Články / Reporty

Máte to tu v Evropě všechno malý (Everlast)

Máte to tu v Evropě všechno malý (Everlast)

Lenka Marie | Články / Reporty | 10.11.2015

A venku je jaro. Jsem z toho fatálně zmatená a nemám zájem. Ne, ne, teď mám hledat rukavice, vzpomínat na čepici, co jsem ztratila loni v metru, a přecházet z oolongu na Keemun. Stromy u domu navíc vypadají, že seschly a spálilo je slunce, než že by přišel podzim. Každodenní memento. El niño a nazdar.

Publikum z Roxy el niño moc dobře zná. Kupuje si tam přece mikiny. Byla jsem překvapená, že těch, co viděli What It’s Like na MTV, bylo tak málo. Vzadu v mysli vnímám, že Everlast mezitím pořád existoval, ale nezaznamenala jsem moc zásadní zářezy. Rozmělňuje pořád ty stejné příběhy a kromě levičácké hymny Stone in My Hand nebo předělávky Cashe je tam toho jenom málo, o co se opřít. Vypadalo to tak i podle reakcí, plácalo se od začátku, ale chytat se lidi začali až na hity a starší čísla.

Na začátku jsem si našla klidné a kryté místečko k opření, ale pak se přede mě postavil člověk s mobilem nad hlavou, takže jsme si popovídali a já postoupila dopředu. Od začátku jsem na schodech čichala obláčky kouře, ale že si zapálí placatá čepice hned za mnou, to mě teda nasralo. Kinderle, přijde ti normální lidem kouřit do ksichtu? Myslela jsem na všechny ty Alexe, Vlady a Bogdany z Bukureště, na kterých ještě chladne hlína. Nesnáším dělat policajta, ale taky nesnesu hovada.

O dvě řady vpředu si z toho zas kostkovaná košile dělala malý Amsterdam, a když vytáhla svoji stylovou krabičku na drogy, přemýšlela jsem, do jaké kapsy se tahle truhla sakra vejde a jak dlouho bude trvat, než mu zásoba dojde. Dokud někoho nenapadlo zapnout vzduchotechniku a mříž vpravo začala vyfukovat prach z trubek, byla jsem jako nedobrovolný návštěvník na Legalizaci.

Většina chumlu přede mnou vypadala, že jde zítra na desátou do skate shopu. Krom toho jsem dlouho neviděla tolik malých lidí. Telefony a selfie a podobné blbosti rušily, ale všichni měli výšku kolem sto šedesáti nebo i menší, takže přes hobití sjezd bylo skvěle vidět a já si vzpomněla na Jakea nebo Johna, co přijel na hotel a málem se nevešel do dveří. Na naše poměry měl rozměry a proporce vzrostlé medvědí samice. „Máte to tady v Evropě všechno strašně malý!“ A pokračoval demonstrací svojí zahrádky v Ohiu s úměrně velkým Cannabis sativa.

Everlast tohle nijak nekomentoval a usrkával whisky. Varoval nás, že někdy možná skončí uprostřed písničky, protože svým holčičkám vyřezával dýně na Halloween a pořezal si přitom palec. Ale whisky na to prý pomáhá. Neustále střídal kytary, které mu přihrával a ladil asistent přímo na pódiu. „Nemám vůbec žádnou techniku, všechno jsem odkoukal a jenom do toho tupě tluču. Kdyby tahle kytara byla člověk, tak mě zavřou.“

K ruce měl klávesistu, kterého představoval tolikrát, že bych si jeho jméno skutečně měla pamatovat. Dočkal se i otrapačky z publika, která si ho spletla s jukeboxem, a když o tom nonšalantně žertoval, asi se toho chytil její přítel nebo kdo, až se Everlast ptal, jestli jsme teď jako proti němu? „Kytaru trochu víc do odposlechu.“ „A trochu víc kravskýho zvonce!“ Naštěstí byl vepředu někdo rychlý, kdo tráví příliš času u internetu (najděte si), a Everlast to vzal a trapas vyšuměl.

Jinak toho moc nenapovídal, proběhlo něco o Madonně („kdybych dneska nepracoval, tak na ni taky zajdu“) nebo o Snoop Doggovi („pořád nechápu, že za mnou přišel, abych mu napsal nějaký country“). Před přídavkem přišlo překvapení od klávesisty, který si nás vyfotil a pak se zeptal, jestli by nám nemohl zahrát jednu svoji písničku? Byl to skok úplně jinam, ale publikum se bavilo. Závěr byl předvídatelný, Put Your Lights On a Folsom Prison Blues.

Everlast si nemohl vybrat lepší umělecké jméno, funguje jako stabilní tahoun se čtyřmi akordy. Zvláštní, že i jako písničkář s kytarou přitáhne placaté čepice, které z něj větří hip hop a jsou z jeho hraní upřímně vyplesklé. „Ale jako radši bych si ho poslech neakusticky, víš co.“ Jestli Everlast na Instagramu nekecá, budeme mít příště šanci.

Info

Everlast (usa)
8. 11. 2015 Roxy, Praha

foto © Jana Michalcová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace