Články / Recenze

Megalit megalitům (Steve von Till)

Megalit megalitům (Steve von Till)

Tomáš Kaňka | Články / Recenze | 01.10.2017

OHODNOŤTE DESKU

Steve von Till po loňském písničkaření a další porci bahna s Neurosis pokračuje směle dál. Pro letošek tu máme nového Harvestmana. Třetího řadového, toho, který přichází po sedmi letech studiové odmlky.

Pauza je to na Tillovy workoholické poměry dlouhá, s revolucí v kontextu diskografie však novinka Music for Megaliths nepřichází. Filozofie zůstává stejná, zvuk do jisté míry též. I nyní se setkáme s psychedelickou mlhou, s venkovem, přírodou, mystičností. Přesto se nový Harvestman prezentuje jinak než ten raný. Působí rozvážněji, uceleněji a krom všeho přichází oděn do doposud nejpřesvědčivějšího obalu.

Jak novinkové Music for Megaliths jednoduše vystihnout? Je tajemné. Od prvních tónů až po ty poslední disponuje ucelenou atmosférou z kategorie ponurých, přesto ne nutně negativních. Ano, tajemno bude to správné slovo. Tajemno opřené o mýty, rustikální ozvěny, rituály.


Málomluvná hudba plyne bez rušivých prvků, bez vybočujících skladeb. Daleko spíš než na vývoj písní se Harvestman soustředí na gradaci celku. V první třetině převažuje trpělivě plynoucí droning – místy se dá mluvit o uhrančivosti, jindy o přílišném vzduchoprázdnu, v němž není co objevovat. S postupem času nastupuje stále znatelnější gradace, nejprve se přidává rytmika a v předposlední skladbě (Sundown) dokonce hrátky s hlukem. Ne však za cenu ničení atmosféry, střídmě.

Skladby nejsou nabité množstvím použitých motivů, hlavní téma neprochází velkým počtem obměn, ovšem sugestivní atmosféře to nic neubírá. Soudržnosti materiálu napomáhá i střízlivě zvolená stopáž, především její zásluhou se dají méně intenzivní místa strávit a nezanechávají dojem přebytečné vaty. Tillem oslovené megality tak můžou být spokojeny, ze svých míst se ale nepohnou.

Info

Harvestman - Music for Megaliths (Neurot Recordings, 2017)
www.harvestman.bandcamp.com/album/music-for-megaliths

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Třikrát a dost? (Temples)

Veronika Myšková 20.11.2019

Hot Motion uvádí stejnojmenná písnička, která zní podobně jako předchozí singly, včetně prvků garážového rocku typických pro The Horrors či The Black Keys.

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Jiří Vladimír Matýsek 19.11.2019

Finále v podobě tandemu Thankful a I Need a Hero spolehlivě patří k tomu nejlepšímu, co Beth Hart coby autorka a interpretka vytvořila.

Život přichází (The Comet Is Coming)

Jakub Koumar 18.11.2019

The Comet Is Coming si pohrávají s kosmickými zvuky a afrofuturistickým vizionářstvím Sun Ra (Lifeforce I), s nimiž si King Shabaka měl tu čest zahrát.

Zpověď rebelky elektropopu (Tove Lo)

Veronika Svrčinová 14.11.2019

Je to pořád elektropop, ale už nestaví na prostě líbivých a opakovaných melodiích. Tentokrát si Tove Lo s hudbou vyhrála, přidala dynamiku, složitější kompozice, hlubší texty.

Promyšlená porce podzimní mizérie (The Lumineers)

Anna Valentová 05.11.2019

Skladby na albu III jsou seřazené za sebou tak, že postupně vypráví životní příběhy tří členů rodiny Sparksových, jejichž předobrazy nacházeli autoři ve svém okolí.

Vnitřní dítě Jacoba Colliera

Karolina Veselá 04.11.2019

Během následujících dvou let vydá nové čtyřalbum, projekt padesáti skladeb nesoucí název Djesse. Ten evokuje Collierovy iniciály, ale prý jde o náhodu.

Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky

Jakub Šíma 02.11.2019

Laterna magika je multimediální fenomén, který již od počátečního úspěchu na výstavě Expo 58 v Bruselu poutal pozornost nejen české, ale i světové veřejnosti.

Kdo tady co posral? (Mucha)

Adéla Poláková 29.10.2019

Pro novou desku Muchy je příznačná fúze žánrů, prolínání jazyků a vypůjčování si jak melodií, tak slov odjinud.

Nejsem mladý a nejsem starý (TaxiWars)

maxim 27.10.2019

Oproti předchozím deskám TaxiWars je Artificial Horizon lehčí, více se tančí, více se fouká kouře na parket, ubylo hřmotnosti, důrazu, aniž by kapela ztratila groovy.

Za hranice harmonie a zpět (Thurston Moore)

Vojtěch Březík 22.10.2019

Spirit Counsel je dostatečně stravitelné album, aby se do něj mohli ponořit i ti Mooreovi příznivci, kteří preferují jeho konvenčnější písňovou tvorbu.