Články / Profily

Medvědovo psychrockové okénko II: Tomáš Palucha

Medvědovo psychrockové okénko II: Tomáš Palucha

Jakub Ďuraško | Články / Profily | 05.01.2013

Tomáš Palucha je hodně zavádějící jméno pro kapelu. Jméno z plakátu na řevnickou Portu nebo Folkový kvítek nebo Struny podzimu. Být tomu o čtyřicet let zpátky, asi by si Tomáš Palucha notoval s kolegy folkaři na trampských LP kompilacích Trampská Romance, Druhá Trampská Romance či Potlach V Údolí Oddechu a Děsu. Vojta Kiďák Tomáško by si nejspíš rval vlasy závistí, že mu rodiče tehdy u splavu přiřkli zrovna tohle jméno a nemohl se do strun opírat coby Tomáš Palucha. Ostatně co jiného asi tak dělat s takovým jménem? Průvodčího na zapadlé šumavské železniční lince? Tam by ale byla nasnadě hrozba inspirace šumavskými hvozdy, a tak by si drahý Palucha nakonec tu kytaru do ruky vzal, i kdyby nechtěl. S tímhle jménem...

V roce 2012 je pravda mnohem prozaičtější a Palucha vlastně není jeden, ale dva, a ještě je to tak, že ten jeden je Jan Tomáš a Palucha je křestním jménem Libor. Geniálním spojením příjmení pak vznikl Tomáš Palucha, ale ani tady divná hádanka nekončí, naopak! Příjmení prvního je klasické české křestní jméno, takže obyčejný pan nenápadný. A Palucha? Cože? On se někdo jmenuje Palucha? Schválně si to zadejte do vyhledávače. Kromě několika obskurních odkazů na polské rapové servery a moravskou kapelu My Funeral už vám to najde jen odkaz na bandcamp téhle kapely. Takže pan výjimečný. Ale nezpívá ani Tomáš, ani Palucha.

Zjednodušeně jsou Tomáš Palucha o souhře dvou kytar, ale celé to obejmout a pochopit není úplně snadné, a i když se vám to hned tak (třeba) docela nepovede, určitě si všimnete, že z Tomáše Paluchy mluví ohromná spousta naděje. Já nerad píšu o hudbě tímhle stylem, ale o muzice, která má takovouhle hloubku (ufff), je to asi nutné. A i když se to Tomáš Palucha snaží maskovat za názvy skladeb jako Join the Love Gang nebo Tichá Dohoda a hrajou to spíš na image typu vyčazená pohoda, je to tam.

Zdaleka nejlépe charakterizuje samotnou hudbu Tomáše Paluchy úvodní fotka, kterou mají vystavenou na bandcampu. Chlapík v saku stojí kdesi na poušti a chystá se kamsi odpálit golfový míček (možná na camperskou komunitu, která vyčuhuje na obzoru). Proč, to já netušim. Třeba ho unavil život a nenapadlo ho nic lepšího. Ale určitě to není naposledy, co o něm slyšíme. Stejně tak jako skladby Tomáše Paluchy, které vždycky začnou, pomalu se šinou, ale k vyvrcholení nikdy nedojdou. To je teprve daleko na cestě. Není vůbec jasné, jak moc daleko. A není vůbec nutné, aby to bylo rychle (což tempo práce Tomáše Paluchy vlastně vylučuje). Určitě o něm ale uslyšíme.

Medvěd udává pivní level 0 / 5 (tohle je spíš level „whisky u krbu“ 4.5 / 5) a level zhulenosti 4.5 / 5.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace