Jakub Ďuraško | Články / Profily | 15.12.2012
Když si dáte vyhledat stránku The Shrine na facebooku, může vás trochu zmást výsledek. The Shrine se sami zařadili do kategorie léčiva, ale pokud by měl Medvěd rozhodnout o tom, jestli jsou The Shrine kapelou pivní, nebo huličskou, tak to bude rozhodně první varianta, a tím se The Shrine pasují do skupiny s portlandskými Red Fang anebo i u nás kultovními burany Lecherous Gaze.
Motorkářský rock načichlý MC5 s kytarovou ekvilibristikou hospodské úrovně, kde místní borec kolem dokola opakuje ty z jednodušších sabbatovských sólíček, vokály nažrané pivem a cigáry a bubeník, co tluče na jistotu. Partička zarostlých a fousatých maníků s došeda sepranými tričky Annihilation Time, Black Sabbath a Uriah Heep ale tak trochu klame tělem a zatímco spříznění Saviours se i ve svých klipech vyžívají v motorkářském kultu, The Shrine se mnohem raději projedou na skejtu v zasviněném a vypuštěném bazénu kdesi ve Venice, Los Angeles.
Ostatně jejich klip ke skladbě Louise je v podstatě hold punkovému skejťáctví, ale i umaštěnému kultu polaroidové Ameriky. Stará americká vlajka zakrývající basový zesilovač, lovecké trofeje, nikdy neodklizený vánoční stromeček, trochu okultního rocku a vystrčené prdele.
Co pasuje The Shrine do kategorie zajímavých (když ne originálních) kapel, je dravá energie a útok na solar bez zbytečných opletaček. Jejich skladby sotva kdy přesáhnou tři minuty, a když už k tomu dojde, jedná se o záverečnou Deep River, která úvodním riffem připomene klasickou pecku českých hospod Bára od Kabátů. Jejich debut se jmenuje Primitiv Blast a jsou na něm kompozice jako Drinking Man, Wasted Prayer anebo Zipper Tripper. Nasraný vlčák na obalu mluví za vše, podtrženo labelem Tee Pee Records, který pod sebou sdružuje to nejzajímavější z moderních mániček, a za pravdu tomu dává legendární stonerrocková kapela Fu Manchu, která letos na podzim přivezla The Shrine do Evropy jako předkapelu na svém turné.
Medvěd udává pivní level 3.5 / 5 a level zhulenosti 1.5 / 5.
Dušan Šuster 29.06.2023
Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.
Jan Krejča 24.03.2023
Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.
redakce 15.03.2023
Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.
redakce 14.03.2023
Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.
redakce 13.03.2023
Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.
Jakub Koumar 28.09.2022
Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.
Evžen Muller 25.06.2022
Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?
redakce 03.06.2022
EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.
redakce 05.05.2022
Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.
redakce 02.03.2022
Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?