Články / Sloupky/Blogy

Metla #07: Dá si někdo párek s lebkou?

Metla #07: Dá si někdo párek s lebkou?

Abbé, Viktor Palák, ScreamJay, Kremace, mxm | Články / Sloupky/Blogy | 29.01.2017

Aktuální díl seriozního antikritického kroužku Metla tentokrát zametal v říši pohádek, ale taky mezi kurvami. Jak si vysvětlit tolik animovaných klipů, nadšení pro zpocenou zkušebnu i mravokárné klepy? Náš rifflově metalový klub tentokrát vybral nové klipy At the Drive-In, Black Hole Generator, Whores., Lawrence Englishe a Code Orange. Dobré chutnání a bez povídání.

Whores. - I See You Are Also Wearing a Black T-shirt


Abbé: Záznam ze zkušebny, který mám nutkání si pouštět znovu a znovu. Nemám víc co dodat. (4)

Viktor: Když už se zapletete s kurvami, mělo by to obnášet nějaké ty tělesné tekutiny, pot a sliny, může být. A vůbec, kurvy obvykle ví, jak jít rovnou k věci. Tyhle vám ale nejenom uštědří tečku na konec, ale ještě probudí iluzi, že nepředstíraly ani jedno pohození vlasy. Po takovýchhle číslech se zakládají kapely! Jen na bouřlivější potlesk už nezbývají síly. (4)

ScreamJay: "Tak rád bych rozflákal kytáru vo repráky, ale víš kolik to zkurvený vybavení stojí?!" Jakože jsi pořád rebel, ale už o tom víc přemejšlíš, občas tě chytnou plotýnky a propocený triko je víc šichta než rock'n'roll. V devadesátkách museli vymyslet grunge, aby děcka věděli, že i podělanej život umí být děsně sexy, a Whores. tu upocenou patinu bezezbytku věřím. Má to koule, špínu na podlaze, zářivky a nirvánovskej slow motion. A na rozdíl od podobný klipový klasiky i nápaditě dynamickej střih, autenticky prožitou energii. (4)

Džana: Čeština skýtá toliko možností, jak tyhle čubky, děvky či ano, kurvy jsou to, zahrát! První anonce nového a snad i prvního LP téhle rozhodně nezačínající a pravděpodobně ani nekončící kapely se rovnou dostalo podoby zkušebnového videa. Tak se tady zapotíme, zplujem mikrák, odjebem hlavu, prokopnem blánu do Mordoru, protože přece nejde neskákat, když se dělá bordel na zkušebně. Životní zjištění a utvrzení, černý trika dycky byly, jsou a budou. A my v nich nebo bez nich! Proto si nechávali to LP na starý kolena? Pravda pravdoucí? (4)

maxim: Kurvy jsou to. (5)

Lawrence English - Negative Drone


Abbé: Jedno z mála videí, u kterého není třeba domýšlet souvislost mezi jeho názvem a tím, co je vidět. Sestřih dronových záběrů z vojenských zásahů podpořená nedohranou větou z koncertu Swans na mě působí dost odosobněně. Nepochybně to byl záměr. Chuť vzdorovat vojensko-průmyslovému komplexu, natož se jakkoliv citově angažovat, ve mě ale neprobouzí. (3)

Viktor: Nebyla to samozřejmě jen Pauline Oliveros, kdo se ve své tvorbě systematicky zabýval pozornou percepcí hudby. Pozornost k detailům a významům rád soustředí i Lawrence English a tahle ambientní lekce je toho důkazem. Téhle metle možná vypadaly struny, ale mete líp, než kdyby se dostala do rukou většině vousáčů. Doslovné? Evokativní. Jo a deska, na které to bude, se jmenuje Cruel Optimism. Následujte koncept. (4)

ScreamJay: Dronující drony, jak vysoko, tak daleko. Nemusím si na muziku sáhnout, abych věděl, jak moc je skutečná, jak špiní mezi prsty, jak se lepí k podvědomí. Negative Drone je scénář s vyrvaným prologem, odevzdaně vnímáš formu, u který ti nevnukli myšlenku, snažíš si srovnat pokřivený čakry. Znepokojivá astrální projekce, na dosah těla, daleko od duše. Suše, bezkrevně a se spoustou (ne)důležitých otázek. Tápu. (3)

