Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 08.07.2014

Skupina pražských dobrodruhů na poli alternativního heavy a psychedelického rocku, TJ Praha, k nám 9. července podruhé přiváží žhavou senzaci The Cosmic Dead. Skotská čtyřka se v Praze objevila loni na strahovské Sedmičce (která bude hostit i letošní událost) po boku britských kolegů Teeth of the Sea a nyní přiveze novou desku s názvem EasterFaust, která vyšla na treviso-berlínském labelu Sound of Cobra.

Není žádným překvapení, že na novince najdeme jen dvě skladby, každou se stopáží přes dvacet minut. Cosmic Dead si servítky s hracím časem nebrali nikdy, pod deset minut jejich skladby zpravidla nejdou a živé koncerty jsou přinejmenším hodinovou nostop erupcí s pulzující rytmikou, podmáznutou fuzz kytarou a space rock klávesami. To vše bez jakékoliv kamufláže, vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead (ostatně Lemmy Killmister je bývalý basák Hawkwind).

Oproti starším titulům působí novinka uceleněji a vyzráleji. Cosmic Dead se pohybují na laně grandiózní gradace, z pomalé psychedelické textury se vydávají na vydatnou projížďku psychedelickou krajinou plnou kopců a údolí. Po pomalém a dlouhém stoupání následuje ostrý sešup a pak už se opět řadí trojka a mohutný náklaďák Cosmic Dead vyjíždí zpátky do kosmu neprobádanou serpentinou.

EasterFaust zachycuje Cosmic Dead v přelomovém období. Zatímco na svých předchozích nahrávkách působili poněkud obhrouble, zde už se začínají ozývat následky více jak stovky koncertů a desítek zkušeností ze studia. Na EasterFaust jsou mnohem vyhranější, mnohem techničtější, přesto působí ladně. Nečekejte žádný prog, i když poctivé basové linky si užijete do sytosti.

Z Cosmic Dead čiší píle a pracovitost. V letech 2011/2012 odehráli dobrou padesátku koncertů, ale v roce 2011 prakticky neopustili hranice rodného Glasgowa a materiál zkoušeli v lokálních putykách jako O'Henrys, Nice'n'Sleazy nebo Captains Rest. Napřesrok si vyjeli jen za město a zahráli v Edinburghu nebo Dundee. Pomalu sbírali materiál, který by dnes v jednom fochu legendární ikea poličky Expedid udělal pěknou neplechu (mimochodem, IKEA údajně přerušila její výrobu, což vyvolalo světovou paniku mezi sběrateli vinylů). Jen do dnešního dne jejich diskografie čítá 3 x 2 LP, 3 x 1 LP, to vše v několika repress na všemožných labelech (Evil Hoodoo, Who Can You Trust?, Dub Ditch Picnic atd.), následuje albert igelitka plná kazet/cd-r s živými bootlegy a v neposlední řadě i spousta download-only materiálu. Kdo preferuje divočejší a punkovější materiál, má rozhodně kam šáhnout. Pro ostatní tu je EasterFaust. Kam se Cosmic Dead posunuli v rámci živých koncertů, zjistíme tuhle středu 9. července. Kapela má za sebou už víc jak měsíc trvající evropské turné, Praha je až téměř na konci. To obvykle znamená jedno – na jejich merch stole nebude nic, ale na pódiu se objeví ve vrcholné formě.

Coby support zadýmí mladá pardubická formace Lionel Dixit. Ta vznikla spojením noisového sólisty Paregorika a osiřelého bubeníka Václava a jejich společný projekt pak není nic jiného než důrazný power noise poháněný technickou salvou bicích. Loni v prosinci kapela hrála u mrazivého břehu Labe v Rosicích nad Labem a asi po dvou minutách vypadla elektrocentrála pohánějící celý peklostroj. Dvojka Lionel Dixit na to zareagovala unplugged session bicí vs. píšťala. Co předvedou na své pražské premiéře, je ve hvězdách, ale určitě to bude stát za pozornost. (Záznam z onoho zmíněného koncertu si můžete poslechnout zde)

Info

The Cosmic Dead (uk) + Lionel Dixit (cz)
9. 7. 2014 20:00
Strahov 007, Praha

The Cosmic Dead - Easter Faust (2014, Sound of Cobra/Paradigms)
www.thecosmicdead.blogspot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Medvědovo psychrockové okénko XXIV: Stárnoucí součást stroje

Jakub Ďuraško 08.04.2019

Husarský kousek se povedl vydavatelství Samuel Records, když vytáhl na světlo nikdy nevydanou nahrávku Nesoučást stroje.

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Jakub Ďuraško 08.01.2019

Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu.

Medvědovo psychrockové okénko XXII.: O léčivých účincích Ormus

Jakub Ďuraško 18.09.2018

Jedná se sice o projekt zahraniční, americký, nicméně vyšel na pardubickém experimentálním labelu Obsedante!, a je to perfektní doklad jeho výtečného žánrového rozpalu.

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai (II.)

Jakub Ďuraško 30.01.2015

Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. V Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně...

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Jakub Ďuraško 29.01.2015

Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna.

Medvědovo psychrockové okénko XIX: Secret Museum of Kind Men

Jakub Ďuraško 16.02.2014

Secret Museum je fascinující kompilace, která mapuje hudební tradicionály světových etnik datovaných mezi roky 1925 až 1948.

Medvědovo psychrockové okénko XVIII: Body/Head - Coming Apart

Jakub Ďuraško 11.01.2014

Když se před dvěma lety rozpadla ikona indie rocku Sonic Youth, vyvolalo to širokou škálu reakcí od mentálních breakdownů...

Medvědovo psychrockové okénko XVII: Destruction Unit živě

Jakub Ďuraško 26.10.2013

Nejde o partičku bubáků ze Skandinávie, které zmátla nekonečná noc a přiměla je k obscénnostem s warpaintem na ksichtě.

Medvědovo psychrockové okénko XV: Spider Fever a Mario Rubalcaba

Jakub Ďuraško 24.08.2013

Clikatat Ikatowi, Black Heart Rebellion, Sea of Toms, Rockets from the Crypt, Hot Snakes. Mario Rubalcaba.

Medvědovo psychrockové okénko XIV: Zprávy z Noise Party V.

Jakub Ďuraško 12.07.2013

Noise Party V., kemp Rechle u Prachatic, 28./29. června, organizace zodpovědná: Noise Assault Agency Budweiss.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace