Články / Rozhovory

MFF Karlovy Vary: Betzabé García a ženský pohled na Mexiko

MFF Karlovy Vary: Betzabé García a ženský pohled na Mexiko

redakce | Články / Rozhovory | 21.06.2016

Název letošní karlovarské sekce „Mexiko v ženském rodě“ říká vše podstatné. Mexická kinematografie je na vzestupu, mohou za to i snímky tamních tvůrkyň. S několika z nich jsme se snažili dopídit odpovědi na otázku, kdy v Mexiku uzraje čas pro první ženskou režisérskou hvězdu, která se postaví po bok věhlasných mužů – režisérů, ale třeba též o jejich povědomí o českém filmu.

Jako třetí přišla řada na Betzabé Garcíu, která do Karlových Varů přijede představit svůj dokument o lidech odmítajících opustit své domovy na místě, kde vzniká obří přehrada. Film se jmenuje Králové města duchů.

Letošní karlovarský festival věnoval celou sekci mexickým filmovým režisérkám současnosti. Co se vybaví pod touhle charakteristikou vám?
Vybaví se mi současná vlna žen – dokumentaristek jako jsou Maya Goded a Eva Villaseñor.

Jak se v Mexiku aktuálně daří ženám – režisérkám? Řekla byste, že jich je více než třeba před deseti lety? A má pohlaví vliv na pracovní příležitosti?
Nepřijde mi, že skutečnost, že jsem žena, nějak ovlivnila můj profesní život. Přinejmenším se na to snažím vědomě nemyslet, nežiju se stereotypem, že jsem žena. Kdybych to dělala, dost možná bych se nemohla na pět let vydat uprostřed drogové války do zatopeného města v horách státu Sinaloa.

Co byste pojmenovala jako typický rys mexického filmu v roce 2016?
Přijde mi, že současné filmy jsou hodně ovlivněné sociální a politickou situací v Mexiku. Velmi křehké časy, které zde právě zažíváme, probudily v režisérech potřebu vyprávět příběhy trochu jinak – třeba jako Pablo Chavarría ve filmu Las Letras. Mohl ten příběh odvyprávět obyčejně, ale rozhodl se projít jinou cestou, která je hudebně a vizuálně úchvatná.


Cuarón, Iñárritu, del Toro... Má některá mexická režisérka blízko tomu, aby následovala jejich slávu? Přijde vám, že současný systém produkce filmů je takovému průlomu nakloněn?

Chovám velký obdiv k Paule Markovitch a nedočkavě vyhlížím její nový film. V Mexiku nevidím žádné extra překážky, jimiž by musely ženy čelit. To hřiště je momentálně rozvrženo vcelku férově.

Kdybyste dostala příležitost natáčet v Hollywoodu, zajímalo by vás to?
Vždy přivítám šanci natáčet filmy kdekoliv.

Kdybyste měla vybrat jeden film, který by měl cizinec zhlédnout, aby si udělal nejlepší obrázek o mexické kinematografii – který by to byl?
Moje volba je Maquinaria Panamericana (2016, režie Joaquin del Paso).

Co víte o Karlových Varech a České republice? Ovlivnily vás některé zdejší filmy?
Ani v České republice, ani v Karlových Varech jsem dosud nebyla, ale slyšela jsem jen to dobré, tak se moc těším. Z vašich filmů je pro mě zajímavé Štěstí od Bohdana Slámy.

Co si slibujete od uvedení vašeho filmu na festivalu mimo rodné Mexiko?
Ráda bych se napojila na místní publikum a vytvořila si vazby s jinými kolegy filmaři.

Info

51. MFF Karlovy Vary
1.–9. července 2016
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace