Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XXII.: O léčivých účincích Ormus

Medvědovo psychrockové okénko XXII.: O léčivých účincích Ormus

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 18.09.2018

Na české scéně se během posledních pár měsíců vyskytlo svojí povahou několik nenápadných, ale o to intenzivnějších kazetových titulů, a bylo by škoda, kdyby unikly vaší pozornosti. Proto vítejte po tisíci dnech zpět. Medvědovo psychrockové okénko se za zvuku vrzajících pantů znovu otvírá.

Jako první musí přijít na přetřes titul Negentropy od projektu Ormus, protože frekvence, s jakou se mi točí v kazeťáku, už je bezmála ubíjející. Jedná se sice o projekt zahraniční, americký, nicméně vyšel na pardubickém experimentálním labelu Obsedante!, a je to perfektní doklad jeho výtečného žánrového rozpalu. Loni zabodoval skvostným debutem Zvukem+++ dua Lionel Dixit (jehož polovičkou je Martin Šafář, který vydavatelství provozuje), pohybujícího se na vlnách noisu, free jazzu a breakcoru, což byla zároveň jedna ze zásadních desek toho roku. K nalezení jsou na Obsedante! ovšem i další žánrové kousky od noisecoru přes psychedelic rock až po kontemplační acid jazz a milovníkům extrémů a diverzity bude určitě stát za to prozkoumat jeho anály.

Nyní už k Ormus samotné, která svým názvem odkazuje k fiktivní látce údajně objevené v sedmdesátých letech, mající mocné, např. léčivé účinky. Za projektem stojí Ashley Spungin, tvrdá bubenice, kterou si české publikum vybaví především ze znamenitých koncertů dvojice Insect Ark, za oceánem je pak k vidění např. v drone metalovém blázinci Taurus. V oregonském Portlandu, kde je Ashley doma, se věnuje výrobě jedinečných elektronických instrumentů, oscilátorů, vokálních procesorů a drone generátorů. Nahrávka Negentrophy, kterou připravila pro Obsedante!, je pak v podstatě manifestem funkčnosti vlastnoručně vyrobených nástrojů. Manifest je to silný, především co se atmosféry týče. Zvonivý drone plný oscilujících zvuků, doplněný zaříkadly a až éterickými vokály nebere žádné zajatce. Build up alba je velmi hrubý a už od první skladby jsou znát silné tendence vymáchat posluchače v atmosféře, která nejvíc připomíná průlet Los Angeles budoucnosti, resp. tak jak ho známe z obou dílů Blade Runnera.

Jen zhruba půlhodinová nahrávka má sílu smrštit čas a konec přichází vždy až příliš brzo. Existuje na to jenom jeden lék – otočit kazetu a poslouchat znova. V průběhu psaní a přípravy tohohle textu jsem to tak udělal třikrát, vypil jedno kafe, potěšil se skleničkou skotské a teď se musím postavit k zásadnímu rozhodnutí: bude můj večer pokračovat sledováním videokazety Žabí teror, nebo streamem zrestaurovaného Andreje Rubleva.

Milovníci experimentální elektroniky a hypnotického invazivního dronu se rozhodovat nemusí: Negentropy je must have ve vaší sbírce. Kupujte, dokud kazety jsou, protože pokud dobře vím, tak jich moc není. A dobrá zpráva na závěr: Ormus by se měla objevit na několika českých koncertech. Za jak dlouho to bude, nevíme. Snad za týden. Snad za den. Snad za osm let.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Medvědovo psychrockové okénko XXIV: Stárnoucí součást stroje

Jakub Ďuraško 08.04.2019

Husarský kousek se povedl vydavatelství Samuel Records, když vytáhl na světlo nikdy nevydanou nahrávku Nesoučást stroje.

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Jakub Ďuraško 08.01.2019

Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu.

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai (II.)

Jakub Ďuraško 30.01.2015

Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. V Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně...

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Jakub Ďuraško 29.01.2015

Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna.

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Jakub Ďuraško 08.07.2014

... vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead.

Medvědovo psychrockové okénko XIX: Secret Museum of Kind Men

Jakub Ďuraško 16.02.2014

Secret Museum je fascinující kompilace, která mapuje hudební tradicionály světových etnik datovaných mezi roky 1925 až 1948.

Medvědovo psychrockové okénko XVIII: Body/Head - Coming Apart

Jakub Ďuraško 11.01.2014

Když se před dvěma lety rozpadla ikona indie rocku Sonic Youth, vyvolalo to širokou škálu reakcí od mentálních breakdownů...

Medvědovo psychrockové okénko XVII: Destruction Unit živě

Jakub Ďuraško 26.10.2013

Nejde o partičku bubáků ze Skandinávie, které zmátla nekonečná noc a přiměla je k obscénnostem s warpaintem na ksichtě.

Medvědovo psychrockové okénko XV: Spider Fever a Mario Rubalcaba

Jakub Ďuraško 24.08.2013

Clikatat Ikatowi, Black Heart Rebellion, Sea of Toms, Rockets from the Crypt, Hot Snakes. Mario Rubalcaba.

Medvědovo psychrockové okénko XIV: Zprávy z Noise Party V.

Jakub Ďuraško 12.07.2013

Noise Party V., kemp Rechle u Prachatic, 28./29. června, organizace zodpovědná: Noise Assault Agency Budweiss.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace