Články / Reporty

Mašiny na plný výkon (Die alten Maschinen na Favále)

Mašiny na plný výkon (Die alten Maschinen na Favále)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 05.11.2014

Čekalo se na to léta. U příležitosti nového alba Change (vydali XProduction) překlenuli Die alten Maschinen období virtuální existence a pomocí crowdfoundingu uspořádali dva památné koncerty.

Výraz „památné“ není nadsazený. Bůh ví, jestli se ještě někdy poštěstí. Moimir nerad plánuje a jeho hudební workoholismus jej může odvát kamkoli. Je pro mne tvůrcem své vlastní scény: neúnavný badatel, strojvůdce, kybernetik, člen obávané Vanessy a kultovních Nihilistů, autor světa Magnetik, Verneovec a nově také producent zhýralých Schwarzprior. Na frontách IDM či EBM získal nejvyšší šarže.

Die alten Maschinen jsou průběžnou bokovkou: po jejich depešácké retro popině propasírované strojovými fúzemi byli fanoušci lační už před pěti lety, náklady na živé vystoupení doposud ale nebylo jak pokrýt. „Mašiny potřebovali nové šrouby a baterie“ a dovézt Leona Stevensona taky něco stojí. Nakonec ale Leon, Moimir, Mitsuko i Petr Venkrbec stanuli bok po boku, v Praze a Brně.

Přestože měli před dvojím vystoupením pouze jednu zkoušku (považte!), šlapali jako švýcarské hodinky. Je úplně jedno, že na pódiu panovalo určité napětí, aktéři sledovali noty a texty na stojanech a sem tam zaváhali, co následuje. Pokud jsou schopni zahrát Kraftwerk tak, že zahanbí originál statistů z Pohody, je jasné, čeho jsme byli svědky. Posluchači se nejvíc baví tam, kde se baví sami muzikanti: když si kapela plní sen, jak je chcete pustit z pódia? Po třetím přídavku byli viditelně strhaní, ale o Medical Elektro Rock´n´Roll, Dead Man Walking, Flying Car, To Be Or Not nebo This Toy by nás neochudili. Na únavu měli nárok: jako správní mazáci sázeli pecku za peckou a koncert natáhli přes hodinu. Hrálo se prý lépe než v Rock Café, zvuk na Favále je unikátní a jak říkal Moimir, když už se někdo obtěžuje dojet v pondělí na konec jihomoravské metropole, má to váhu. Jela bych i dál, nová deska byla velkým lákadlem. Change zasytí, pobaví a čpí možnostmi. Není divu, že se kupí kvalitní remixy od takých jako Ventolin či Burian. Obcovat s dvoupohlavním elektrem, to je, panečku, radosti!

Moimir ve své genialitě pracuje v čase minule-budoucím (přítomnost, přiznejme si to, není tak atraktivní), i taneční kreace publika byly velmi inovativní. Mašinérie synťáků, étos osmdesátek a smysl pro klávesové drámo měli naživo sílu a působili proklatě svěže. A pokud jsem o koncertě Kraftwerk jízlivě prohlašovala, že šlo spíše o historickou než hudební událost, v Brně se jednalo o obé.

Info

Die alten Maschinen
3. 11. 2014, Favál music circus, Brno
foto © Varel Oberreiterová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace