Články / Recenze

Mefjus: techno, nebo neurofunk?

Mefjus: techno, nebo neurofunk?

Vadim Petrov | Články / Recenze | 17.03.2016

Planeta Země při loňských Drum & Bass Arena Awards konečně dohnala neuropionýra Mefjuse a zaslouženě ocenila jeho debut Emulation jako desku roku. Mefjus už mezitím dávno rube parkety VIP (variation in production) verzemi nezaměnitelné Suicide Bassline a na první pohled nevinné Continuous. Ty spolu se čtyřmi remixy vychází na jeho novém EP. Suicide Bassline konečně dostála svému jménu – v původní verzi byl sebevražedný spíš beat než basa, v případě VIP jde ale o neutuchající basovou palbu.

Kdo se byl podívat v lednu ve Stormu na b2b Mefjuse a Rida, tuší, jakým směrem se vydala Continuous VIP – odlehčená skladba s citlivostí příznačnou spíš pro techno než pro neurofunk se proměnila v halftime behemota, jehož jako břitva ostré pařáty v podobě dvou různě laděných virblů cupují realitu a nechávají za sebou kusy fyzikálních formulí, ze kterých se archeologové jen s námahou snaží sestavit obraz předchozí civilizace.


Druhou část desky tvoří remixy od slibných jmen Audio, Insideinfo, Ed Rush a Rawtekk. Ed Rushův připomíná jump up, jen místo poskakování by člověk spíš dupal zelí, až se kolem šíří gravitační vlny. Podobně zněla donedávna tvorba Audia, ten se ale na svých několika posledních EP vydal cestou spíš technickou než surovou. Jeho remix Godzilly ft. Dope DOD je příjemný mix agresivně znějícího hip hopu a energického techstepu a upřímně mi přijde lepší než originál.

Na pomezí mezi Godzillou a Continuous VIP stojí remix od Rawtekk. Celý halftime jsou v podstatě jen brutální hiphopové beaty a když svou troškou přispěje dobrý MC, pak člověk neví, co sledovat – slova? basu? kam zmizel virbl? najednou jsou tu tři!


Poslední z jmenovaných je Insideinfo, který s Mefjusem v létě vydal nezapomenutelný single Footpath/Leibniz. Hned následoval single Pulsation a navazuje remixem Expedition, který z celé desky vystupuje asi nejméně.

Celkově se nedá mluvit o desce na domácí poslech – zejména VIP jsou příliš nahlas a ztrácí dynamiku. Ostatně tak asi nebylo EP ani zamýšleno, jde spíš o materiál pro DJe.

PS: Překvapilo mě, jak málo bylo EP zastoupeno na zimním Let it Roll. Třeba Suicide Bassline jsem slyšel jednou, a to v původní verzi. Možná jsem byl na špatných stagích, možná si toho málo pamatuju a možná bude zase chvíli trvat, než svět dožene Mefjuse.

Info

Mefjus – Emulation – The Remixes (Critical, 2016)
www.soundcloud.com/mefjus

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace