Články / Rozhovory

MFF Karlovy Vary: Victoria Franco a ženský pohled na Mexiko

MFF Karlovy Vary: Victoria Franco a ženský pohled na Mexiko

redakce | Články / Rozhovory | 14.06.2016

Název letošní karlovarské sekce „Mexiko v ženském rodě“ říká vše podstatné. Mexická kinematografie je na vzestupu, mohou za to i snímky tamních tvůrkyň. S několika z nich jsme se snažili dopídit odpovědi na otázku, kdy v Mexiku uzraje čas pro první ženskou režisérskou hvězdu, která se postaví po bok věhlasných mužů – režisérů, ale třeba též o jejich povědomí o českém filmu.

Jako druhá přišla řada na Victorii Franco, která do Karlových Varů přijede představit jeden svůj krátký (Na pokraji) a jeden celovečerní (Do očí) film.

Letošní karlovarský festival věnoval celou sekci mexickým filmovým režisérkám současnosti. Co se vybaví pod touhle charakteristikou vám?
Jsem nesmírně hrdá, že mohu svými filmy reprezentovat rodnou zemi. Ty mají hodně co do činění s každodenností mexických žen. Těší mě, že náležím ke generaci mexických filmařek, kterým je doba mnohem více nakloněná, s nimiž nakládá férověji.

Jak se v Mexiku aktuálně daří ženám – režisérkám? Řekla byste, že jich je více než třeba před deseti lety? A má pohlaví vliv na pracovní příležitosti?
Mexiko je pořád zemí, ve které lze zaznamenat odlišnost v sociálním postavení, pořád je tady viditelná machistická kultura. Ženy bývají pořád utlačovány kvůli pohlaví a stále se na mnoha místech často stává, že muži zneužívají svou moc.
Naše kinematografie se za posledních deset let hodně vyvinula. Od dob, kdy tady své filmy před pěti dekádami natáčel Luis Buñuel, zažíváme v kinematografii právě teď nejlepší časy. Jako filmařka natáčející ve své vlasti se teď cítím příjemně.

Co byste pojmenovala jako typický rys mexického filmu v roce 2016?
Přijde mi, že v mexickém filmu jsou důležité sociální a kulturní realismus.


Kdybyste dostala příležitost natáčet v Hollywoodu, zajímalo by vás to?
Ano.

Kdybyste měla vybrat jeden film, který by měl cizinec zhlédnout, aby si udělal nejlepší obrázek o mexické kinematografii – který by to byl?
Byl by to Heli od Amata Escalanteho, protože naprosto elegantně vypráví o tématech jako zneužívání moci úřady anebo překupnictví drog. A nikdy nesklouzne k manipulacím.

Co víte o Karlových Varech a České republice? Ovlivnily vás některé zdejší filmy?
Miluju mnohé filmy Věry Chytilové, její tvorba je pro mě osvěžující a inspirující. A jsem taky vášnivou čtenářkou Franze Kafky.

Co si slibujete od uvedení vašeho filmu na festivalu mimo rodné Mexiko?
Jsem zvědavá, jak na mé filmy zareagují diváci. Bude mě zajímat, jak se země s tak odlišnou kulturou ztotožní s mým dílem a smaže geografické vzdálenosti. Myslím si totiž, že ať už žijeme v kterékoliv zemi, prožíváme stejné existenciální potíže a společenské spory.

Info

51. MFF Karlovy Vary
1.–9. července 2016
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.