Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko IV: Diminished Men

Medvědovo psychrockové okénko IV: Diminished Men

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 02.02.2013

„Už jsi někdy slyšel o Diminished Men?“ zeptal se mě kdysi Toby na turné s Kayo Dot v reakci na provalení mojí záliby v italské filmové hudbě. „Neslyšel.“ Samozřejmě. Diminished Men si lebedí v obskuritě, a to už od roku 2005, kdy se v jedné seattleské zkušebně sešli bubeník Dave Abramson a kytarista Steve Schmitt a dali naplno průchod lásce ke spaghetti westernu, surf rocku, italské kriminálce, etnické hudbě, improvizovanému jazzu a, nebojme se toho, i troše klezmeru.

Surfrocková nálada je pro Diminished Men výchozí. Ze Seattlu do Tacomy je to nějakých 32 mil a právě tam ke konci padesátých a v průběhu šedesátých let vznikaly houfy kapel ovlivněné čerstvě vznikajícím surf rockem. Diminished Men mají oproti nim jednu velkou výhodu – téměř padesátiletou evoluci rockové a avantgardní hudby, o to větší rozhled a především přízeň s filmovou hudbou, která jejich tvorbě dodává na dramatičnosti, jež před půl stoletím ještě nebyla úplně v módě.

Mimo zkušebnu a studio Diminished Men moc akční nikdy nebyli. Od roku 2005 vydali šest nahrávek a množství koncertů odhaduji přibližně na trojnásobek vydaných alb, většina z nich navíc proběhla v jejich domovském městě, které se pyšní houževnatou a pilnou hudební scénou, a zcela bez pochyb lze říct, že většina návštěvníků jejich koncertů byli a jsou pravděpodobně jen další lokální muzikanti.

O nějakém neúspěchu ale není řeč. Diminished Men nikam nespěchají a na nic netlačí a svůj hudební projekt drží spíše v teoretické a studiové rovině. Ostatně hnací motor kapely, Dave Abrams, je jinak na roztrhaní, pravidelně se prohání Evropou a Amerikou v kapele svého věrného parťáka a legendárního zvukového inženýra Randalla Dunna Master Musicians of Bukkake (např. letos v květnu), hostuje na deskách Secret Chiefs 3, Timba Harrise či Grails. Desky Shadow Instrumentals a Capnomancy navíc vyšly na labelu Abduction Records Alana Bishopa, zakladatele kapely Sun City Girls a dobrodružného vydavatelství Sublime Frequencies, specializovaného na field recordings a obskurní zvuky a nahrávky celého světa. Kdo projde jeho sítem, prošel zaslouženě.

Mimo Abduction si Diminished Men svoje nahrávky vydávají i na vlastním labelu Bowels of Lunacy, tam vyšla jejich prvotina a pak pátá deska Six O'Clock Baby, ale především i dvě kazetové nahrávky, American Volume Swells vol. I & II, jejichž náklad okamžitě zmizel a dnes patří k vyhledávaným raritám stejně jako Shadows Instrumentals, která se vyprodala a její znovuvydání se chystá na letošní květen.

To už je ale trochu příliš pozdě, aby si ho mohla koupit hrstka evropských fanoušků. Diminished Men se totiž poprvé vydali takzvaně „across the pond“ a již začátkem února nás poctí svoji návštěvou, 3. února v Českých Budějovicích v klubu Kredance (jako součást průběžného festivalu Ostinato) a 4. února v klubu Boro v Brně! Pokud můžete, doporučuji jedno z těchto vystoupení navštívit, jednoho dne na ně nejspíš budete vzpomínat jako na něco výjimečného a nikdy nezopakovaného.

Info

Koncerty Diminished Men v Čechách:
3. 2. 2013 České Budějovice @ Osvěžovna Kredance
4. 2. 2013 Brno @ Klub Boro

Diminished Men (usa)
www.diminishedmen.com
www.suncitygirls.com/abduction

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Medvědovo psychrockové okénko XXIV: Stárnoucí součást stroje

Jakub Ďuraško 08.04.2019

Husarský kousek se povedl vydavatelství Samuel Records, když vytáhl na světlo nikdy nevydanou nahrávku Nesoučást stroje.

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Jakub Ďuraško 08.01.2019

Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu.

Medvědovo psychrockové okénko XXII.: O léčivých účincích Ormus

Jakub Ďuraško 18.09.2018

Jedná se sice o projekt zahraniční, americký, nicméně vyšel na pardubickém experimentálním labelu Obsedante!, a je to perfektní doklad jeho výtečného žánrového rozpalu.

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai (II.)

Jakub Ďuraško 30.01.2015

Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. V Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně...

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Jakub Ďuraško 29.01.2015

Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna.

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Jakub Ďuraško 08.07.2014

... vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead.

Medvědovo psychrockové okénko XIX: Secret Museum of Kind Men

Jakub Ďuraško 16.02.2014

Secret Museum je fascinující kompilace, která mapuje hudební tradicionály světových etnik datovaných mezi roky 1925 až 1948.

Medvědovo psychrockové okénko XVIII: Body/Head - Coming Apart

Jakub Ďuraško 11.01.2014

Když se před dvěma lety rozpadla ikona indie rocku Sonic Youth, vyvolalo to širokou škálu reakcí od mentálních breakdownů...

Medvědovo psychrockové okénko XVII: Destruction Unit živě

Jakub Ďuraško 26.10.2013

Nejde o partičku bubáků ze Skandinávie, které zmátla nekonečná noc a přiměla je k obscénnostem s warpaintem na ksichtě.

Medvědovo psychrockové okénko XV: Spider Fever a Mario Rubalcaba

Jakub Ďuraško 24.08.2013

Clikatat Ikatowi, Black Heart Rebellion, Sea of Toms, Rockets from the Crypt, Hot Snakes. Mario Rubalcaba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace