Články / Recenze

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský | Články / Recenze | 12.02.2023

Superman je společně s Batmanem o parník nejvýznamnější postavou komiksového molochu DC. Obě postavy patří k tomu základnímu nejen ve světě komiksu, ale v globální popkultuře obecně. Všichni ví, co znamená stylizované S i netopýří ikonka.

Komiksoví autoři, kteří s těmito superhrdiny pracovali, museli vždy bojovat se spoustou kanonických omezení a očekávání. Teda až do 80. let minulého století, kdy Frank Miller řekl dost a stvořil stárnoucího Batmana v Návratu temného rytíře a Alan Moore poslal Supermana pryč v příběhu Co se stalo s mužem zítřka. Otevřel se tak prostor pro mnohem sofistikovanější a vyspělejší zpracování.

O dekádu později zažila svůj tvůrčí vrchol dvojice tvořená scenáristou Jephem Loebem a výtvarníkem Timem Salem. Ti ve svém díle Dlouhý Halloween a Temné vítězství dokonale vytěžili všechny možnosti, které nabízela postava Batmana. Sedmadvacetidílná sága se stala určující pro všechny následné příběhy (komiksové i filmové) s netopýřím mužem. Mezi těmito komiksy si dvojice odskočila ještě k Supermanovi, aby vystřihla majstrštyk V každé roční době.

V tomto čtyřdílném komiksu rozděleném podle ročních období sledujeme Supermanovy konce ve Smallvillu a začátky v Metropolis. Scenárista Loeb se až tak nezajímá o Supermanovy schopnosti, ale pouští se do psychologické drobnokresby superhrdiny. Podstatou Supermana podle něj totiž není, kolikrát na hlavu porazí superpadouchy, ale jak se dokáže vyrovnat s faktem, že zkrátka nemůže pomoct všem, že i přes své nadpozemské schopnosti neumí zachránit všechno a všechny.

Subtilnost Loebova příběhu dokonale zhmotňuje kresba Tima Salea. Ten s oblibou používal velmi tradiční podoby superhrdinských kostýmů, ať už šlo o Batmana, Supermana či Spider-Mana, přesto je jeho Superman jiný. Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Sale pracuje s tenkými linkami a podle potřeby s podrobným vykreslením i hyperbolickou zkratkou a nedotažením obrysů. Nejen Superman, ale i jeho hlavní protivník Lex Luthor jsou zádumčiví a zachmuření. Sale často používá velkých panelů, na kterých hrají prim postavy a jejich emoce.

Superman: V každé roční době je v tomto svazku z řady Legendy DC doplněn několika kratšími příběhy. A bez sebemenších pochyb jde o jedno ze základních děl superhrdinského žánru. Není to akcí nadupaná jízda, mnohem víc svou stavbou připomíná modernistické romány. Jde pod povrch postav, což je pro komiksy tandemu Loeb - Sale typické.

Info

Jeph Loeb, Tim Sale - Superman: V každé roční době (Crew, 2022, 224 stran, překlad Ľudovít Plata)
web

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace