Články / Recenze

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

prof. Neutrino | Články / Recenze | 25.03.2016

OHODNOŤTE DESKU

Otázka, zda ještě stále potřebujeme triphopové legendy Massive Attack a Trickyho, nastolená Karlem Veselým v jeho recenzi na Radiu Wave, má s přihlédnutím k aktuálnímu videu Voodoo in My Blood, které stvořili společně s režisérem Ringandem Ledwigsem a současnými hiphopovými hrdiny The Young Fathers, apologetickou odpověď: „Ano, zatím ještě potřebujeme.“ Rozhodně bych Massive Attack nepodezříval, že jejich kreativita stojí pouze na hostujících interpretech. „Masivní úderka“ byla a je především dvojice producentů a ve svých skladbách za sebe většinou nechávají mluvit a zpívat jiné, jen občas přisypou i oni svou deklamační trochu do mlýna. Obvykle však stojí v pozadí coby „dirigující“ entity a nejinak je tomu i na novince Ritual Spirit. Na tu jsme sice museli čekat více jak šest let a místo dlouho slibovaného alba je to opět jen čtyřskladbové EP, někdy však méně může znamenat více.

V plejádě kategoricky imperativních jmen, s nimiž Massive Attack ve své dlouholeté kariéře vešli v umělecký styk, se mihly i protřelé mainstreamové veličiny jako Madonna nebo Sinead O’Connor. Tentokrát duo producentů vsadilo na kolaboraci s charismatickým rapperem z londýnské stáje Big Dada Roots Manuvou v úvodní Dead Editors, nadějným vokalistou Azekelem, ale překvapivě i navrátivším se bardem a jejich někdejším bristolským kolegou Trickym. S ním se na několik dekád rozkmotřili, aby se zde opět v plné síle znovu poplácali po zádech. Srovnej Take It There s někdejším geniálním hitem a „jablkem sváru“ Karmacoma. Ten vyšel jak na jejich albu Protection (1994), tak v pozměněné a éteričtější formě pod jménem Overcome na Trickyho přelomovém Maxinquaye (1995). Vedle opusu Dummy od Portishead (1994), určujících to albech triphopového diskurzu.


Souhlasím: Massive Attack na Ritual Spirit už v zásadě nic radikálně nového nepřináší, tady je však nasnadě zásadní axiomatická otázka: Nakolik je potřeba přinášet stále něco nového věčně hladovým kritikům? Vždyť často i dobře vystavěná skladba, která má příběh, atmosféru a tah na bránu může rozvibrovat vnitřní svět nejednoho posluchače víc než formálně vytříbený novotvar pro zasvěcené... Mnohá čerstvá jména adorovaná renomovanými recenzenty mají často jepičí život a mnohdy mizí i z jejich zorného úhlu dříve, než bys řekl Tricky. Projekty jako Massive Attack se znovuobjevují jednou za „uherský rok“ a patří tak ke generačnímu kánonu. Proto je jejich tvorba svým způsobem nadčasová a zároveň i „mimo dobro a zlo“.

Info

Massive Attack – Ritual Spirit (Virgin / EMI, 2016)
www.massiveattack.co.uk

Rock for People 2016
3. - 5. 7. 2016
Festivalpark, Hradec Králové
www.facebook.com/events/617421681693847
www.facebook.com/rockforpeople
www.rockforpeople.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.

Šťastné a veselé? Hlavně klidné (Low)

Jiří Přivřel 24.12.2020

A co o Vánocích posloucháte vy?