Články / Sloupky/Blogy

Metla #07: Dá si někdo párek s lebkou?

Metla #07: Dá si někdo párek s lebkou?

Abbé, Viktor Palák, ScreamJay, Kremace, maxim | Články / Sloupky/Blogy | 29.01.2017

Aktuální díl seriozního antikritického kroužku Metla tentokrát zametal v říši pohádek, ale taky mezi kurvami. Jak si vysvětlit tolik animovaných klipů, nadšení pro zpocenou zkušebnu i mravokárné klepy? Náš rifflově metalový klub tentokrát vybral nové klipy At the Drive-In, Black Hole Generator, Whores., Lawrence Englishe a Code Orange. Dobré chutnání a bez povídání.

Whores. - I See You Are Also Wearing a Black T-shirt


Abbé: Záznam ze zkušebny, který mám nutkání si pouštět znovu a znovu. Nemám víc co dodat. (4)

Viktor: Když už se zapletete s kurvami, mělo by to obnášet nějaké ty tělesné tekutiny, pot a sliny, může být. A vůbec, kurvy obvykle ví, jak jít rovnou k věci. Tyhle vám ale nejenom uštědří tečku na konec, ale ještě probudí iluzi, že nepředstíraly ani jedno pohození vlasy. Po takovýchhle číslech se zakládají kapely! Jen na bouřlivější potlesk už nezbývají síly. (4)

ScreamJay: "Tak rád bych rozflákal kytáru vo repráky, ale víš kolik to zkurvený vybavení stojí?!" Jakože jsi pořád rebel, ale už o tom víc přemejšlíš, občas tě chytnou plotýnky a propocený triko je víc šichta než rock'n'roll. V devadesátkách museli vymyslet grunge, aby děcka věděli, že i podělanej život umí být děsně sexy, a Whores. tu upocenou patinu bezezbytku věřím. Má to koule, špínu na podlaze, zářivky a nirvánovskej slow motion. A na rozdíl od podobný klipový klasiky i nápaditě dynamickej střih, autenticky prožitou energii. (4)

Džana: Čeština skýtá toliko možností, jak tyhle čubky, děvky či ano, kurvy jsou to, zahrát! První anonce nového a snad i prvního LP téhle rozhodně nezačínající a pravděpodobně ani nekončící kapely se rovnou dostalo podoby zkušebnového videa. Tak se tady zapotíme, zplujem mikrák, odjebem hlavu, prokopnem blánu do Mordoru, protože přece nejde neskákat, když se dělá bordel na zkušebně. Životní zjištění a utvrzení, černý trika dycky byly, jsou a budou. A my v nich nebo bez nich! Proto si nechávali to LP na starý kolena? Pravda pravdoucí? (4)

maxim: Kurvy jsou to. (5)

Lawrence English - Negative Drone


Abbé: Jedno z mála videí, u kterého není třeba domýšlet souvislost mezi jeho názvem a tím, co je vidět. Sestřih dronových záběrů z vojenských zásahů podpořená nedohranou větou z koncertu Swans na mě působí dost odosobněně. Nepochybně to byl záměr. Chuť vzdorovat vojensko-průmyslovému komplexu, natož se jakkoliv citově angažovat, ve mě ale neprobouzí. (3)

Viktor: Nebyla to samozřejmě jen Pauline Oliveros, kdo se ve své tvorbě systematicky zabýval pozornou percepcí hudby. Pozornost k detailům a významům rád soustředí i Lawrence English a tahle ambientní lekce je toho důkazem. Téhle metle možná vypadaly struny, ale mete líp, než kdyby se dostala do rukou většině vousáčů. Doslovné? Evokativní. Jo a deska, na které to bude, se jmenuje Cruel Optimism. Následujte koncept. (4)

ScreamJay: Dronující drony, jak vysoko, tak daleko. Nemusím si na muziku sáhnout, abych věděl, jak moc je skutečná, jak špiní mezi prsty, jak se lepí k podvědomí. Negative Drone je scénář s vyrvaným prologem, odevzdaně vnímáš formu, u který ti nevnukli myšlenku, snažíš si srovnat pokřivený čakry. Znepokojivá astrální projekce, na dosah těla, daleko od duše. Suše, bezkrevně a se spoustou (ne)důležitých otázek. Tápu. (3)

