Články / Rozhovory

MFF Karlovy Vary: Betzabé García a ženský pohled na Mexiko

MFF Karlovy Vary: Betzabé García a ženský pohled na Mexiko

redakce | Články / Rozhovory | 21.06.2016

Název letošní karlovarské sekce „Mexiko v ženském rodě“ říká vše podstatné. Mexická kinematografie je na vzestupu, mohou za to i snímky tamních tvůrkyň. S několika z nich jsme se snažili dopídit odpovědi na otázku, kdy v Mexiku uzraje čas pro první ženskou režisérskou hvězdu, která se postaví po bok věhlasných mužů – režisérů, ale třeba též o jejich povědomí o českém filmu.

Jako třetí přišla řada na Betzabé Garcíu, která do Karlových Varů přijede představit svůj dokument o lidech odmítajících opustit své domovy na místě, kde vzniká obří přehrada. Film se jmenuje Králové města duchů.

Letošní karlovarský festival věnoval celou sekci mexickým filmovým režisérkám současnosti. Co se vybaví pod touhle charakteristikou vám?
Vybaví se mi současná vlna žen – dokumentaristek jako jsou Maya Goded a Eva Villaseñor.

Jak se v Mexiku aktuálně daří ženám – režisérkám? Řekla byste, že jich je více než třeba před deseti lety? A má pohlaví vliv na pracovní příležitosti?
Nepřijde mi, že skutečnost, že jsem žena, nějak ovlivnila můj profesní život. Přinejmenším se na to snažím vědomě nemyslet, nežiju se stereotypem, že jsem žena. Kdybych to dělala, dost možná bych se nemohla na pět let vydat uprostřed drogové války do zatopeného města v horách státu Sinaloa.

Co byste pojmenovala jako typický rys mexického filmu v roce 2016?
Přijde mi, že současné filmy jsou hodně ovlivněné sociální a politickou situací v Mexiku. Velmi křehké časy, které zde právě zažíváme, probudily v režisérech potřebu vyprávět příběhy trochu jinak – třeba jako Pablo Chavarría ve filmu Las Letras. Mohl ten příběh odvyprávět obyčejně, ale rozhodl se projít jinou cestou, která je hudebně a vizuálně úchvatná.


Cuarón, Iñárritu, del Toro... Má některá mexická režisérka blízko tomu, aby následovala jejich slávu? Přijde vám, že současný systém produkce filmů je takovému průlomu nakloněn?

Chovám velký obdiv k Paule Markovitch a nedočkavě vyhlížím její nový film. V Mexiku nevidím žádné extra překážky, jimiž by musely ženy čelit. To hřiště je momentálně rozvrženo vcelku férově.

Kdybyste dostala příležitost natáčet v Hollywoodu, zajímalo by vás to?
Vždy přivítám šanci natáčet filmy kdekoliv.

Kdybyste měla vybrat jeden film, který by měl cizinec zhlédnout, aby si udělal nejlepší obrázek o mexické kinematografii – který by to byl?
Moje volba je Maquinaria Panamericana (2016, režie Joaquin del Paso).

Co víte o Karlových Varech a České republice? Ovlivnily vás některé zdejší filmy?
Ani v České republice, ani v Karlových Varech jsem dosud nebyla, ale slyšela jsem jen to dobré, tak se moc těším. Z vašich filmů je pro mě zajímavé Štěstí od Bohdana Slámy.

Co si slibujete od uvedení vašeho filmu na festivalu mimo rodné Mexiko?
Ráda bych se napojila na místní publikum a vytvořila si vazby s jinými kolegy filmaři.

Info

51. MFF Karlovy Vary
1.–9. července 2016
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chief Bromden: Naše ambice nejsou světové

waghiss666 03.06.2020

Před plánovaným křtem alba Slunovrat jsme vyzpovídali kapelu Chief Bromden. Povídání o jižní Moravě, ambicích i folklórních odkazech.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.