Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko IX: Teeth of the Sea

Medvědovo psychrockové okénko IX: Teeth of the Sea

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 13.04.2013

Asi by se to příliš neslučovalo s tradicí, kdybych k Teeth of the Sea neměl nějakou historku z turné. Tahle je ze srpna 2009. Teeth of the Sea dělali předkapelu Oneida na anglické části jejich turné. Tehdy začínali a jediným pojítkem mezi nimi a Oneida byl prapůvodní label Rocket Recordings, který v roce 2003 vydal jejich klasiku Anthem of the Moon a vzal si do parády i Teeth of the Sea s jejich debutem Orphaned By the Sea. Slovo dalo slovo a společným koncertům v Londýně (tady hráli i Mugstar), Manchesteru a Bristolu nestálo nic v cestě.

Moje nejvýraznější vzpomínka na TOTS je bezpochyby na první setkání a na moment, kdy vylezli ze svého omláceného LDV Convoye (naprosto nejklasičtější britská dodávka, kterou vlastní nebo se dopravuje většina lokálních DIY kapel). Pokud si prohlédnete přiložené foto, asi mi dáte za pravdu, že TOTS mají všechny rysy vhodné k tomu být kapelou a pokud byste si v britském pubu měli vybrat stůl, u kterého sedí kapela (teď možná budete kontrovat otázkou „Kdo v Anglii nemá kapelu?“), bezpochyby by byl ideálním adeptem ten, u kterého se nad čtyřmi lahváči Newcatle Brown Ale hrbí uhlazený elegán, perverzní nerd, mod a všemu dominuje vyzáblá verze Johna Lyndona pro dnešní generaci. Čtveřice chlapíků, která nedává balíček s tabákem nikdy z ruky a nutně tak tráví víc času před klubem než uvnitř, mě okamžitě zaujala, ale zlom přišel až s prvním koncertem.

Mad Max

Intenzivní masa dobře zorganizovaného vlnobití, zvláštní světla, kytarista ve vytahaném tílku (jo, to ten Lyndon), který hraje celý koncert v mírně bolestné křeči. TOTS dokázali naprosto skvěle vybalancovat dlouhé ambientní momenty s gradujícími melodickými mikropasážemi, které přicházely tak zřídka, že když už k tomu došlo, bylo těžké nedostat intenzivní husinu. Výchozí ale byla jednolitá atmosféra, která posluchače dokázala lapit ve zvláštním bezčasí a po nějakých 35ti minutách ho bez varování vyplivnout. Jediná myšlenka, která ve mně po koncertě zůstala, byla vzpomínka na první dva díly Šíleného Maxe. Tenhle zvláštní desert rock by byl pro putování Maxe a jeho vořecha postapokalyptickým světem ideální, právě i proto, že sám Šílený Max je obestřený atmosférou zvláštního bezčasí a nevědomí, podobně jako nahrávka a koncerty TOTS.

Od našeho setkání uplynuly už téměř čtyři roky. Teeth of the Sea mezi tím svoji diskografii doplnili o desku Your Mercury a EP Hypnoticon. Rocket Recordings navíc v těchto dnech vydávají Orphaned By the Sea poprvé na vinylu.

Info

A 16. dubna se Teeth of the Sea objeví poprvé v České republice. Zahrají v pražském klubu 007 (v režii TJ Praha>, společně s The Cosmic Dead, skotským krautrockem a Hawkwind worship bandem)!

www.teethofthesea.blogspot.com
www.rocketrecordings.blogspot.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Medvědovo psychrockové okénko XXIV: Stárnoucí součást stroje

Jakub Ďuraško 08.04.2019

Husarský kousek se povedl vydavatelství Samuel Records, když vytáhl na světlo nikdy nevydanou nahrávku Nesoučást stroje.

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Jakub Ďuraško 08.01.2019

Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu.

Medvědovo psychrockové okénko XXII.: O léčivých účincích Ormus

Jakub Ďuraško 18.09.2018

Jedná se sice o projekt zahraniční, americký, nicméně vyšel na pardubickém experimentálním labelu Obsedante!, a je to perfektní doklad jeho výtečného žánrového rozpalu.

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai (II.)

Jakub Ďuraško 30.01.2015

Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. V Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně...

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Jakub Ďuraško 29.01.2015

Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna.

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Jakub Ďuraško 08.07.2014

... vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead.

Medvědovo psychrockové okénko XIX: Secret Museum of Kind Men

Jakub Ďuraško 16.02.2014

Secret Museum je fascinující kompilace, která mapuje hudební tradicionály světových etnik datovaných mezi roky 1925 až 1948.

Medvědovo psychrockové okénko XVIII: Body/Head - Coming Apart

Jakub Ďuraško 11.01.2014

Když se před dvěma lety rozpadla ikona indie rocku Sonic Youth, vyvolalo to širokou škálu reakcí od mentálních breakdownů...

Medvědovo psychrockové okénko XVII: Destruction Unit živě

Jakub Ďuraško 26.10.2013

Nejde o partičku bubáků ze Skandinávie, které zmátla nekonečná noc a přiměla je k obscénnostem s warpaintem na ksichtě.

Medvědovo psychrockové okénko XV: Spider Fever a Mario Rubalcaba

Jakub Ďuraško 24.08.2013

Clikatat Ikatowi, Black Heart Rebellion, Sea of Toms, Rockets from the Crypt, Hot Snakes. Mario Rubalcaba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace