Články / Offtopic / / Komix

Mezi Epizodou I. a II. (Star Wars: Vyslanci a zabijáci)

Mezi Epizodou I. a II. (Star Wars: Vyslanci a zabijáci)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.09.2014

Filmový vesmír Hvězdných válek pomalu znovuožívá s Epizodou VII., a to v rukách režisérského tanku J. J. Abramse, který dal dohromady starou bandu - Marka Hamila, Harrisona Forda, Carrie Fisherovou (hudba samozřejmě John Williams) - a vytáhl dobýt kina naší galaxie. Akvizice Lucasfilmu přihrála ságu Disneymu a ten ji nehodlá nechat ležet ladem. Chystá se trilogie, kterou má po Abramsovi dále tvarovat talentovaný režisér Rian Johnson (Looper), a několik spin-offů, z nichž první bude točit Gareth Edwards (Godzilla). Přestože si nebojácný Han Solo zlomil nohu (Harrisonu Fordovi na ni spadly dveře od Millenium Falcon) a datum premiéry je na vážkách, BB/Art nám přináší další omnibus pojmenovaný Vyslanci a zabijáci.

První části knihy působí jako vystřižené scény ze Skryté hrozby a její stručné shrnutí. Čtyři příběhy, z nichž každý se soustředí na jednoho z hlavních hrdinů, jsou kvalitativně nevyvážené. Že prťavý Darth Vader spravuje kluzák, ledničku a dozvídá se báchorky o andělech, je sice zajímavé z hlediska představení postavy, ale k jejímu formování to přináší málo. Amidala a Jar Jar Binks v honbě za ukradenou součástkou jsou na tom podobně. Qui-gon Jin a jeho příběh se vytratí z mysli tak rychle, jako by na nás provedl jeden z pověstných jediských triků a obstojná je jen Obi-Wanova sumarizace toho nejpodstatnějšího z prvního dílu, včetně působivé bitky s Darth Maulem, která navíc obsahuje do mozku lezoucí režisérský komentář. Kresba není špatná, jen je očividně uspěchaná, nejpovedenější jsou obálky Tima Bradstreeta.

Cizinec je na tom o poznání lépe. Jsme svědky hledání legendárního Jedie Sharada Hetta, který kdysi zmizel v píscích Tatooine a vynořil se až ve válce Tuskenů s Hutty. Rytíř se šišatou hlavou Ki-Adi-Mundi (známe z filmů) se vydává po jeho stopách s prosbou o pomoc proti sithské hrozbě. Válka a smrt mu jdou v patách. Děj má spád, klasickou dobrodružnou strukturu, klade důraz na vztah otce a syna, i na marný boj proti politickým machinacím samozvaných vládců planety. Kresba je tu nejpovedenější z celého sešitu. Na závěr přímo navazují Vyslanci na Malastaru, kteří rozvíjí osudy Kiho nového mladého učedníka a mimochodem osvětlují detaily k prvním dvěma epizodám, mezi kterými se události odehrávají. Poměrně slušný zrádcovsko/politický děj je nečekaně rychle ukončen a čtenář hozen na výhybku úplně jiného příběhu o záchraně jakýchsi vzácných psů. Naši hrdinové mizí a otěže přebírá Mace Windu (ve filmech Samuel L. Jackson). Vydává se na svou domovskou planetu a vyšetřuje něco jako obchodování se zvířaty. Není to moc šťastné rozhodnutí, vývoj známých postav je uťat bez sebemenšího vyvrcholení a fanoušci dostanou jen zkratkovité informace o Winduově původu.

Říká se nejlepší na konec a Lovecké sezóny tohle rčení stoprocentně splňují. Klonová armáda získala svůj předobraz v lovci hlav Jangu Fettovi, uvnitř vyjednávání s hrabětem Dooku sledujeme příběh posledního Mandaloriana a jeho pomsty. Akcí i napětím nabitý děj poodkrývá události, které vyvrcholily v druhé epizodě. Kniha pak končí vysvětlením „zrodu“ Bobyho Fetta.

Vyslanci a zabijáci budí zprvu rozpačitý dojem příživnictví na prvním filmu, ale ten se začne zlepšovat s novými příběhy, které budou očividně pokračovat v dalších knihách. Mladý Hett je zatím stručně představen, ale už teď podněcuje jistou zvědavost. Vrcholem zůstává závěr, který suverénně podává svědectví o zániku jedné rasy a jejím posledním zástupci. Další kniha má u BB/Artu vyjít koncem roku a pokračovat v načatých příbězích z předaleké galaxie. Pokud bude pokračovat tam, kde tahle končí, máme se na co těšit.

Info

Haden Blackman, Jan Duursemová - Star Wars: Vyslanci a zabijáci (Star Wars: Emissaries and Assassins)
BB/art, 2014
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2985

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace