Jakub Ďuraško | Články / Profily | 09.03.2013
Ačkoliv jsem tam nikdy nebyl, odhaduji, že 4239 km dlouhá a průměrně jen 144 km široká Chilská republika nabízí perfektní zázemí pro stoner rockera. Nepředstavitelně dlouhá země protíná od severu k jihu čtyři geografická pásma a končí v oblasti Patagonie (doporučená četba – Paul Theroux: The Old Patagonian Express), kde ji tvoří už jen stovky ostrůvků a fjordů. Zeměpisná členitost přímořského Chile skýtá Andské pohoří (na severu Chile permanentně poseto sněhem), poušť Atacama, jedno z nejsušších míst na světě, řadu činných sopek v andském pásmu, jezerní oblast Sedmi jezer či značně zalesněnou část podél řeky Bío-Bío. Pro mě osobně je tohle trip, o magickém Santiagu s výhledem na Andy nemluvě.
Ve vstřebávání rockových vlivů nebylo Chile nikdy příliš pozadu a psychedelii se tam dařilo už s jejím nástupem na počátku 70. let. Tehdejší kapely jako Aquaturbia, Embrujo či Los Beat 4 mapuje desátý díl kompilace Love, Peace & Poetry a silné dozvuky tehdejší éry jsou v současné chilské psychedelické hudbě dobře znát i dnes. A zdaleka se nejedná jen o aktuální trend.
V dnešním díle si představíme trojici aktivních kapel z Chile a s ohledem na svou neschopnost se v rámci Medvědova okénka držet jakéhokoliv plánu, doufám, že se nejedná o poslední chilskou výpravu.
Mezi jedny z nejvysloužilejších patří čtveřice harcovníků z The Ganjas. Vznikli už v roce 1999 a dostat se ze zkušebny jim trvalo takřka dva roky. První deska spatřilo světlo až v roce 2003 a množství inspiračních zdrojů sahá od britského devadesátkového rocku (obzvlášť na vokálech je znát, v jaké dekádě The Ganjas vyrůstali) přes dub, shoegaze, stoner rock zpátky k britskému rocku, tentokrát však s poněkud zadýmeným oparem (fanoušci Petera Kembera asi tuší). Jméno kapely či názvy skladeb jako Chain Smoke rovněž dávají tušit. A zbavit se onoho nekonečně rezonujícího britpopového odéru ve zpěvu The Ganjas je nemožné.
Co se děje v Chile, není lhostejné ani zajímavému brooklynskému labelu Sacred Bones. Ten v roce 2011 vydal dvojici eponymních nahrávek kapelám Föllakzoid a The Holydrug Couple. Obě kapely jsou usazeny v Santiagu a mimo jiné vydávají i na lokálním labelu BYM (což je zkratka pro Blow Your Mind). Sacred Bones letos koncem ledna navázali na tyhle releasy a přidali do svého portfolia další dvě nahrávky obou skupin. Noctuary od THC (no vida, jaká nám to vznikla krásná zkratka) nabízí vydatnou porci (10 skladeb ve čtyřiceti minutách) vyčazené pohody, a to doslovně. Ozvěny Strawberry Fields, brazileiry, jednoduchá a krásná rytmika, lo-fi zvuk, příjemná droneová stěna v pozadí. Dvojice Ives Sepulveda a Manuel Gonzales jde spíš po zvuku a náladě než po hitovém potenciálu. Uvidíme, co s nimi udělá čas. Noctuary vzbuzuje silnou závislost, relativně prostá psychedelie utíká jak voda a na konci je chuť pustit se po ní znovu. Což ostatně dělám i teď. A bezpochyby to udělám během chvilky znovu, jen co se přesunu do kuchyně a začnu vařit večeři.
Dobrým protipólem k jednoduchosti a lo-fi atmosféře THC jsou Föllakzoid. Jejich album II na ploše pětačtyřiceti minut nabízí pětici zvukově vyladěných skladeb se silným důrazem na prog rock (poslouchej tu basu!!), space rock, kraut rock, psychedelii, desert rock a san francisco! Minimalistická nálada a značná repetitivnost jsou jasnou výhodou. Teď mě napadá, že tohle je ideální muzika k běhání a já už vím, kam si ji příště vezmu do sluchátek.
http://soundcloud.com/the-ganjas
http://follakzoid.bandcamp.com
http://theholydrugcouple.bandcamp.com
Dušan Šuster 29.06.2023
Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.
Jan Krejča 24.03.2023
Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.
redakce 15.03.2023
Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.
redakce 14.03.2023
Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.
redakce 13.03.2023
Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.
Jakub Koumar 28.09.2022
Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.
Evžen Muller 25.06.2022
Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?
redakce 03.06.2022
EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.
redakce 05.05.2022
Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.
redakce 02.03.2022
Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?