Džana: Tohodle pána jsem si pustila k józe, k práci, v dobách málo hojných i roztržitých. Zvuky střetávajících se kovových ploch jsou stejně mrazivé jako povrchní pocit jistoty a z ní vyplývající zkáza, která se s drony může vynořit. A nebo se jen koukněme na paralelní světy, které nám přinášejí. Nechme se jimi zasáhnout, nechme se droním pohledem zaostřit, nevyhýbejme se mu. Poznejme, kde je hranice jeho negativní polohy a kde a na co číháme my. (3,5)

maxim: Takhle to zní, když kvete hrách. Jasně, musíte být dost blízko, ale potom je jediný okvětní plátek jako ostrá lžička, která vás oloupe na kost jedním tahem. S krásou zahrady to nemá nic společného, nemluvím o tom, že posíláte pohlednici vlastní mámě. Kurvy. (4)

Code Orange - Kill the Creator


Abbé: „Kombinace nejsou pestrý/ odstíny červený, bílý a černý” (Smack) a jako přídavek dřevní 3D animace, ze které se už, aniž bych si to kdy připustil, stalo retro. Jestli nevíte, co 4. srpna zahrát Skynetu ke dvacetinám, tady je jeden ze žhavých tipů. Za případné neblahé následky se ale zříkám jakékoliv odpovědnosti. (4)

Viktor: Volejte kněze, tady někoho posedl špatný animátor! Schizoidní muzika jako by automaticky volala po vizuálním doprovodu, který hýbe vnitřnostmi. Jak se ale cítit nepříjemně, když tu někdo o třas vašeho žaludku usiluje animací, která by nefungovala ani před patnácti lety. Vzpomínám na legendární bezobratlé z klipů Tool a vypínám obraz... a hle, najednou to docela funguje. (2,5)

ScreamJay: Kraftwerk na crash testech? Zfetovaný, schizoidní kaleidoskop s roztrženým obočím. Netuším, proč Code Orange tak strašně tlačí na pilu, a to i ve chvíli, kdy by samotný jednoduchý základ vizuálně fungoval. Bejby, prej nikdy nebude sedět v koutě, na tanečky to však tentokrát nevypadá. Stejně jako u věcí od Nails nemusíš intenzitu ošvindlovat okatou halucinací, míň dává víc. Navíc, proč ten panďulák sakra vypadá jak obrovská Toffo karamelka? Oči v píči, další kalorie, muzika je fajn. (3)

Džana: Pro velký úspěch jsme si naordinovali oranžádu znovu a je zajímavé, jak se od červenosatanské barevné škály neustoupilo. Je třeba nakopnout promo nadcházející desky, ale proč tímhle zrenderovaným/zdegenerovaným způsobem? Název klípku mluví za vše, tvůrce s tebou vyjebal, prachsprostě s tebou zatočil a nezáleží na tom, že ses mu chtěl odevzdat, za to tě ještě trochu nechal zmutovat, něco ti při tom zlámal, nechal tě obrátit v popel, ale vono nic, Fénix se nekoná, protože tady s tebou někdo co, no přece tě pocuchá znova! (2)

maxim: Jako by ten song měl dvacet minut... Prvoplánová kurvárna. (1)

At the Drive-In - Governed by Contagions


Abbé: Rok 2027 a Metropolis v podobě, v jaké si ji před bezmála sto lety Fritz Lang rozhodně nepředstavoval. Punkovější a bez vyhlídky na jakýkoliv sociální smír. Marxistické poselství ale tuto předběžnou aktualizaci přežilo stejně jako společenské zlořády, na něž upozorňuje. Bez úhony. O divákově psychické pohodě se naštěstí totéž říct nedá. (3,5)

