Články / Sloupky/Blogy

Ment 2017 III.: Full Moon selekce

Ment 2017 III.: Full Moon selekce

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 30.01.2017

Jak jsme už říkali, do Lublaňe se zatraceně těšíme. Hlavně proto, že o Mentu básní snad každý, kdo se ho účastnil, ať už je to běžný návštěvník, muzikant, nebo novinář. Tahle shoda je mnohem vzácnější, než by se mohlo zdát. Ment se odehrává v klubech po celém městě, v kině zvaném Šiška nebo vyřazené městské elektrárně, hlavní hvězdou jsou nejspíš američtí Deerhoof, případně anglická dvojice Heymoonshaker a zahrají si i naši Please the Trees nebo slovenští The Ills. Poté, co jsme si připomněli To nejlepší z prvních dvou ročníků a navázali několika odkazy na místní kapely, si dejme pár skromných tipů z letošního programu, po akci si řekneme víc.

The Jack Wood (Rusko)
Tomsk je sakra daleko a upřímně, není tam moc vlídně. Většinu roku je zima, a když není zima, tak prší, o průměrné roční teplotě (0,9 °C) se bavit raději nebudeme. Trojice The Jack Wood pochází právě odtamtud, jejich hudba je podobně nevlídná a houževnatá, na slovo zábava okamžitě zapomeňte. Jména spolupracovníků taky nejsou k zahození - Richard Hell, Marc Ribot, Le Tigre nebo Pussy Riot a rozhodně zkuste jejich třetí album s názvem, který hovoří za vše. Ritual.


Persons from Porlock (Slovinsko)
Místní odborníci pasují tuhle čtveřici do role jedné z největších nadějí slovinské scény a podle alba Things People Don't Like nebo zbrusu nového singlu Bad FanFiction s tím nelze než souhlasit. Hutný postpunk s psychedelickými přesahy a jedna z akvizicí místního aktivního labelu ZARŠ.


Jonathan Poneman (USA)
Tohle bude možná zážitek z největších – jednou ze zásadních osobností vystupujících v rámci konferenční části bude Jonathan Poneman, jeden ze zakladatelů legendárního labelu Sub Pop, který se podepsal na nás všech, ať už chceme, nebo ne. Rozhovor s Ponemanem povede Richard J. Foster, zástupce famózního serveru The Quietus.


Raketkanon (Belgie)
Belgičtí Raketkanon by se klidně mohli jmenovat katastrofa, možná by to jejich pódiové prezentaci odpovídalo více. Tedy ne snad že by jejich show byla tragická, spíš jde o zážitek jaksi apokalyptický. Málokterý klub po jejich návštěvě vypadá stejně jako před ní, uvidíme, co předvedou v Lublani. Zběsilý noise s kořeny v devadesátých letech (vzpomeňte na The Jesus Lizard nebo kapely od Amphetamine Reptile), třetí album na spadnutí.


The Sweet Release of Death (Holandsko)
Trojice z holandského Rotterdamu vedená zpěvačkou Aliciou Breton Ferrer svůj ryčný noise zjemňuje křehkými popovými melodiemi a refrény, v některých momentech její skladby gradují ve strmých shoegazeových plochách. Eponymní druhé album vyšlo v říjnu loňského roku a opravdu se jich musíme zeptat, proč se jedna z písní jmenuje Smutek. Tedy ne, že by tu emoci netrefili.


Warrego Valles (Slovinsko)
Poměrně čerstvé jméno lublaňské scény, tajuplná elektro trojice na síti neukazuje jedinou fotografii, prezentuje se zatím pouze logem a výtečným trackem Pow. Ale ta atmosféra! Na tohle jsme hodně zvědaví...


White Miles (Rakousko)
The Duel se jmenuje debutové album rakouské dvojice White Miles a lepší název si Medina a Lofi vybrat nemohli. Hutná kolize zemité zfuzzované kytary a razantních bicích připomene tanečnější podoby Japandroids i White Stripes; kde přesně se v Rakousku vzaly ty bluesové hloubky nám ještě budou muset vysvětlit. White Miles jsou trash, stoner i dance, tenhle souboj je skutečně nekompromisní. En garde!


Info

Ment 2017
1. – 3. února 2017, Lublaň, Slovinsko
www.ment.si

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace