Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko IX: Teeth of the Sea

Medvědovo psychrockové okénko IX: Teeth of the Sea

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 13.04.2013

Asi by se to příliš neslučovalo s tradicí, kdybych k Teeth of the Sea neměl nějakou historku z turné. Tahle je ze srpna 2009. Teeth of the Sea dělali předkapelu Oneida na anglické části jejich turné. Tehdy začínali a jediným pojítkem mezi nimi a Oneida byl prapůvodní label Rocket Recordings, který v roce 2003 vydal jejich klasiku Anthem of the Moon a vzal si do parády i Teeth of the Sea s jejich debutem Orphaned By the Sea. Slovo dalo slovo a společným koncertům v Londýně (tady hráli i Mugstar), Manchesteru a Bristolu nestálo nic v cestě.

Moje nejvýraznější vzpomínka na TOTS je bezpochyby na první setkání a na moment, kdy vylezli ze svého omláceného LDV Convoye (naprosto nejklasičtější britská dodávka, kterou vlastní nebo se dopravuje většina lokálních DIY kapel). Pokud si prohlédnete přiložené foto, asi mi dáte za pravdu, že TOTS mají všechny rysy vhodné k tomu být kapelou a pokud byste si v britském pubu měli vybrat stůl, u kterého sedí kapela (teď možná budete kontrovat otázkou „Kdo v Anglii nemá kapelu?“), bezpochyby by byl ideálním adeptem ten, u kterého se nad čtyřmi lahváči Newcatle Brown Ale hrbí uhlazený elegán, perverzní nerd, mod a všemu dominuje vyzáblá verze Johna Lyndona pro dnešní generaci. Čtveřice chlapíků, která nedává balíček s tabákem nikdy z ruky a nutně tak tráví víc času před klubem než uvnitř, mě okamžitě zaujala, ale zlom přišel až s prvním koncertem.

Mad Max

Intenzivní masa dobře zorganizovaného vlnobití, zvláštní světla, kytarista ve vytahaném tílku (jo, to ten Lyndon), který hraje celý koncert v mírně bolestné křeči. TOTS dokázali naprosto skvěle vybalancovat dlouhé ambientní momenty s gradujícími melodickými mikropasážemi, které přicházely tak zřídka, že když už k tomu došlo, bylo těžké nedostat intenzivní husinu. Výchozí ale byla jednolitá atmosféra, která posluchače dokázala lapit ve zvláštním bezčasí a po nějakých 35ti minutách ho bez varování vyplivnout. Jediná myšlenka, která ve mně po koncertě zůstala, byla vzpomínka na první dva díly Šíleného Maxe. Tenhle zvláštní desert rock by byl pro putování Maxe a jeho vořecha postapokalyptickým světem ideální, právě i proto, že sám Šílený Max je obestřený atmosférou zvláštního bezčasí a nevědomí, podobně jako nahrávka a koncerty TOTS.

Od našeho setkání uplynuly už téměř čtyři roky. Teeth of the Sea mezi tím svoji diskografii doplnili o desku Your Mercury a EP Hypnoticon. Rocket Recordings navíc v těchto dnech vydávají Orphaned By the Sea poprvé na vinylu.

Info

A 16. dubna se Teeth of the Sea objeví poprvé v České republice. Zahrají v pražském klubu 007 (v režii TJ Praha>, společně s The Cosmic Dead, skotským krautrockem a Hawkwind worship bandem)!

www.teethofthesea.blogspot.com
www.rocketrecordings.blogspot.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články