Viktor: Nerozumím tomu zájmu, nerozumím ani rozpakům fanoušků - s At the Drive-In jsem si nikdy do náruče nepadnul a tenhle comeback na tom nic nezmění. Klip na pomezí rukodělnosti a práce robota, kterého nakrmili nepříliš zajímavými vstupními daty. Nakažlivé zhruba jako karanténa. Brzdy tomu povolili, tlačí ze všech sil - a nic moc se neděje. (2,5)

ScreamJay: Sakra, nikdy nehodnotím lyric videa. Je to skořápka, muzika musí začerstva ven, na obalu v ten moment nezáleží, jenže... S vypnutým zvukem, řek bych třeba The Prodigy, něco z The Day Is My Enemy, bez beatu ani ránu. Nebo Rage Against the Machine s dalším nafejkovaným comebackem. Se zvukem raný devadesátky, zaprášený dive in, momentálně spíš drive out. Nevěřim v legendy na zlatým podnosu, sepraný mikiny s potrhanou nažehlovačkou a slepou nostalgií. (2)

Džana: Existovaly obavy, že se bude jednat o poplácání se po rameni, kdy si všichni kolektivně řeknou, jsme pořád skvělí, jsme pořád stejní a jsme pořád stejně rebelantští. A je pravda, že na rebelii dob minulých se tady navazuje, tady se nevyšlo na sídlák s plnýma nákupníma taškama, ale spíše se šablonou a sprejem. Jenže kdo ti „nakažení“ ve skutečnosti jsou? Mocní a slavní? Netuším. Trochu mi to vkládá do úst něco ve smyslu: polichocení si devadesátkovému egu. (2)

maxim: Na tuhle kapelu si sahat nenechám, klidně vybiju celé pískoviště, kurva! Na desce budou lepší skladby, vím to. (3,5)

Black Hole Generator - Moloch


Abbé: Tvůrci nikoho nenechávají na pochybách, co oním Molochem myslí. Válku. Mocenskými strukturami a složitými matematicko-fyzikálními operacemi vytvořený iluzorní svět stvořený k tomu, aby nás mohli ovládat a proměnit v lidské bytosti. Beztvaré kusy masa. Jeden by si přál, aby ho Matrix raději býval změnil v 12V baterii. Po tomto úsporně zanimovaném a řádné zuhelnatělém opusu rozhodně. (4)

Viktor: Bjørnar Nilsen je hned po Devinu Townsendovi největším metalovým šprýmařem, z klipu jeho navrátivší se kapely Black Hole Generator to ale příliš patrné není. Že je taky hlava skopová, to je zřetelné o něco více. V téhle Metle už třetí produkt nepříliš výlučného animátora a to mám k betonovým plochám zhruba stejný vztah jako Salad Fingers ke lžičkám. Dá si někdo párek s lebkou? (3)

ScreamJay: Moloch, všepožírající modla a další osobní flešbek mezi rozbouranými kusy masa. Black Hole Generator jsou přesně ten typ blacku, co polyká skřekot, aby nebyl zas až příliš temnej, a přitom šeptem servíruje pochmurný, skličující obraz/odraz té nejtemnější stránky naší lidskosti. Parafráze bez fráze, krvavý high five, vizuální připomínka strachu, který šachuje s lidskou slabostí, proti člověku samému. Nemodlit se, vykostit a spát. Raděj s otevřenýma očima. (4,5)

Džana: Pro obohacení bych zde ráda také uplatnila jedno srovnání, a to s Masovým kašpárkem vniklým pár dekád nazpět. V tomhle případě je ale masíčko seriózní byznys a stejně seriózně je taky požíráno. Mašíruje si to tady, je přibito ke kříži, a všechno pak v Molochově chřtánu skončí. Jenže Moloch je tady spíš takový chudák, co za chvíli asi pozře i sám sebe. Cítím tady strach z nějaké dalšího myšlenkové totality, nastávající kolapsy, které tak bytostně navazují na všechny historické průsery. Pan autor z vod Roadburn zabrnkal na notu věčně aktuální lidské demence. (4)

maxim: To takhle kur vaří slepičku ve stříbrném džbánku a jde kolem bublíř: Je tadle varna povolená? zeptá se hrozivým hlasem. Kur odvětí: Rychleji tě zmáčknu, nebo nakrájím? (3,5)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.