Články / Rozhovory

MFF Karlovy Vary: Victoria Franco a ženský pohled na Mexiko

MFF Karlovy Vary: Victoria Franco a ženský pohled na Mexiko

redakce | Články / Rozhovory | 14.06.2016

Název letošní karlovarské sekce „Mexiko v ženském rodě“ říká vše podstatné. Mexická kinematografie je na vzestupu, mohou za to i snímky tamních tvůrkyň. S několika z nich jsme se snažili dopídit odpovědi na otázku, kdy v Mexiku uzraje čas pro první ženskou režisérskou hvězdu, která se postaví po bok věhlasných mužů – režisérů, ale třeba též o jejich povědomí o českém filmu.

Jako druhá přišla řada na Victorii Franco, která do Karlových Varů přijede představit jeden svůj krátký (Na pokraji) a jeden celovečerní (Do očí) film.

Letošní karlovarský festival věnoval celou sekci mexickým filmovým režisérkám současnosti. Co se vybaví pod touhle charakteristikou vám?
Jsem nesmírně hrdá, že mohu svými filmy reprezentovat rodnou zemi. Ty mají hodně co do činění s každodenností mexických žen. Těší mě, že náležím ke generaci mexických filmařek, kterým je doba mnohem více nakloněná, s nimiž nakládá férověji.

Jak se v Mexiku aktuálně daří ženám – režisérkám? Řekla byste, že jich je více než třeba před deseti lety? A má pohlaví vliv na pracovní příležitosti?
Mexiko je pořád zemí, ve které lze zaznamenat odlišnost v sociálním postavení, pořád je tady viditelná machistická kultura. Ženy bývají pořád utlačovány kvůli pohlaví a stále se na mnoha místech často stává, že muži zneužívají svou moc.
Naše kinematografie se za posledních deset let hodně vyvinula. Od dob, kdy tady své filmy před pěti dekádami natáčel Luis Buñuel, zažíváme v kinematografii právě teď nejlepší časy. Jako filmařka natáčející ve své vlasti se teď cítím příjemně.

Co byste pojmenovala jako typický rys mexického filmu v roce 2016?
Přijde mi, že v mexickém filmu jsou důležité sociální a kulturní realismus.


Kdybyste dostala příležitost natáčet v Hollywoodu, zajímalo by vás to?
Ano.

Kdybyste měla vybrat jeden film, který by měl cizinec zhlédnout, aby si udělal nejlepší obrázek o mexické kinematografii – který by to byl?
Byl by to Heli od Amata Escalanteho, protože naprosto elegantně vypráví o tématech jako zneužívání moci úřady anebo překupnictví drog. A nikdy nesklouzne k manipulacím.

Co víte o Karlových Varech a České republice? Ovlivnily vás některé zdejší filmy?
Miluju mnohé filmy Věry Chytilové, její tvorba je pro mě osvěžující a inspirující. A jsem taky vášnivou čtenářkou Franze Kafky.

Co si slibujete od uvedení vašeho filmu na festivalu mimo rodné Mexiko?
Jsem zvědavá, jak na mé filmy zareagují diváci. Bude mě zajímat, jak se země s tak odlišnou kulturou ztotožní s mým dílem a smaže geografické vzdálenosti. Myslím si totiž, že ať už žijeme v kterékoliv zemi, prožíváme stejné existenciální potíže a společenské spory.

Info

51. MFF Karlovy Vary
1.–9. července 2016
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

redakce 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.