Viktor Hanačík | Články / Reporty | 29.09.2023
V pražském Divadle Archa se odehrálo představení v rámci festivalu Lunchmeat, který má na tuzemské scéně zvláštní postavení díky svým progresivním elektronickým vystoupením, živým audiovizuálním setům a dlouholeté historii na poli nových médií. Představení Hakanaï dua digitálních umělců Claire Bardainne & Adrien Mondot jedinečným způsobem navazuje na minulé eventy s pohybovým elementem, v nichž choreografie prostupuje výraznou audio-vizuální instalací.
Hakanaï (v japonštině dávný výraz pro pomíjivost snu a člověka) tematicky staví na přechodných stavech mysli, křehké hranici snu a skutečnosti, zpracování pak na výrazné taneční choreografii, rozvíjející se v imerzivním prostředí krychle, a původní zvukové partituře. Publikum, které tvořili převážně mladí nadšenci a studenti současného umění, sedělo ze tří stran sálu. Na čtyřech průsvitných plátnech se objevovaly obrazce a symboly bez zjevného klíče. K tomu neosvětlený stůl s laptopy a nástroji v rohu, na pozadí ambientní šum, pradávný gong v dálce.
Performerka vstoupila oděna v bílém. Její pohyby ovlivnily vizuální pole pláten, prchavost reálných záběrů se prolínala s digitálními kreacemi. Choreografie pohybů se vyvíjela od pomalé sublimní k chaotické, od prvků kung-fu přes hybridní těkavé záchvěvy končetin ke statickým pozicím vycházejících z východních učení. Zvuk byl stavěný z minimalistických beatů, mezi tím struny a ambientní plochy. Basové frekvence doplňovaly zužující se světelné průzory, ostré perkuse fungovaly v kontextu dalších složek. Synergie.
Náhle se snesl závoj polygonů hvězdných konstelací, katarzní světelný déšť padající z nebe černého plátna působil křehce a objevně zároveň. Byl v tom cítit předobraz lucidní cesty, mentálního kolapsu, ztráty vědomí, iluzí i přerodu identity. Vše podpořené pohybovou grácií beze slov, v tom byl tanec mimořádně působivý. „Obrazy odhalují, co leží na pokraji představ a reality,“ píšou tvůrci ke své performance, která působí aktuálně díky interaktivnímu přesahu a subtilní taneční choreografii, strádá jen co se týče výraznějšího zvukového designu. Hakanaï, deset let staré, čtyřicetiminutové dílo, představilo nesnadno uchopitelný počin hypermoderny. Chyběl v něm živý instrumentální hudební doprovod jako v navazujícím projektu Équinox, přesto zanechal diváky v úžasu nad mnohovrstevnou interpretací, ať už fragmentů, nebo celku.
Lunchmeat Festival: Hakanaï by Claire B Adrien M
27. 9. 2023 Divadlo Archa, Praha
foto © Claire B a Adrien M
Michal Pařízek 29.11.2023
Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.
Eva Karpilovská 28.11.2023
V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.
Tomáš Jančík 26.11.2023
Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.
Dominik Polívka 26.11.2023
Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.
Kryštof Kočtář 24.11.2023
Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.
Michal Smrčina 23.11.2023
Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...
Lukáš Grygar 22.11.2023
Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.
Jiří V. Matýsek 21.11.2023
Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.
Ondřej Pěkný 18.11.2023
A pak se na scéně objevuje kladivo. S topůrkem barvy magenta, jiným, než dvě výše zmiňovaná. Jsou tedy tři? Jedno se transformovalo?
Filip Peloušek 15.11.2023
Když se o pár měsíců později blížím šlehaný štiplavým podzimním větrem přes Hlávkův most k Fuchsu, mám tušení, že tentokrát dostanu trochu jiný druh zážitku.