Články / Recenze

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

prof. Neutrino | Články / Recenze | 25.03.2016

OHODNOŤTE DESKU

Otázka, zda ještě stále potřebujeme triphopové legendy Massive Attack a Trickyho, nastolená Karlem Veselým v jeho recenzi na Radiu Wave, má s přihlédnutím k aktuálnímu videu Voodoo in My Blood, které stvořili společně s režisérem Ringandem Ledwigsem a současnými hiphopovými hrdiny The Young Fathers, apologetickou odpověď: „Ano, zatím ještě potřebujeme.“ Rozhodně bych Massive Attack nepodezříval, že jejich kreativita stojí pouze na hostujících interpretech. „Masivní úderka“ byla a je především dvojice producentů a ve svých skladbách za sebe většinou nechávají mluvit a zpívat jiné, jen občas přisypou i oni svou deklamační trochu do mlýna. Obvykle však stojí v pozadí coby „dirigující“ entity a nejinak je tomu i na novince Ritual Spirit. Na tu jsme sice museli čekat více jak šest let a místo dlouho slibovaného alba je to opět jen čtyřskladbové EP, někdy však méně může znamenat více.

V plejádě kategoricky imperativních jmen, s nimiž Massive Attack ve své dlouholeté kariéře vešli v umělecký styk, se mihly i protřelé mainstreamové veličiny jako Madonna nebo Sinead O’Connor. Tentokrát duo producentů vsadilo na kolaboraci s charismatickým rapperem z londýnské stáje Big Dada Roots Manuvou v úvodní Dead Editors, nadějným vokalistou Azekelem, ale překvapivě i navrátivším se bardem a jejich někdejším bristolským kolegou Trickym. S ním se na několik dekád rozkmotřili, aby se zde opět v plné síle znovu poplácali po zádech. Srovnej Take It There s někdejším geniálním hitem a „jablkem sváru“ Karmacoma. Ten vyšel jak na jejich albu Protection (1994), tak v pozměněné a éteričtější formě pod jménem Overcome na Trickyho přelomovém Maxinquaye (1995). Vedle opusu Dummy od Portishead (1994), určujících to albech triphopového diskurzu.


Souhlasím: Massive Attack na Ritual Spirit už v zásadě nic radikálně nového nepřináší, tady je však nasnadě zásadní axiomatická otázka: Nakolik je potřeba přinášet stále něco nového věčně hladovým kritikům? Vždyť často i dobře vystavěná skladba, která má příběh, atmosféru a tah na bránu může rozvibrovat vnitřní svět nejednoho posluchače víc než formálně vytříbený novotvar pro zasvěcené... Mnohá čerstvá jména adorovaná renomovanými recenzenty mají často jepičí život a mnohdy mizí i z jejich zorného úhlu dříve, než bys řekl Tricky. Projekty jako Massive Attack se znovuobjevují jednou za „uherský rok“ a patří tak ke generačnímu kánonu. Proto je jejich tvorba svým způsobem nadčasová a zároveň i „mimo dobro a zlo“.

Info

Massive Attack – Ritual Spirit (Virgin / EMI, 2016)
www.massiveattack.co.uk

Rock for People 2016
3. - 5. 7. 2016
Festivalpark, Hradec Králové
www.facebook.com/events/617421681693847
www.facebook.com/rockforpeople
www.rockforpeople.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace