Články / Reporty

Mašiny na plný výkon (Die alten Maschinen na Favále)

Mašiny na plný výkon (Die alten Maschinen na Favále)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 05.11.2014

Čekalo se na to léta. U příležitosti nového alba Change (vydali XProduction) překlenuli Die alten Maschinen období virtuální existence a pomocí crowdfoundingu uspořádali dva památné koncerty.

Výraz „památné“ není nadsazený. Bůh ví, jestli se ještě někdy poštěstí. Moimir nerad plánuje a jeho hudební workoholismus jej může odvát kamkoli. Je pro mne tvůrcem své vlastní scény: neúnavný badatel, strojvůdce, kybernetik, člen obávané Vanessy a kultovních Nihilistů, autor světa Magnetik, Verneovec a nově také producent zhýralých Schwarzprior. Na frontách IDM či EBM získal nejvyšší šarže.

Die alten Maschinen jsou průběžnou bokovkou: po jejich depešácké retro popině propasírované strojovými fúzemi byli fanoušci lační už před pěti lety, náklady na živé vystoupení doposud ale nebylo jak pokrýt. „Mašiny potřebovali nové šrouby a baterie“ a dovézt Leona Stevensona taky něco stojí. Nakonec ale Leon, Moimir, Mitsuko i Petr Venkrbec stanuli bok po boku, v Praze a Brně.

Přestože měli před dvojím vystoupením pouze jednu zkoušku (považte!), šlapali jako švýcarské hodinky. Je úplně jedno, že na pódiu panovalo určité napětí, aktéři sledovali noty a texty na stojanech a sem tam zaváhali, co následuje. Pokud jsou schopni zahrát Kraftwerk tak, že zahanbí originál statistů z Pohody, je jasné, čeho jsme byli svědky. Posluchači se nejvíc baví tam, kde se baví sami muzikanti: když si kapela plní sen, jak je chcete pustit z pódia? Po třetím přídavku byli viditelně strhaní, ale o Medical Elektro Rock´n´Roll, Dead Man Walking, Flying Car, To Be Or Not nebo This Toy by nás neochudili. Na únavu měli nárok: jako správní mazáci sázeli pecku za peckou a koncert natáhli přes hodinu. Hrálo se prý lépe než v Rock Café, zvuk na Favále je unikátní a jak říkal Moimir, když už se někdo obtěžuje dojet v pondělí na konec jihomoravské metropole, má to váhu. Jela bych i dál, nová deska byla velkým lákadlem. Change zasytí, pobaví a čpí možnostmi. Není divu, že se kupí kvalitní remixy od takých jako Ventolin či Burian. Obcovat s dvoupohlavním elektrem, to je, panečku, radosti!

Moimir ve své genialitě pracuje v čase minule-budoucím (přítomnost, přiznejme si to, není tak atraktivní), i taneční kreace publika byly velmi inovativní. Mašinérie synťáků, étos osmdesátek a smysl pro klávesové drámo měli naživo sílu a působili proklatě svěže. A pokud jsem o koncertě Kraftwerk jízlivě prohlašovala, že šlo spíše o historickou než hudební událost, v Brně se jednalo o obé.

Info

Die alten Maschinen
3. 11. 2014, Favál music circus, Brno
foto © Varel Oberreiterová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.