Džana: Tohodle pána jsem si pustila k józe, k práci, v dobách málo hojných i roztržitých. Zvuky střetávajících se kovových ploch jsou stejně mrazivé jako povrchní pocit jistoty a z ní vyplývající zkáza, která se s drony může vynořit. A nebo se jen koukněme na paralelní světy, které nám přinášejí. Nechme se jimi zasáhnout, nechme se droním pohledem zaostřit, nevyhýbejme se mu. Poznejme, kde je hranice jeho negativní polohy a kde a na co číháme my. (3,5)

maxim: Takhle to zní, když kvete hrách. Jasně, musíte být dost blízko, ale potom je jediný okvětní plátek jako ostrá lžička, která vás oloupe na kost jedním tahem. S krásou zahrady to nemá nic společného, nemluvím o tom, že posíláte pohlednici vlastní mámě. Kurvy. (4)

Code Orange - Kill the Creator


Abbé: „Kombinace nejsou pestrý/ odstíny červený, bílý a černý” (Smack) a jako přídavek dřevní 3D animace, ze které se už, aniž bych si to kdy připustil, stalo retro. Jestli nevíte, co 4. srpna zahrát Skynetu ke dvacetinám, tady je jeden ze žhavých tipů. Za případné neblahé následky se ale zříkám jakékoliv odpovědnosti. (4)

Viktor: Volejte kněze, tady někoho posedl špatný animátor! Schizoidní muzika jako by automaticky volala po vizuálním doprovodu, který hýbe vnitřnostmi. Jak se ale cítit nepříjemně, když tu někdo o třas vašeho žaludku usiluje animací, která by nefungovala ani před patnácti lety. Vzpomínám na legendární bezobratlé z klipů Tool a vypínám obraz... a hle, najednou to docela funguje. (2,5)

ScreamJay: Kraftwerk na crash testech? Zfetovaný, schizoidní kaleidoskop s roztrženým obočím. Netuším, proč Code Orange tak strašně tlačí na pilu, a to i ve chvíli, kdy by samotný jednoduchý základ vizuálně fungoval. Bejby, prej nikdy nebude sedět v koutě, na tanečky to však tentokrát nevypadá. Stejně jako u věcí od Nails nemusíš intenzitu ošvindlovat okatou halucinací, míň dává víc. Navíc, proč ten panďulák sakra vypadá jak obrovská Toffo karamelka? Oči v píči, další kalorie, muzika je fajn. (3)

Džana: Pro velký úspěch jsme si naordinovali oranžádu znovu a je zajímavé, jak se od červenosatanské barevné škály neustoupilo. Je třeba nakopnout promo nadcházející desky, ale proč tímhle zrenderovaným/zdegenerovaným způsobem? Název klípku mluví za vše, tvůrce s tebou vyjebal, prachsprostě s tebou zatočil a nezáleží na tom, že ses mu chtěl odevzdat, za to tě ještě trochu nechal zmutovat, něco ti při tom zlámal, nechal tě obrátit v popel, ale vono nic, Fénix se nekoná, protože tady s tebou někdo co, no přece tě pocuchá znova! (2)

maxim: Jako by ten song měl dvacet minut... Prvoplánová kurvárna. (1)

At the Drive-In - Governed by Contagions


Abbé: Rok 2027 a Metropolis v podobě, v jaké si ji před bezmála sto lety Fritz Lang rozhodně nepředstavoval. Punkovější a bez vyhlídky na jakýkoliv sociální smír. Marxistické poselství ale tuto předběžnou aktualizaci přežilo stejně jako společenské zlořády, na něž upozorňuje. Bez úhony. O divákově psychické pohodě se naštěstí totéž říct nedá. (3,5)

Viktor: Nerozumím tomu zájmu, nerozumím ani rozpakům fanoušků - s At the Drive-In jsem si nikdy do náruče nepadnul a tenhle comeback na tom nic nezmění. Klip na pomezí rukodělnosti a práce robota, kterého nakrmili nepříliš zajímavými vstupními daty. Nakažlivé zhruba jako karanténa. Brzdy tomu povolili, tlačí ze všech sil - a nic moc se neděje. (2,5)

ScreamJay: Sakra, nikdy nehodnotím lyric videa. Je to skořápka, muzika musí začerstva ven, na obalu v ten moment nezáleží, jenže... S vypnutým zvukem, řek bych třeba The Prodigy, něco z The Day Is My Enemy, bez beatu ani ránu. Nebo Rage Against the Machine s dalším nafejkovaným comebackem. Se zvukem raný devadesátky, zaprášený dive in, momentálně spíš drive out. Nevěřim v legendy na zlatým podnosu, sepraný mikiny s potrhanou nažehlovačkou a slepou nostalgií. (2)

Džana: Existovaly obavy, že se bude jednat o poplácání se po rameni, kdy si všichni kolektivně řeknou, jsme pořád skvělí, jsme pořád stejní a jsme pořád stejně rebelantští. A je pravda, že na rebelii dob minulých se tady navazuje, tady se nevyšlo na sídlák s plnýma nákupníma taškama, ale spíše se šablonou a sprejem. Jenže kdo ti „nakažení“ ve skutečnosti jsou? Mocní a slavní? Netuším. Trochu mi to vkládá do úst něco ve smyslu: polichocení si devadesátkovému egu. (2)

maxim: Na tuhle kapelu si sahat nenechám, klidně vybiju celé pískoviště, kurva! Na desce budou lepší skladby, vím to. (3,5)

Black Hole Generator - Moloch


Abbé: Tvůrci nikoho nenechávají na pochybách, co oním Molochem myslí. Válku. Mocenskými strukturami a složitými matematicko-fyzikálními operacemi vytvořený iluzorní svět stvořený k tomu, aby nás mohli ovládat a proměnit v lidské bytosti. Beztvaré kusy masa. Jeden by si přál, aby ho Matrix raději býval změnil v 12V baterii. Po tomto úsporně zanimovaném a řádné zuhelnatělém opusu rozhodně. (4)

Viktor: Bjørnar Nilsen je hned po Devinu Townsendovi největším metalovým šprýmařem, z klipu jeho navrátivší se kapely Black Hole Generator to ale příliš patrné není. Že je taky hlava skopová, to je zřetelné o něco více. V téhle Metle už třetí produkt nepříliš výlučného animátora a to mám k betonovým plochám zhruba stejný vztah jako Salad Fingers ke lžičkám. Dá si někdo párek s lebkou? (3)

ScreamJay: Moloch, všepožírající modla a další osobní flešbek mezi rozbouranými kusy masa. Black Hole Generator jsou přesně ten typ blacku, co polyká skřekot, aby nebyl zas až příliš temnej, a přitom šeptem servíruje pochmurný, skličující obraz/odraz té nejtemnější stránky naší lidskosti. Parafráze bez fráze, krvavý high five, vizuální připomínka strachu, který šachuje s lidskou slabostí, proti člověku samému. Nemodlit se, vykostit a spát. Raděj s otevřenýma očima. (4,5)

Džana: Pro obohacení bych zde ráda také uplatnila jedno srovnání, a to s Masovým kašpárkem vniklým pár dekád nazpět. V tomhle případě je ale masíčko seriózní byznys a stejně seriózně je taky požíráno. Mašíruje si to tady, je přibito ke kříži, a všechno pak v Molochově chřtánu skončí. Jenže Moloch je tady spíš takový chudák, co za chvíli asi pozře i sám sebe. Cítím tady strach z nějaké dalšího myšlenkové totality, nastávající kolapsy, které tak bytostně navazují na všechny historické průsery. Pan autor z vod Roadburn zabrnkal na notu věčně aktuální lidské demence. (4)

maxim: To takhle kur vaří slepičku ve stříbrném džbánku a jde kolem bublíř: Je tadle varna povolená? zeptá se hrozivým hlasem. Kur odvětí: Rychleji tě zmáčknu, nebo nakrájím? (3,5)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace