Články / Rozhovory

MFF Karlovy Vary: Victoria Franco a ženský pohled na Mexiko

MFF Karlovy Vary: Victoria Franco a ženský pohled na Mexiko

redakce | Články / Rozhovory | 14.06.2016

Název letošní karlovarské sekce „Mexiko v ženském rodě“ říká vše podstatné. Mexická kinematografie je na vzestupu, mohou za to i snímky tamních tvůrkyň. S několika z nich jsme se snažili dopídit odpovědi na otázku, kdy v Mexiku uzraje čas pro první ženskou režisérskou hvězdu, která se postaví po bok věhlasných mužů – režisérů, ale třeba též o jejich povědomí o českém filmu.

Jako druhá přišla řada na Victorii Franco, která do Karlových Varů přijede představit jeden svůj krátký (Na pokraji) a jeden celovečerní (Do očí) film.

Letošní karlovarský festival věnoval celou sekci mexickým filmovým režisérkám současnosti. Co se vybaví pod touhle charakteristikou vám?
Jsem nesmírně hrdá, že mohu svými filmy reprezentovat rodnou zemi. Ty mají hodně co do činění s každodenností mexických žen. Těší mě, že náležím ke generaci mexických filmařek, kterým je doba mnohem více nakloněná, s nimiž nakládá férověji.

Jak se v Mexiku aktuálně daří ženám – režisérkám? Řekla byste, že jich je více než třeba před deseti lety? A má pohlaví vliv na pracovní příležitosti?
Mexiko je pořád zemí, ve které lze zaznamenat odlišnost v sociálním postavení, pořád je tady viditelná machistická kultura. Ženy bývají pořád utlačovány kvůli pohlaví a stále se na mnoha místech často stává, že muži zneužívají svou moc.
Naše kinematografie se za posledních deset let hodně vyvinula. Od dob, kdy tady své filmy před pěti dekádami natáčel Luis Buñuel, zažíváme v kinematografii právě teď nejlepší časy. Jako filmařka natáčející ve své vlasti se teď cítím příjemně.

Co byste pojmenovala jako typický rys mexického filmu v roce 2016?
Přijde mi, že v mexickém filmu jsou důležité sociální a kulturní realismus.


Kdybyste dostala příležitost natáčet v Hollywoodu, zajímalo by vás to?
Ano.

Kdybyste měla vybrat jeden film, který by měl cizinec zhlédnout, aby si udělal nejlepší obrázek o mexické kinematografii – který by to byl?
Byl by to Heli od Amata Escalanteho, protože naprosto elegantně vypráví o tématech jako zneužívání moci úřady anebo překupnictví drog. A nikdy nesklouzne k manipulacím.

Co víte o Karlových Varech a České republice? Ovlivnily vás některé zdejší filmy?
Miluju mnohé filmy Věry Chytilové, její tvorba je pro mě osvěžující a inspirující. A jsem taky vášnivou čtenářkou Franze Kafky.

Co si slibujete od uvedení vašeho filmu na festivalu mimo rodné Mexiko?
Jsem zvědavá, jak na mé filmy zareagují diváci. Bude mě zajímat, jak se země s tak odlišnou kulturou ztotožní s mým dílem a smaže geografické vzdálenosti. Myslím si totiž, že ať už žijeme v kterékoliv zemi, prožíváme stejné existenciální potíže a společenské spory.

Info

51. MFF Karlovy Vary
1.–9. července 2016
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace