Články / Offtopic / / Komix

Mezi Epizodou I. a II. (Star Wars: Vyslanci a zabijáci)

Mezi Epizodou I. a II. (Star Wars: Vyslanci a zabijáci)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.09.2014

Filmový vesmír Hvězdných válek pomalu znovuožívá s Epizodou VII., a to v rukách režisérského tanku J. J. Abramse, který dal dohromady starou bandu - Marka Hamila, Harrisona Forda, Carrie Fisherovou (hudba samozřejmě John Williams) - a vytáhl dobýt kina naší galaxie. Akvizice Lucasfilmu přihrála ságu Disneymu a ten ji nehodlá nechat ležet ladem. Chystá se trilogie, kterou má po Abramsovi dále tvarovat talentovaný režisér Rian Johnson (Looper), a několik spin-offů, z nichž první bude točit Gareth Edwards (Godzilla). Přestože si nebojácný Han Solo zlomil nohu (Harrisonu Fordovi na ni spadly dveře od Millenium Falcon) a datum premiéry je na vážkách, BB/Art nám přináší další omnibus pojmenovaný Vyslanci a zabijáci.

První části knihy působí jako vystřižené scény ze Skryté hrozby a její stručné shrnutí. Čtyři příběhy, z nichž každý se soustředí na jednoho z hlavních hrdinů, jsou kvalitativně nevyvážené. Že prťavý Darth Vader spravuje kluzák, ledničku a dozvídá se báchorky o andělech, je sice zajímavé z hlediska představení postavy, ale k jejímu formování to přináší málo. Amidala a Jar Jar Binks v honbě za ukradenou součástkou jsou na tom podobně. Qui-gon Jin a jeho příběh se vytratí z mysli tak rychle, jako by na nás provedl jeden z pověstných jediských triků a obstojná je jen Obi-Wanova sumarizace toho nejpodstatnějšího z prvního dílu, včetně působivé bitky s Darth Maulem, která navíc obsahuje do mozku lezoucí režisérský komentář. Kresba není špatná, jen je očividně uspěchaná, nejpovedenější jsou obálky Tima Bradstreeta.

Cizinec je na tom o poznání lépe. Jsme svědky hledání legendárního Jedie Sharada Hetta, který kdysi zmizel v píscích Tatooine a vynořil se až ve válce Tuskenů s Hutty. Rytíř se šišatou hlavou Ki-Adi-Mundi (známe z filmů) se vydává po jeho stopách s prosbou o pomoc proti sithské hrozbě. Válka a smrt mu jdou v patách. Děj má spád, klasickou dobrodružnou strukturu, klade důraz na vztah otce a syna, i na marný boj proti politickým machinacím samozvaných vládců planety. Kresba je tu nejpovedenější z celého sešitu. Na závěr přímo navazují Vyslanci na Malastaru, kteří rozvíjí osudy Kiho nového mladého učedníka a mimochodem osvětlují detaily k prvním dvěma epizodám, mezi kterými se události odehrávají. Poměrně slušný zrádcovsko/politický děj je nečekaně rychle ukončen a čtenář hozen na výhybku úplně jiného příběhu o záchraně jakýchsi vzácných psů. Naši hrdinové mizí a otěže přebírá Mace Windu (ve filmech Samuel L. Jackson). Vydává se na svou domovskou planetu a vyšetřuje něco jako obchodování se zvířaty. Není to moc šťastné rozhodnutí, vývoj známých postav je uťat bez sebemenšího vyvrcholení a fanoušci dostanou jen zkratkovité informace o Winduově původu.

Říká se nejlepší na konec a Lovecké sezóny tohle rčení stoprocentně splňují. Klonová armáda získala svůj předobraz v lovci hlav Jangu Fettovi, uvnitř vyjednávání s hrabětem Dooku sledujeme příběh posledního Mandaloriana a jeho pomsty. Akcí i napětím nabitý děj poodkrývá události, které vyvrcholily v druhé epizodě. Kniha pak končí vysvětlením „zrodu“ Bobyho Fetta.

Vyslanci a zabijáci budí zprvu rozpačitý dojem příživnictví na prvním filmu, ale ten se začne zlepšovat s novými příběhy, které budou očividně pokračovat v dalších knihách. Mladý Hett je zatím stručně představen, ale už teď podněcuje jistou zvědavost. Vrcholem zůstává závěr, který suverénně podává svědectví o zániku jedné rasy a jejím posledním zástupci. Další kniha má u BB/Artu vyjít koncem roku a pokračovat v načatých příbězích z předaleké galaxie. Pokud bude pokračovat tam, kde tahle končí, máme se na co těšit.

Info

Haden Blackman, Jan Duursemová - Star Wars: Vyslanci a zabijáci (Star Wars: Emissaries and Assassins)
BB/art, 2014
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2985

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články