe) + Circle (fin)
9. 4. 2013, MeetFactory, Praha

foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Setkání v sadu deváté: Budiž světlo… (a tma), Pelhřimovy 2022

Václav 02.08.2022

Stále stejný, pořád jiný, tajný/netajný komunitní festival/nefestival v kostele sadu/nesadu.

V rytmu davu (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 01.08.2022

Déšť opouští Hradiště a místo něj do srdce Slovácka přichází noví návštěvníci.

V rytmu deště (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 31.07.2022

Procházím kapkami deště a rojem pláštěnek, zatímco začíná druhý den Letní filmové školy, akce, která už za dva roky oslaví půlstoletí své existence.

Co se skrývá pod maskou (Slipknot)

Jiří V. Matýsek 30.07.2022

Co se skrývá za maskou? Metaloví Kiss, metal pro děcka?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace